עבירת נהיגה בקלות ראש

איך ניתן לבטל דו"ח על טלפון בזמן נהיגה?

שתף מאמר
author-photo
saarsupr_admin img-dot
05/05/21

בעבר, הטלפונים היו משמשים אותנו לשיחות טלפון או לשליחת הודעות SMS בלבד. אולם כיום, בעקבות הטכנולוגיה המתקדמת, רובנו משתמשים בטלפונים הניידים למטרות רבות, וביניהן: ניווט, שמיעת שירים, צילום ועוד. למרבה הצער, שימוש זה נעשה בשנים האחרונות גם בזמן הנהיגה, והדבר מהווה אחד הגורמים המשמעותיים לקטל בדרכים.

כולם יודעים שלהחזיק את הטלפון הנייד ולדבר בזמן הנהיגה זו פעולה אסורה הגוררת קנס כספי ונקודות תעבורה, אולם נשאלת השאלה: האם עונשו של זה שאחז את הטלפון והשתמש בו בזמן הנהיגה – יהיה זהה לאותו נהג שלא אחז את הטלפון אלא רק דיבר בזמן הנהיגה?

לפני הכל, יש להבין מהיכן בא האיסור להחזיק או להשתמש בטלפון הנייד בזמן נהיגה, והדבר קבוע בתקנה 28 לתקנות התעבורה, הקובעת כך:

"חובה להחזיק בהגה או בכידון…
28. (א) נוהג רכב חייב להחזיק בידיו את ההגה או הכידון כל עוד הרכב בתנועה; אולם רשאי הוא להסיר יד אחת מן ההגה או הכידון אם עליו לעשות בה דבר להבטחת פעולתו התקינה של הרכב או לקיום כללי התנועה.

(ב) (1) בעת שהרכב בתנועה, הנוהג ברכב –
(א) לא יאחז בטלפון קבוע או נייד, ולא ישתמש בהם ברכב אלא באמצעות דיבורית;
(ב) לא ישלח או יקרא מסרון (s.m.s);
(2) בתקנת משנה זו –
"דיבורית" – התקן המאפשר שימוש בטלפון בלא אחיזה בו ובלבד שאם ההתקן מצוי בטלפון, הטלפון יונח ברכב באופן יציב המונע את נפילתו;
"טלפון" – מכשיר המיועד לתקשורת אשר קיימים בו לחצנים לחיוג."

small-contact-img
לקבלת ייעוץ משפטי ללא התחייבות השאירו פרטים

  s2-arrow

  תקנה 28 לתקנות התעבורה – אחיזה או שימוש בטלפון הנייד בזמן הנהיגה:

  תקנה 28(א) לתקנות התעבורה: סעיף זה הינו ברור וקל להבנה, ולפיו על הנהגים בכביש לאחוז את ההגה/הכידון ב-2 ידיים, זאת כמובן לצורך יציבותם בעת נהיגתם על הכביש, וכפועל יוצא – הקטנת הסיכוי לתאונת דרכים. ואולם, נשים לב כי חובה זו הינה רק כאשר הרכב "בתנועה" – על כך יפורט בהמשך בתקנה 28(ב) שכל עניינה היא עבירה של אחיזה ושימוש בטלפון הנייד בזמן נהיגה.

  מן הראוי לציין, שהמחוקק ראה לנכון להחריג את סעיף 28(א) ולאפשר הורדה של יד אחת מן ההגה במצבים מסוימים, ולפיכך קבע כי הורדת יד אחת מן ההגה מותרת רק כאשר הנהג צריך לבצע פעולה כלשהי לצורך מטרה חשובה יותר: הבטחת פעולתו התקינה של הרכב או קיום חוקי התנועה.

  דוגמה: בעת הנסיעה החליט הנהג לפנות ימינה. על מנת לפנות, עליו לאותת, ולכן הוא רשאי, ואף מחובתו, להוריד יד אחת מן ההגה/הכידון על מנת לאותת, ומיד לאחר מכן להחזיר את ידו אל ההגה.

  אחיזה ושימוש בטלפון הנייד בזמן נהיגה – תקנה 28(ב)(1) לתקנות התעבורה

  שימוש בטלפון הנייד הוא חוקי, מותר, ואין שום מניעה לדבר בטלפון הנייד בזמן הנהיגה. כך גם לפי תקנה 28(ב)(1) לעיל. העבירה מתבצעת רק כאשר השימוש בטלפון הנייד נעשה שלא באמצעות "דיבורית".

  דיבורית מוגדרת כהתקן קבוע ברכב שממנו ניתן להשתמש בטלפון הנייד. כמו כן, על הדיבורית להיות יציבה ברכב, שכן, אם ההתקן אינו יציב, קיים חשש שהטלפון ייפול בזמן הנהיגה – והדבר יסכן את הנהג ואת יתר הנהגים בכביש.

  אם רק נגעתי בטלפון בזמן הנהיגה וקיבלתי דו"ח – יש סיכוי לבטל את הדו"ח?

  מתקנה 28(ב)(1) לתקנות התעבורה עולה באופן ברור, כי העבירה של שימוש בטלפון נייד בזמן נהיגה מתבצעת בשתי דרכים:
  כאשר הנהג החזיק את הטלפון

  כאשר הנהג השתמש בטלפון.
  כלומר: נגיעה בטלפון הנייד בזמן נהיגה כמוה כשימוש בטלפון, וניתן על סמך זה להרשיע את אותו נהג לפי תקנה זו. אך עם זאת, ככל שהשוטר שנתן את הדו"ח לא מילא את הדו"ח כראוי ובהתאם להנחיות המשטרתיות, קמה עילה לביטול הדו"ח, וזאת גם אם ביצעתם את העבירה! שימו לב, כי עורך דין תעבורה מיומן יידע להבחין על ידי הסתכלות בדו"ח האם קיים סיכוי לבטלו או לא.

  השתמשתי ב-WAZE (או באפליקציית ניווט אחרת) בזמן הנהיגה, והשוטר נתן לי דו"ח על שימוש בטלפון. האם ניתן לבטל את הדו"ח?

  אם הדו"ח שקיבלתם הוא לפי תקנה 28(ב)(1) –אין הבדל אם אחזתם את הטלפון הנייד והשתמשתם באפליקציה הנ"ל, לבין אחיזה בטלפון הנייד לצורך שיחה עם חבר/אמא/אח וכו'. לכן, ניתן להרשיע בעבירה של שימוש בטלפון הנייד בזמן נהיגה גם כאשר מטרתכם הייתה לשים כתובת באפליקציית ניווט. אך עם זאת, כאמור, ככל שהשוטר שנתן את הדו"ח לא מילא את הדו"ח כראוי ובהתאם להנחיות המשטרתיות, קמה עילה לביטול הדו"ח.

  איך עורך דין תעבורה יכול לסייע לכם לבטל דו"ח על שימוש בטלפון הנייד בזמן נהיגה?

  אם קיבלתם דו"ח על שימוש בטלפון נייד ואתם מעוניינים לבטלו – מומלץ להתייעץ עם עורך דין תעבורה מיד לאחר קבלת הדו"ח. עו"ד תעבורה מיומן יבקש מכם לראות את הדו"ח, ישאל שאלות רלוונטיות הנוגעות לאופן קבלת הדו"ח, ובכך יבחן האם השוטר שנתן את הדו"ח פעל כראוי, או האם חרג מההנחיות המשטרתיות שעל פיהם חייב לפעול.

  זכרו: כל חריגה מההנחיות המשטרתיות עלולה להביא לביטול הדו"ח, הפחתה בעונש ואף לזיכוי מוחלט! עו"ד תעבורה מיומן מכיר את ההנחיות המשטרתיות באופן מלא ויודע כיצד לתקוף את הדו"ח מבחינה חוקית – ובכך מגדיל לכם את הסיכוי משמעותית לכך שהדו"ח יבוטל, או שהעונש יופחת בצורה משמעותית!

  סער משרד עורכי דין לתעבורה הינו משרד בוטיק, ותיק, ובעל ניסיון רב בעבירות של שימוש בטלפון הנייד בזמן נהיגה, והצלחות בתחום זה לא חסר. אם קיבלתם דו"ח על שימוש בטלפון נייד בזמן נהיגה – פנו עוד היום למשרדנו ונשמח לסייע לכם בנושא.

  ייעוץ בוואטסאפ ייעוץ בוואטסאפ