ביטול דוח על מהירות מופרזת
עבירות תנועה נפוצות

ביטול דוח על מהירות מופרזת

משטרת ישראל שמה לה למטרה לתפוס את עברייני התנועה שנוהגים במהירות מופרזת. האכיפה מתבצעת באמצעות מספר מכשירים אלקטרוניים מתקדמים, כאשר הנפוצים שביניהם הם:

 1. ממל"ז (מד מהירות לייזר).
 2. דבורה.
 3. מצלמות מהירות מסוג א'3 (מצלמות כתומות).

ניתן להניח בביטחון שדוחות מהירות מהווים את אחד משני סוגי הדוחות הנפוצים ביותר.

מעטים האנשים שמעודם לא קיבלו דוח על נהיגה במהירות מופרזת, בין אם נעצרו על ידי שוטר בצד הדרך ובין אם קיבלו יום בהיר אחד מכתב בדואר שמבשר להם שהם צולמו נוסעים מעבר למהירות המותרת.

חשוב להכיר את חוקי המהירות הקבועים ואת רמות הענישה השונות למהירות מופרזת כדי להימנע מענישה – אך במידה והתקבלה ענישה, בין אם העבירה אכן נעשתה ובין אם לאו, חשוב לדעת מה הזכויות שלנו וכיצד ניתן להמתיק את הענישה.

עבירת מהירות מופרזת – אחריות הנהג

סעיף 27(ב) לפקודת התעבורה [נוסח חדש] קובע, כי לבעל הרכב תהיה אחריות לכל עבירה שבוצעה על ידי רכבו (נקרא בשפה המקצועית "חזקת הבעלות"), אלא אם כן יוכיח בעל הרכב כי לא הוא נהג במועד ביצוע העבירה.

כך למשל, בעל רכב שנתן לנהג אחר להשתמש ברכבו, ואותו נהג נתפס בעין המצלמה כשהוא נוהג במהירות מופרזת, חוצה צומת ברמזור אדום וכיוצ"ב – הדו"חות יישלחו לבעל הרכב (ולא למי שביצע את העבירה בפועל!), ובעל הרכב ייאלץ לשאת בעונש מכוח "חזקת הבעלות". במילים אחרות: בעל הרכב הוא זה שייתן את הדין במידה ויבצעו עבירה ברכבו.

כמובן, שהמקרים שאנו מדברים עליהם הם כאשר אותו נהג לא נתפס ע"י שוטר, שכן במידה והשוטר הוא זה שמסר את הדו"ח, הרי שהוא כותב את הדו"ח למי שביצע את העבירה בפועל, והמסירה מתבצעת באופן אישי לנהג שביצע את העבירה. במקרה שכזה, אין משמעות לשאלה מי הבעלים של הרכב, והנהג בפועל יקבל את הדו"ח.

ביטול דו"ח על מהירות והפחתת העונש בעזרת עורך דין

אין למהר ולשלם דוח מהירות ללא בדיקה של הזכויות והאפשרויות המגיעות לנאשם, שכן תשלום הדוח הוא כהודאה באשמה אשר לא מאפשרת כל ערעור לאחריה.
קנס על מהירות מהווה ברירת משפט לכל דבר, וכך הוא כולל בו את כל הכלים להפחתת העונש ואף לביטולו לאלתר, ובהם – דרישה לביטול הקנס, הסבה של הדוח לאזהרה, בקשה להישפט ועוד.

באמצעות פנייה להתייעצות עם עורך דין תעבורה ובדוחות על מהירות מופרזת בפרט, ניתן לבדוק את האפשרויות בהתאם לפרטי המקרה לגופו ולגבש אסטרטגיה נכונה לפעולה.
פעמים רבות, יש לבחון את האפשרויות הבאות ולהשתמש בהן כדי להמתיק את העונש ואף לבטלו:

 • איכות מדידת המהירות: יש לבדוק היטב את איכות אמצעי המדידה והאם היו כשרים, כפי שנדרש על פי חוק, לבצע את מדידת המהירות.
 • ראיות המשטרה: ניתן לבדוק האם הראיות שנאספו על ידי מכשירי המדידה או על ידי השוטר אכן מעידות באופן חד משמעי על ביצוע העבירה.
 • הטיה של המדידה: יש להתייחס בכובד ראש לאפשרות של מכשירי המדידה להיות מוטים, וכך להעניש נהג במסגרת מהירות גבוהה יותר מאשר החריגה שהוא ביצע בפועל, במיוחד לאור העובדה שהבדלי הענישה עשויים להיות גבוהים למדי – במקרים מסוימים, הבדל של קילומטר בודד לשעה עשוי להפחית קנס מ-750 ש"ח ל-250 ש"ח ולמחוק 8 נקודות רישיון.
 • התייחסות לעברו התעבורתי של הנהג: מדידות מהירות, ובמיוחד אלו הנעשות על ידי מצלמות המהירות, אינן לוקחות בחשבון את עברו התעבורתי של הנהג, אך יש מקום לדרוש מן הרשויות להבדיל בין מקרים של התנהגות פרועה החוזרת על עצמה לבין חריגה חד פעמית שאינה משקפת את נהיגתו של הנאשם.
 • התייחסות לנסיבות האירוע: תמרורים מוסווים, סימני דרך מחוקים למחצה, סכנות על הכביש, מקרי חירום למיניהם ושאר תנאים נוספים הנוגעים באופן פרטני לאירוע עשויים לספק סיבה טובה לחריגה מן המהירות המותרת, וכך להוות בסיס לביטול הדוח או לכל הפחות להפחתת הענישה כתוצאה ממנו.

ביטול דו"ח מהירות מופרזת באמצעות מצלמה, מכשיר 'דבורה' או ממל"ז 

מצב נוסף, והשכיח מכולם, הוא כאשר בעל הרכב הוא מי שביצע את העבירה, והדו"ח נשלח לביתו זמן קצר לאחר ביצוע העבירה. במצב שכזה, לא ניתן יהיה להסב את הדו"ח על שם אדם אחר, ולא נותר לנהג אלא לשלם את הדו"ח או לבקש להישפט.

הבעיה של מרבית האוכלוסייה לגבי דו"חות מהירות (ודו"חות באופן כללי) אלו הן נקודות התעבורה שמתלוות לקנס הכספי.

כידוע, צבירת נקודות תעבורה עלולה להטיל עליכם עונשים שונים, ביניהם דרישה לעבור קורסי נהיגה, מבחן תיאוריה, מבחן נהיגה מעשי ("טסט"), בדיקה במכון הרפואי לבטיחות בדרכים (המרב"ד), ואף לשלול את רישיונכם לתקופה של 9 חודשים! לכן, חשוב לטפל בנקודות באמצעות עורך דין תעבורה על מנת להביא לביטולן.

משמעות תשלום הדו"ח בעבירת מהירות: במידה והחלטתם לשלם את הדו"ח, הרי שהתשלום מהווה הודאה בביצוע העבירה, ויהיה עליכם לשאת בסנקציות שמטיל החוק.

בעבירת מהירות ישנו מדרג של חומרת ענישה, כך שמי שביצע עבירה של נהיגה במהירות מופרזת של 10 קמ"ש מעל המותר יקבל עונש קל יותר מנהג שנהג במהירות מופרזת של 80 קמ"ש מעל המותר.

small-contact-img
לקבלת ייעוץ משפטי ללא התחייבות השאירו פרטים

  s2-arrow

  דירוג עבירות המהירות

  כאשר רכב חורג מן המהירות המותרת ונתפס כאשר הוא עושה זאת, הוא יכול לצפות לקבלת קנס מהירות.
  עם זאת, החריגה מן המהירות המותרת יכולה ללבוש צורות שונות, והרשויות אינן מתייחסות לחריגות פעוטות באותה הצורה שהן מתייחסות לחריגות קיצוניות.
  כך, נוצר דירוג עבור גובה דוח המהירות בהתאם לחריגה שנעשתה, וניתן לסכם את העונשים הסטנדרטיים בנקודות הבאות:

  מתחם הענישה בעבירות מהירות מסוג "ברירת משפט":

  עבירות מסוג "ברירת משפט" אלו הן עבירות שיש עליהן עונש מוגדר בחוק (קנס כספי ונקודות תעבורה), ולנהג שהואשם בביצוע העבירה יש אפשרות לשלם את הדו"ח, או לבקש להישפט על העבירה בתוך 90 ימים ממועד קבלת הדו"ח.

  עבירות אלה נקראות בשפה המקצועית "ברירת משפט", והכוונה היא שיש לנהג אפשרות (ברירה) לשלם את הדו"ח ולהודות בביצוע העבירה, או להישפט על העבירה בבית המשפט לתעבורה.

  לאחר הבקשה להישפט, תקבלו זימון לדיון בבית המשפט לתעבורה, ובית המשפט יקבע בסופו של יום האם הנהג חף מכל אשמה (זיכוי), או האם יש להרשיע את הנהג בביצוע העבירה שיוחסה לו (הרשעה).

  מהירות מופרזת בדרך עירונית: 

  • מהירות מופרזת של עד 20 קמ"ש מעל המותר: קנס כספי בגובה 250₪, ללא נקודות תעבורה.
  • מהירות מופרזת של 21-30 קמ"ש מעל המותר: קנס כספי בגובה 750₪ ו-8 נקודות תעבורה.
  • מהירות מופרזת של 31-40 קמ"ש מעל המותר: קנס כספי בגובה 1,500₪ ו-10 נקודות תעבורה.
  • מעל מהירות של 40 קמ"ש מעל המותר: הזמנה למשפט.

  מהירות מופרזת בדרך שאינה עירונית:

   • מהירות מופרזת של עד 25 קמ"ש מעל המותר: קנס כספי בגובה 250 ₪, ללא נקודות תעבורה.
   • מהירות מופרזת של 26-40 קמ"ש מעל המותר: קנס כספי בגובה 750 ₪ ו-8 נקודות תעבורה.
   • מהירות מופרזת של 41-50 קמ"ש מעל המותר: קנס כספי בגובה 1,500 ₪ ו-10 נקודות תעבורה.
   • מעל מהירות של 50 קמ"ש מעל המותר: הזמנה למשפט.

  איך מקבלים דוח על מהירות מופרזת?

  ישנם שני סוגי אמצעי מדידת מהירות שנמצאים בשימוש כיום, ואלו מתאימים באופן די ישיר לשתי הדרכים בהן ניתן הדוח על המהירות המופרזת.
  שני סוגי המכשירים המשמשים למדידת המהירות הם הבאים:

  1. מכשירים מבוססים גלים אלקטרומגנטיים:
   מכשירים אלה פולטים גלים אלקטרומגנטיים ומודדים את מהירות ההחזרה של גלים אלה אל המכשיר, פעמים רבות בעקרונות דומים לאלו המופעלים ברדאר.
   זהו סוג המכשירים שמשמש לרוב את שוטרי משטרת התנועה, בין אם הם עומדים לצד הדרך ובין אם מודדים את מהירות הנסיעה של כלי רכב אחרים כאשר הם נוסעים לצידם.
   המכשירים נבדלים זה מזה בטכנולוגיה שלהם וכך בצורך שלהם להימצא יציבים במיקום אחד או את האפשרות שלהם למדוד מהירויות גם בזמן נסיעה.
   העיקריים שבין המכשירים הללו הם הממל"ז המסורתי והדבורה.
  2. מכמונות מהירות:
   מצלמות המהירות המוצבות בצד הכביש מבוססות טכנולוגיה שונה, ועיקר הגדולה הטכנולוגית שלהם מתרכזת בזיהוי כלי הרכב ולא במדידת מהירותו.
   באמצעות זיהוי של כלי הרכב על פי לוחית הרישוי, ניתן למדוד את הפרשי הזמנים בין הופעתו אל מול מצלמות שונות, ותוך השוואה למרחקים בין המצלמות, ניתן לחשב את המהירות הממוצעת שלו.
   מכיוון שמכמונות המהירות מזהות את כלי הרכב בעצמן, הן מאפשרות אוטומציה של התהליך כולו, לרבות מדידת המהירות, קביעת העונשים והעברת הדוחות.

  בהתאם לכך, ישנן שתי דרכים עיקריות בהן דוח מהירות יכול להיות מועבר למבצע העבירה לכאורה:

  1. מתן קנס על ידי שוטר: במקרים בהם שוטר מודד את מהירות הרכב באופן עצמאי, הוא יכול לפקוד על הרכב לעצור וכך לתת לו את הדוח באופן ישיר – הדבר מאפשר וידוא מוחלט לקבלת הדוח וכן למנוע עמימות אודות זהות הנהג.
  2. שליחת קנס בדואר: במקרים בהם העבירה נקבעת על ידי מכמונות המהירות, ואף בפעמים בהם שוטר מדד את המהירות המופרזת אך לא היה בידו לעצור את הרכב, ניתן לשלוח את הקנס בדואר עם בעל הרכב כנמען – הדבר מאפשר אוטומציה יעילה לכל התהליך, אך עשויה להיות בה עמימות בנוגע לזהות הנהג.

  ביטול דו"ח נהיגה במהירות מופרזת – הזמנה לדין ( או: "הזמנה למשפט"):

  בעבירות מהירות מסוג הזמנה לדין, המשמעות היא שעברתם את המהירות המותרת בלפחות 41 קמ"ש ממה שמתיר החוק.

  41 קמ"ש ומעלה מעל המותר בדרך עירונית תוביל באופן אוטומטי לזימונכם למשפט בבית המשפט לתעבורה, בעוד שבדרך בין עירונית / כביש מהיר, רק מהירות של 51 קמ"ש ומעלה תביא לזימונכם לבית המשפט.

  בניגוד לעבירת מהירות מסוג "ברירת משפט", במידה וזומנתם לבית המשפט לתעבורה להישפט על ביצוע עבירת מהירות, צרו קשר באופן מידי עם עורך דין תעבורה על מנת לקבל ייעוץ משפטי.

  בית המשפט לתעבורה נוטה להחמיר עם נהגים שנוהגים כ"מלכי הכביש", שכן כבר הוכח כי נהיגה במהירות מופרזת מגדילה את הסיכוי לתאונות קטלניות באופן משמעותי.

  הסבת דו"ח מהירות לאדם אחר (מצלמת מהירות א'3):

  משום שמדובר בעבירה שבה הנהג בפועל אינו מזוהה, והדו"ח נשלח לבעל הרכב עם צילום הרכב בלבד, יש לשאול את השאלה מי נהג ברכב בזמן ביצוע העבירה.

  זה לא סוד שבני משפחה או חברים נוטים לתת לקרוביהם להשתמש ברכבם, אלא שהדבר יכול לעלות לבעל הרכב ה"אדיב" בכתב אישום על עבירה שהוא לא ביצע.

  לכן, במידה והנכם בעלים של רכב, ומסרתם את רכבכם לשימושו של אדם אחר, ואותו אדם ביצע עבירת מהירות מופרזת והדו"ח נשלח לכתובתכם, יש באפשרותכם להסב את הדו"ח על שמו של הנהג שביצע את העבירה בפועל.

  אלא, שפעולה זו לא כל כך פשוטה במידה ואותו אדם שנתתם לו להשתמש ברכב החליט שהוא לא מעוניין להודות באשמה. במצב שכזה, סביר כי בית המשפט לתעבורה ירשיע אתכם בעבירה שלא ביצעתם, רק משום שאין אף אחד אחר שניתן להאשים, ואתם אלה שתישאו בעונש מכוח חזקת הבעלות.

  נכון שמדובר בסיטואציה לא הגיונית, לא סבירה, ולא רצויה, אולם פקודת התעבורה לא מותירה לבית המשפט לתעבורה כל ברירה אחרת, אלא להרשיע את הבעלים של הרכב שעמו בוצעה העבירה.

  כיצד ניתן להסב את הדו"ח על מי שביצע את העבירה בפועל? 

  לרוב, הסבת דו"ח/עבירה על שם נהג אחר יש לעשות זאת באמצעות תצהיר ערוך כדין, מאומת על ידי עורך דין. לאימות על ידי עורך דין תעבורה יש חשיבות רבה לצורך אימות המצהירים, ואף בית המשפט לתעבורה דורש כי התצהיר של בעל הרכב ושל מי שהשתמש ברכב במועד ביצוע העבירה יאומתו על ידי עורך דין.

  דרך נוספת היא להגיש בקשה להישפט, ולוודא שמי שביצע את העבירה בפועל יגיע יחד עם בעל הרכב למסור הודעה, ולפיה הוא זה שנהג ברכב במועד ביצוע העבירה.

  כמובן שדרך זו מסורבלת יותר ומצריכה מבעל הרכב וממי שנהג ברכב בזמן ביצוע העבירה להיות נוכחים בדיון – פעולה שניתן לייתר באמצעות תצהירים כפי שפורט לעיל.

  ביטול דו"ח מהירות בסיוע עו"ד תעבורה 

  סער – משרד עורכי דין לתעבורה הינו משרד המתמחה בעבירות תעבורה וביטול דו"חות מהירות.

  המשרד מונה צוות מרשים ומיומן של עורכי דין שמתמחה בעבירות תעבורה ובייצוג נאשמים בכתבי אישום ובדו"חות מהירות.

  המשרד נותן שירותי ייצוג בעבירות מהירות בכל בתי המשפט לתעבורה ברחבי הארץ, ולזכותו כבר עומדות אינספור הצלחות בביטול והסבה של דו"חות מהירות.

  במידה ואתם מעוניינים לקבל ייצוג או ייעוץ משפטי בנוגע לדו"ח מהירות ו/או לביטולו, צרו קשר עכשיו וקבלו מענה ראשוני מהיר ויעיל!

  להצלחות נוספות s2-arrow

  הצלחות שלנו

  עוד שאלות ותשובות s2-arrow

  שאלות ותשובות

  קיבלתי דו"ח ולא אני הייתי הנהג. מה ניתן לעשות?

  ראשית, יש לפעול להסבת הדו"ח על שם הנהג שנהג ברכב בזמן ביצוע העבירה. בעל הרכב נדרש לדווח על הנהג שנהג ברכב בזמן ביצוע העבירה – הוא הנהג שביצע את העבירה – וזאת תוך 90 ימים ממועד שהומצא הדו"ח המקורי לבעל הרכב. שנית, במסגרת הפנייה בעל הרכב נדרש לציין את פרטי הנהג שביצע את העבירה, לרבות שם מלא, מספר ת"ז וכתובת, ויחד עם זאת לצרף צילום של הדו"ח. כמו כן, בבקשה נדרש בעל הרכב לצרף תצהיר של הנהג שביצע את העבירה. בהצהרה על הנהג שביצע את העבירה להודות בביצוע העבירה ושהוא נהג ברכב בזמן ביצוע העבירה, וכן עליו לצרף העתק רישיון נהיגה בתוקף למועד ביצוע העבירה. את הבקשה יש לשלוח למרכז פניות נהגים בדואר (ת.ד 120 פ"ת מיקוד 49100) או באמצעות טופס מקוון באינטרנט.

  חברה קיבלה קנס בשל עבירה שביצע אחד מהעובדים שלה. מה ניתן לעשות?

  1. אם בוצעה עבירת תעבורה באמצעות רכב שרשום על-ידי חברה/תאגיד, גובה הקנס יהיה פי 4 מהרגיל. 2. ניתן להגיש בקשה להסבת דו"ח על שם העובד שנהג ברכב וביצע את העבירה, וזאת תוך 90 ימים מהמועד בו התקבל הדו"ח המקורי. 3. לבקשה יש לצרף תצהיר של הנהג שביצע את העבירה, שאכן הוא נהג ברכב בזמן ביצוע העבירה, וכן יש לציין פרטים מזהים של הנהג כגון: שם מלא, מס' ת"ז, מס' רישיון נהיגה וצילום רישיון נהיגה בתוקף במועד ביצוע העבירה. 4. אם לא ניתן להציג תצהיר, יש לשלוח מסמך החתום על-ידי עובד בכיר של החברה/תאגיד, ושבמסגרתו תוכח זהותו של מי שנהג ברכב וביצע את העבירה, ובמידת האפשר גם ראיות ו/או הוכחות שאכן אותו עובד נהג ברכב בזמן ביצוע העבירה. 5. חשוב לציין, כי עם הסבת הדו"ח על שם הנהג שביצע את העבירה, סכום הקנס יופחת בהתאם לסכום הרגיל, קרי סכום השווה לרבע מהסכום שהוטל על החברה/תאגיד לשלם. את הבקשה יש לשלוח למרכז פניות נהגים בדואר (ת.ד 120 פ"ת מיקוד 49100) או באמצעות טופס מקוון באינטרנט.

  [brb_collection id="1513"]