ביטול דוח על מהירות מופרזת
עבירות תנועה נפוצות

ביטול דוח על מהירות מופרזת

ניתן להניח בביטחון שדוחות מהירות מהווים את אחד משני סוגי הדוחות הנפוצים ביותר.
מעטים האנשים שמעודם לא קיבלו דוח על נהיגה במהירות מופרזת, בין אם נעצרו על ידי שוטר בצד הדרך ובין אם קיבלו יום בהיר אחד מכתב בדואר שמבשר להם שהם צולמו נוסעים מעבר למהירות המותרת.
חשוב להכיר את חוקי המהירות הקבועים ואת רמות הענישה השונות למהירות מופרזת כדי להימנע מענישה – אך במידה והתקבלה ענישה, בין אם העבירה אכן נעשתה ובין אם לאו, חשוב לדעת מה הזכויות שלנו וכיצד ניתן להמתיק את הענישה.

ביטול דוחות על מהירות והפחתת העונש בעזרת עורך דין

אין למהר ולשלם דוח מהירות ללא בדיקה של הזכויות והאפשרויות המגיעות לנאשם, שכן תשלום הדוח הוא כהודאה באשמה אשר לא מאפשרת כל ערעור לאחריה.
קנס על מהירות מהווה ברירת משפט לכל דבר, וכך הוא כולל בו את כל הכלים להפחתת העונש ואף לביטולו לאלתר, ובהם – דרישה לביטול הקנס, הסבה של הדוח לאזהרה, בקשה להישפט ועוד.
באמצעות פנייה להתייעצות עם עורך דין תעבורה ובדוחות על מהירות מופרזת בפרט, ניתן לבדוק את האפשרויות בהתאם לפרטי המקרה לגופו ולגבש אסטרטגיה נכונה לפעולה.
פעמים רבות, יש לבחון את האפשרויות הבאות ולהשתמש בהן כדי להמתיק את העונש ואף לבטלו:

 • איכות מדידת המהירות: יש לבדוק היטב את איכות אמצעי המדידה והאם היו כשרים, כפי שנדרש על פי חוק, לבצע את מדידת המהירות.
 • ראיות המשטרה: ניתן לבדוק האם הראיות שנאספו על ידי מכשירי המדידה או על ידי השוטר אכן מעידות באופן חד משמעי על ביצוע העבירה.
 • הטיה של המדידה: יש להתייחס בכובד ראש לאפשרות של מכשירי המדידה להיות מוטים, וכך להעניש נהג במסגרת מהירות גבוהה יותר מאשר החריגה שהוא ביצע בפועל, במיוחד לאור העובדה שהבדלי הענישה עשויים להיות גבוהים למדי – במקרים מסוימים, הבדל של קילומטר בודד לשעה עשוי להפחית קנס מ-750 ש"ח ל-250 ש"ח ולמחוק 8 נקודות רישיון.
 • התייחסות לעברו התעבורתי של הנהג: מדידות מהירות, ובמיוחד אלו הנעשות על ידי מצלמות המהירות, אינן לוקחות בחשבון את עברו התעבורתי של הנהג, אך יש מקום לדרוש מן הרשויות להבדיל בין מקרים של התנהגות פרועה החוזרת על עצמה לבין חריגה חד פעמית שאינה משקפת את נהיגתו של הנאשם.
 • התייחסות לנסיבות האירוע: תמרורים מוסווים, סימני דרך מחוקים למחצה, סכנות על הכביש, מקרי חירום למיניהם ושאר תנאים נוספים הנוגעים באופן פרטני לאירוע עשויים לספק סיבה טובה לחריגה מן המהירות המותרת, וכך להוות בסיס לביטול הדוח או לכל הפחות להפחתת הענישה כתוצאה ממנו.

small-contact-img
לקבלת ייעוץ משפטי ללא התחייבות השאירו פרטים

  s2-arrow

  דירוג עבירות המהירות

  כאשר רכב חורג מן המהירות המותרת ונתפס כאשר הוא עושה זאת, הוא יכול לצפות לקבלת קנס מהירות.
  עם זאת, החריגה מן המהירות המותרת יכולה ללבוש צורות שונות, והרשויות אינן מתייחסות לחריגות פעוטות באותה הצורה שהן מתייחסות לחריגות קיצוניות.
  כך, נוצר דירוג עבור גובה דוח המהירות בהתאם לחריגה שנעשתה, וניתן לסכם את העונשים הסטנדרטיים בנקודות הבאות:

  1. חריגה של עד 10 קמ"ש: מבחינה חוקית, הדבר בר ענישה, אך מתוך הבנה על האפשרות של נסיבות האירוע להטות את תוצאות מכשירי המדידה, נהוג להתעלם ממהירויות מופרזות בסדר גודל שכזה – חשוב לציין שוב שמדובר בנוהג בלבד, וכך אין להיות מופתעים כאשר מקבלים קנס גם על חריגה שכזו.
  2. חריגה של עד 20 קמ"ש בדרך עירונית או עד 25 קמ"ש בדרך שאינה עירונית: קנס בגובה של 250 ש"ח.
  3. חריגה של 21 עד 30 קמ"ש בדרך עירונית או 25 עד 40 קמ"ש בדרך שאינה עירונית: קנס בגובה של 750 ש"ח ו-8 נקודות רישיון.
  4. חריגה של 31 עד 40 קמ"ש בדרך עירונית או 41 עד 50 קמ"ש בדרך שאינה עירונית: קנס בגובה של 1500 ש"ח -10 נקודות רישיון.
  5. חריגה של 41 קמ"ש ומעלה בדרך עירונית או 51 קמ"ש ומעלה בדרך שאינה עירונית: זימון לבית דין.

  איך מקבלים דוח על מהירות מופרזת?

  ישנם שני סוגי אמצעי מדידת מהירות שנמצאים בשימוש כיום, ואלו מתאימים באופן די ישיר לשתי הדרכים בהן ניתן הדוח על המהירות המופרזת.
  שני סוגי המכשירים המשמשים למדידת המהירות הם הבאים:

  1. מכשירים מבוססים גלים אלקטרומגנטיים:
   מכשירים אלה פולטים גלים אלקטרומגנטיים ומודדים את מהירות ההחזרה של גלים אלה אל המכשיר, פעמים רבות בעקרונות דומים לאלו המופעלים ברדאר.
   זהו סוג המכשירים שמשמש לרוב את שוטרי משטרת התנועה, בין אם הם עומדים לצד הדרך ובין אם מודדים את מהירות הנסיעה של כלי רכב אחרים כאשר הם נוסעים לצידם.
   המכשירים נבדלים זה מזה בטכנולוגיה שלהם וכך בצורך שלהם להימצא יציבים במיקום אחד או את האפשרות שלהם למדוד מהירויות גם בזמן נסיעה.
   העיקריים שבין המכשירים הללו הם הממל"ז המסורתי והדבורה.
  2. מכמונות מהירות:
   מצלמות המהירות המוצבות בצד הכביש מבוססות טכנולוגיה שונה, ועיקר הגדולה הטכנולוגית שלהם מתרכזת בזיהוי כלי הרכב ולא במדידת מהירותו.
   באמצעות זיהוי של כלי הרכב על פי לוחית הרישוי, ניתן למדוד את הפרשי הזמנים בין הופעתו אל מול מצלמות שונות, ותוך השוואה למרחקים בין המצלמות, ניתן לחשב את המהירות הממוצעת שלו.
   מכיוון שמכמונות המהירות מזהות את כלי הרכב בעצמן, הן מאפשרות אוטומציה של התהליך כולו, לרבות מדידת המהירות, קביעת העונשים והעברת הדוחות.

  בהתאם לכך, ישנן שתי דרכים עיקריות בהן דוח מהירות יכול להיות מועבר למבצע העבירה לכאורה:

  1. מתן קנס על ידי שוטר: במקרים בהם שוטר מודד את מהירות הרכב באופן עצמאי, הוא יכול לפקוד על הרכב לעצור וכך לתת לו את הדוח באופן ישיר – הדבר מאפשר וידוא מוחלט לקבלת הדוח וכן למנוע עמימות אודות זהות הנהג.
  2. שליחת קנס בדואר: במקרים בהם העבירה נקבעת על ידי מכמונות המהירות, ואף בפעמים בהם שוטר מדד את המהירות המופרזת אך לא היה בידו לעצור את הרכב, ניתן לשלוח את הקנס בדואר עם בעל הרכב כנמען – הדבר מאפשר אוטומציה יעילה לכל התהליך, אך עשויה להיות בה עמימות בנוגע לזהות הנהג.
  להצלחות נוספות s2-arrow

  הצלחות שלנו

  עוד שאלות ותשובות s2-arrow

  שאלות ותשובות

  קיבלתי דו"ח ולא אני הייתי הנהג. מה ניתן לעשות?

  ראשית, יש לפעול להסבת הדו"ח על שם הנהג שנהג ברכב בזמן ביצוע העבירה. בעל הרכב נדרש לדווח על הנהג שנהג ברכב בזמן ביצוע העבירה – הוא הנהג שביצע את העבירה – וזאת תוך 90 ימים ממועד שהומצא הדו"ח המקורי לבעל הרכב. שנית, במסגרת הפנייה בעל הרכב נדרש לציין את פרטי הנהג שביצע את העבירה, לרבות שם מלא, מספר ת"ז וכתובת, ויחד עם זאת לצרף צילום של הדו"ח. כמו כן, בבקשה נדרש בעל הרכב לצרף תצהיר של הנהג שביצע את העבירה. בהצהרה על הנהג שביצע את העבירה להודות בביצוע העבירה ושהוא נהג ברכב בזמן ביצוע העבירה, וכן עליו לצרף העתק רישיון נהיגה בתוקף למועד ביצוע העבירה. את הבקשה יש לשלוח למרכז פניות נהגים בדואר (ת.ד 120 פ"ת מיקוד 49100) או באמצעות טופס מקוון באינטרנט.

  חברה קיבלה קנס בשל עבירה שביצע אחד מהעובדים שלה. מה ניתן לעשות?

  1. אם בוצעה עבירת תעבורה באמצעות רכב שרשום על-ידי חברה/תאגיד, גובה הקנס יהיה פי 4 מהרגיל. 2. ניתן להגיש בקשה להסבת דו"ח על שם העובד שנהג ברכב וביצע את העבירה, וזאת תוך 90 ימים מהמועד בו התקבל הדו"ח המקורי. 3. לבקשה יש לצרף תצהיר של הנהג שביצע את העבירה, שאכן הוא נהג ברכב בזמן ביצוע העבירה, וכן יש לציין פרטים מזהים של הנהג כגון: שם מלא, מס' ת"ז, מס' רישיון נהיגה וצילום רישיון נהיגה בתוקף במועד ביצוע העבירה. 4. אם לא ניתן להציג תצהיר, יש לשלוח מסמך החתום על-ידי עובד בכיר של החברה/תאגיד, ושבמסגרתו תוכח זהותו של מי שנהג ברכב וביצע את העבירה, ובמידת האפשר גם ראיות ו/או הוכחות שאכן אותו עובד נהג ברכב בזמן ביצוע העבירה. 5. חשוב לציין, כי עם הסבת הדו"ח על שם הנהג שביצע את העבירה, סכום הקנס יופחת בהתאם לסכום הרגיל, קרי סכום השווה לרבע מהסכום שהוטל על החברה/תאגיד לשלם. את הבקשה יש לשלוח למרכז פניות נהגים בדואר (ת.ד 120 פ"ת מיקוד 49100) או באמצעות טופס מקוון באינטרנט.

  ייעוץ בוואטסאפ ייעוץ בוואטסאפ