ביטול פסק דין בשל אי המצאת זימון לדיון

שתף מאמר
author-photo
עו"ד אלון סער img-dot
05/05/21

בתת"ע (פ"ת) 5384-11-17‏ ‏ מדינת ישראל נ' אל עוברה סאגר, הנאשם נתפס נוהג במהירות 133 קמ"ש בכביש שבו המהירות המותרת היא 100 קמ"ש.

עבירה זו הינה מסוג "ברירת משפט", כלומר, הנהג יקבל קנס כספי ונקודות בגין העבירה שביצע, אלא אם ברצונו להישפט, או אז יהיה עליו להגיש "בקשה להישפט" תוך 90 יום ממועד קבלת הדו"ח.

הנאשם הגיש בקשה להישפט, ומועד הדיון להקראת כתב האישום נקבע בהליך זה ליום 4/12/17 בשעה 10:00. הנאשם לא התייצב לדיון זה.  

במסגרת הדיון (שאליו הנאשם לא התייצב) נקבע, כי הנאשם זומן לדיון כדין אך לא התייצב, ובית המשפט ראה באי התייצבותו לדיון כהודאה בעובדות, והרשיע את הנאשם בכל שיוחס לו בכתב האישום.

בשל העובדה שלנאשם היה עבר תעבורתי מכביד, שכלל עבירות בטיחותיות, החליט בית המשפט שלא להסתפק בענישה הקבועה בברירת המשפט (קנס כספי בסך 750 ₪ + 8 נקודות) והטיל על הנאשם את העונשים הבאים:

פסילה בפועל למשך 30 יום.

3 חודשי פסילה על תנאי למשך 3 שנים.

קנס כספי בסך 2500 ש"ח.

על פסק דין זה הגיש הנאשם ערעור לבית המשפט המחוזי (עפ"ת 3559-03-18 אל עוברה סאגר נ' מדינת ישראל).

small-contact-img
לקבלת ייעוץ משפטי ללא התחייבות השאירו פרטים

  s2-arrow

  הטענה המרכזית בערעור הייתה: ההזמנה לדיון לא נשלחה לא למערער ולא לעורך דינו, ולכן המערער ועורך דינו לא ידעו על הדיון, מה שהוביל לאי התייצבותם.

  בית המשפט המחוזי בחן את הטענה וקבע:

  באשר למשלוח ההזמנה לעורך דינו של המערער, בהתאם לסעיף 97 לחוק סדר הדין הפלילי, מוטלת החובה על עורך הדין לבדוק, באופן אקטיבי, מהו מועד הדיון שנדחה, ואילו הייתה הטענה שהסנגור והמערער לא הופיעו בשל אי המצאת ההזמנה לסנגור – דין הערעור היה להידחות.

  אך עם זאת, סעיף 97 לחוק סדר הדין הפלילי מטיל חובה לשלוח את הזימון לדיון גם למערער עצמו, ומבירור שנערך עולה שהמערער לא קיבל הזמנה לדין. לפיכך, בשל העובדה שהייתה חובה לשלוח גם למערער את הזימון לדיון – דבר שלא נעשה – החליט בית המשפט המחוזי לקבל את הערעור, לבטל את פסק דינו של בית המשפט לתעבורה בפתח תקווה, והחזיר אליו את ההליך לצורך המשך ניהולו.

  התקיים דיון בעניינכם מבלי שידעתם עליו? התקיים דיון בעניינכם מבלי שקיבלתם זימון כדין? קיבלתם פסק דין מרשיע מבלי שהתייצבתם לדיון?

  משרדנו ייצג ומייצג לקוחות רבים שנתפסו והואשמו בתחום זה. אם נתפסת, פנה/י עוד היום למשרדנו לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי ללא כל התחייבות.

  סער I משרד עורכי דין לתעבורה

   

  [brb_collection id="1513"]