נהיגה תחת השפעת אלכוהול

נהיגה תחת השפעת אלכוהול

שתף מאמר
author-photo
עו"ד אלון סער img-dot
05/05/21

המצבים בהם הנהג נחשד בשל נהיגה תחת השפעת אלכוהול

 1. כשהנהג או האדם שממונה על הרכב שותה בזמן נהיגתו משקה משכר.
 2. מי שמצוי בגופו אלכוהול בריכוז הגבוה מהסף שנקבע בפקודת התעבורה והתקנות שהותקנו מכוחה.
 3. מי שבגופו מצוי סם מסוכן או תוצרי חילוף חומרים של סם מסוכן.
 4. מי שנמצא תחת השפעת משקאות משכרים או סם מסוכן, ובלבד שבבדיקות מעבדה נמצא בדמו ריכוז אלכוהול הגבוה מהסף שנקבע (50 מיליגרם אלכוהול ב-100 מיליליטר דם).

חשוב לדעת – לגבי נהיגה תחת השפעת אלכוהול, נהג או ממונה על רכב ייחשב שיכור אם בבדיקה שעשו לו יצא שריכוז האלכוהול בגופו גבוה מהסף הקבוע. לעומת זאת, הימצאות סם מסוכן או תוצרי חילוף של סם מסוכן בגוף האדם אוטומטית הופכת את הנהג ל"שיכור", ואין זה משנה מה כמות הסם שנמצאה בגופו.

נהיגה בהשפעת אלכוהול תיחשב במקרה הבא:

מצב בו הוכח שנהיגתו של הנהג הושפעה מהסם או מהאלכוהול המצוי בגופו. במילים אחרות, על מנת להוכיח שאדם נהג תחת השפעת משקאות משכרים, אין זה מספיק להוכיח שבגופו נמצא סם מסוכן או כמות אלכוהול העולה על הסף המרבי, אלא יש להוכיח באופן פוזיטיבי שנהיגתו הושפעה מכך.

עונש על נהיגה בהשפעת אלכוהול

החוק קובע, כי במקרה שנהג נתפס נוהג בשכרות, דינו יהיה (בנוסף לכל עונש) פסילת רישיון נהיגה למשך שנתיים לפחות. כלומר, פסילת מינימום של שנתיים.

לעומת זאת, כשנהג מואשם ומורשע בנהיגה תחת השפעת אלכוהול, העונש שקובע החוק הוא פסילת רישיון נהיגה למשך 3 חודשים לפחות. כלומר, פסילת מינימום של 3 חודשים.

יוצא אפוא, כי במצב בו נתפס נהג כשהוא נוהג בשכרות, הדרך הטובה ביותר להוציא אותו עם עונש מינימלי זה באמצעות שינוי סעיף האישום מנהיגה בשכרות לנהיגה תחת השפעת משקאות משכרים.

כתוצאה מכך תשתנה בהתאם פסילת המינימום משנתיים ל-3 חודשים, וכך ניתן יהיה להשיג הסדרי טיעון מקלים ביותר.

small-contact-img
לקבלת ייעוץ משפטי ללא התחייבות השאירו פרטים

  s2-arrow

  האם תמיד רצוי לפעול לשינוי סעיף האישום מנהיגה בשכרות לנהיגה בהשפעת אלכוהול?

  ממש ממש לא. לדוגמא במצבים של תאונות דרכים קטלניות שבמסגרתן קופחו חיי אדם. אם בתאונה שכזו יאשימו את הנהג בגין נהיגה תחת השפעת אלכוהול, סעיף האישום הנוסף נגדו יהיה הריגה (מאסר עד 20 שנים). לעומת זאת, אם יואשם בנהיגה בשכרות, סעיף האישום הנוסף במקרה שכזה ככל הנראה יהיה גרם מוות ברשלנות, שהעונש בגינו הרבה יותר מקל (מאסר עד 3 שנים).

  לסיכום:
  לקביעה האם אדם ביצע עבירה של נהיגה בשכרות או עבירה של נהיגה תחת השפעת סמים או האלכוהול, יכולות להיות השלכות הן על סעיף האישום בכתב אישום שמוגש נגד הנהג, והן על חומרת העונש שבסופו של יום אותו נהג יקבל.

  התביעה היא שקובעת באיזה סעיף יואשם הנהג, אך לעורכי הדין יכולה להיות השפעה מכרעת בעניין שינוי סעיפי אישום והגשה להסדרי טיעון מקלים.

  לפיכך, אם נתפסתם נוהגים תחת השפעת אלכוהול, פנו אלינו עוד היום ונשמח לסייע.

  משרדנו ייצג ומייצג לקוחות רבים שנתפסו והואשמו בתחום זה. אם נתפסת, פנה/י עוד היום למשרדנו לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי ללא כל התחייבות.

  סער I משרד עורכי דין לתעבורה

  ייעוץ בוואטסאפ ייעוץ בוואטסאפ
  Google ג גוגל
  5.0
  מבוסס על 246 ביקורות
  js_loader