הורדת את המבט מהכביש? הדו”ח בדרך!

נהיגה בחוסר זהירות – תקנה 21(ג) לתקנות התעבורה, תשכ"א-1961

נהיגה על הכביש

הנחיית מדור תעבורה 27-17 מתאריך 28/11/17 משגעת את המדינה מזה מספר חודשים, היות והיא מאפשרת לשוטרים לתת דוחות לנהגים שמסיטים את מבטם בעת נהיגתם למטה. הנחיה זו נולדה בעקבות תופעה פסולה של נהגים המתעסקים עם הטלפון הנייד בזמן נהיגה כשהוא מצוי על רגליהם, תוך שהם מורידים את מבטם מהכביש כלפי מטה לכיוון הטלפון.

ההנחיה החדשה מסמיכה שוטרים להטיל דוחות במצבים שכאלה, תוך מתן שיקול דעת רחב ביותר לשוטר בשטח, ויש שיאמרו רחב מדי.

לפי הנחייה זו, אם רכב נמצא בתנועה, והשוטר מבחין שראשו של הנהג ברכב מופנה כלפי מטה (ולא כלפי הכביש), והשוטר סבור כי הנהג מתעסק בעניין שלא קשור לנהיגה, על השוטר לרשום לנהג דו”ח בגין נהיגה בחוסר זהירות לפי תקנה 21(ג) לתקנות התעבורה, קנס בסך 500 ₪ + 6 נקודות.

עוד מצוין בהנחיה זו, כי לצורך מתן דו”ח זה, השוטר אינו מחויב לזהות טלפון נייד (שאיתו לכאורה התעסק הנהג), אלא די שהשוטר הבחין בסטיית ראשו של הנהג כלפי מטה ולא כלפי הכביש כאשר הרכב בתזוזה.

אז נכון, התעסקות עם טלפונים ניידים (שאינם נמצאים על גבי התקן) בזמן הנהיגה, בהחלט מהווה סכנה משמעותית לנהג ולסובבים אותו, ויש להילחם בתופעה זו בכל דרך אפשרית.

אך נראה כי אופן אכיפת ההנחיה החדשה על-ידי שוטרי התנועה אינה תואמת את מטרת ההנחיה.

בימים האחרונים אנו עדים לדוחות תנועה המתפרסמים ברשתות, על נהגים שקיבלו דוח מבלי שהתעסקו בטלפון הנייד שלהם.

לדוגמא: נהגים שהורידו רגע את מבטם לצורך גירוד ברגלם – וחטפו דו”ח! נהגים שספרו כסף בפקק תנועה – וחטפו דו”ח! החזיקו כוס קפה ביד – וחטפו דו”ח!

אז עם כל הכבוד, נראה שאכיפת ההנחיה על ידי משטרת ישראל הלכה צעד אחד רחוק מדי.

חשוב לדעת, על מנת ששוטר יוכל לתת דו”ח לפי ההנחיה הנ”ל, עליו לכתוב בדו”ח מספר פרטים מהותיים וחשובים. אם לא פעל כנדרש, ייתכן וניתן יהיה לבטל את הדו”ח, או לכל הפחות להמירו לעבירה קלה יותר, שלצדה אין נקודות.

אם קיבלתם דו”ח בשל נהיגה בחוסר זהירות מכוח תקנה 21(ג) לתקנות התעבורה, פנו עוד היום למשרדנו על מנת לבחון האם פרטי הדו”ח תקינים, והאם הוא מולא כדין על-ידי השוטר.

שאל שאלה בנושא זה וקבל תשובה מהירה

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments