עקיפה אסורה

העונש עבור נסיעה נגד כיוון התנועה

שתף מאמר
author-photo
עו"ד אלון סער img-dot
05/05/21

אין ספק, שעבירת נסיעה נגד כיוון התנועה היא עבירה שלא צריך להקל בה ראש. רבים הם המקרים שנהג שומר חוק נאלץ לסטות מנתיב נסיעתו בגלל שנהג אחר פרץ לנתיב נסיעתו, ומצב זה גורם לא פעם לתאונות דרכים קטלניות.

אולם, חשוב לציין שלא כל עבירה של נסיעה נגד כיוון התנועה מסתיימת בתאונה או בפגיעה קטלנית בחיי אדם, והמחוקק בחר לקבוע עונש יחסית קל לעבירת נסיעה נגד כיוון התנועה – קנס כספי בסך 500 ₪ + 6 נקודות תעבורה.

קיבלתי דו"ח בגין נסיעה נגד כיוון התנועה – האם כדאי להישפט?

לשאלה זו אין תשובה חד משמעית, והדבר תלוי במספר גורמים:

 1. מספר הנקודות שאותו נהג צבר?
 2. האם הנהג מודה בביצוע העבירה או טוען שהשוטר שרשם את הדו"ח סילף את עובדות המקרה וכו'?

small-contact-img
לקבלת ייעוץ משפטי ללא התחייבות השאירו פרטים

  s2-arrow

  המשמעות של קבלת דו"ח בגין נסיעה נגד כיוון התנועה, משאירה בידיו של הנהג שתי אופציות:

  1. לשלם את הדו"ח תוך המועד הנקוב בו, ובכך להודות בביצוע העבירה. מיד עם תשלום הדו"ח יתווספו לנהג 6 נקודות תעבורה בגין עבירה של נסיעה נגד כיוון התנועה, ותיאור העבירה יצוין בגיליון ההרשעות שלו.
  2. לבקש להישפט על העבירה, ולתת לבית המשפט להחליט האם יש להרשיע או לזכות את הנהג. במידה ויורשע – בית המשפט יהיה רשאי לפסוק עונש חמור יותר מאשר קנס בסך 500 ₪ ו-6 נקודות תעבורה.

  בכל מקרה, לגבי נקודות התעבורה, בית המשפט לא יוכל לפסוק מספר נקודות  תעבורה גבוה יותר מהמספר המצוין לצד העבירה, ובמקרה של נסיעה נגד כיוון התנועה – לא יותר מ-6 נקודות תעבורה. ההחמרה בעונש יכולה להתבטא בקנס כספי או בשלילת רישיון נהיגה על תנאי / שלילת רישיון נהיגה בפועל וכיוצ"ב.

  כידוע, לנקודות התעבורה יש השפעה עתידית רחבת היקף. כך למשל, נהג שחצה את רף ה-12 נקודות תעבורה – יאלץ לעבור אמצעי תיקון כפי שהחוק דורש, כדוגמת קורס נהיגה בסיסי ("נהיגה מונעת"), קורס נהיגה מתקדם, תיאוריה, טסט, בדיקה ע"י המכון הרפואי לבטיחות בדרכים (מרב"ד) ואף שלילת רישיון מנהלתית ע"י משרד הרישוי לתקופה שיכולה להגיע ל-9 חודשים(!)

  משרדנו ייצג ומייצג לקוחות רבים שנתפסו והואשמו בתחום זה. אם נתפסת, פנה/י עוד היום למשרדנו לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי ללא כל התחייבות.

  סער I משרד עורכי דין לתעבורה

  [brb_collection id="1513"]