העונש על שימוש בטלפון בזמן נהיגה

זה לא סוד שבשנים האחרונות משטרת ישראל שמה לה למטרה לאכוף ביתר שאת את עבירת שימוש בטלפון נייד בזמן נהיגה. לאחר מחקרים רבים שנעשו בעניין, הוכח כי שימוש בטלפון הנייד בזמן נהיגה מעלה את הסיכון לתאונות דרכים באופן משמעותי!!
שימוש בטלפון נייד בנהיגה היא אחת מעבירות התעבורה השכיחות והנפוצות ביותר, ומסתבר שגם הכלכליות יותר למדינת ישראל. שוטר שיבחין בנהג שביצע עבירה זו, ימסור לנהג דו”ח תעבורה ובו קנס כספי ונקודות תעבורה.
זה המקום לציין, שלא כל שימוש בטלפון נייד בנהיגה מהווה עבירת תעבורה, אלא רק כאשר הדבר נוגד את האופן שבו מותר להשתמש בטלפון הנייד בזמן נהיגה – והדבר נקבע בתקנה 28(1)(א) לתקנות התעבורה. באופן כללי ייאמר, כי מותר להשתמש בטלפון הנייד בזמן נהיגה, ובלבד שהשימוש נעשה באמצעות דיבורית.

כיצד משטרת ישראל אוכפת את עבירת שימוש בטלפון נייד בנהיגה?

משטרת ישראל של היום היא לא משטרת ישראל של פעם: כיום עומדים לרשותה אמצעים טכנולוגיים מתקדמים, מצלמות טכנולוגיות בעלות רזולציות גבוהות, וכן אמצעים נוספים לתיעוד נהגים שביצעו עבירה של שימוש בטלפון נייד בנהיגה. כמובן, שהאמצעי הישן והמרתיע ביותר הוא אכיפה באמצעות שוטר שהבחין בכם באופן ישיר מדברים בטלפון הנייד, שאז סביר להניח שתידרשו להעמיד את רכבכם בצד הדרך ולהמתין בסבלנות עד קבלת הדו”ח.

מצלמת סטילס מתקדמת שמתעדת את ביצוע העבירה ממרחק של עד 100 מטרים:

לאחרונה, החלה משטרת ישראל להפעיל מצלמות מתקדמות שיכולות לתעד עבירה של שימוש בטלפון נייד בזמן נהיגה ממרחק של עד 100 מטרים. מדובר במצלמות אשר יכולות לתעד את ציבור הנהגים בזמן ביצוע העבירה, גם כאשר השימוש בטלפון הנייד נעשה כשהוא על מונח על הברכיים או כשהוא מוחזק ביד אחת בסמוך אוזן של אותו נהג.
יש לציין, כי המדובר במכשיר חדש של משטרת ישראל, אשר הוכנס לשימוש במהלך 2018 ובאופן חלקי בלבד, ואמינותו תעמוד במשך הזמן למבחנים הקיימים בפסיקה, בדומה למצלמות המתעדות עבירות מהירות מסוג א’3 (המצלמות הכתומות שמפוזרות בצידי הדרך בכל רחבי הארץ).
ואולם, סביר להניח כי ברגע שאותו שוטר יציג בפני הנהג את התמונה, לפיה הוא השתמש בטלפון הנייד בזמן הנהיגה, אותו נהג יביע התנצלות ויודה במעשה – הודאה שתגרום לאותו נהג להימנע מלהישפט על ביצוע העבירה, ולשאת בעונש המלא שחל על עבירה מסוג זה.

מתחם הענישה בעבירה של שימוש בנייד בזמן נהיגה:

ככלל, נהג שקיבל דו”ח על שימוש בטלפון נייד בנהיגה ייאלץ לבחור האם ברצונו להישפט על העבירה בבית המשפט לתעבורה, או לחילופין לשלם את הקנס בסך 1,000 ₪ ולשאת ב-8 נקודות התעבורה שיש לצד עבירה זו, כאשר תשלום הדו”ח כמוהו כהודאה בביצוע העבירה.
ואולם, כפי שצוין לעיל, נהג שסבור כי אינו ביצע את העבירה, יש באפשרותו לבקש להישפט בבית המשפט לתעבורה ולנסות לבטל את הדו”ח, או לחילופין להגיע להסדר טיעון בשל כשלים ראייתיים המצויים בחומרי החקירה של המשטרה. זה המקום להדגיש, כי ברגע שאותו נהג בחר לבקש להישפט, יכול השופט שדן בתיק לקבוע בסוף ההליך כי הנהג יישא בעונש חמור יותר מהעונש שנקבע בחוק, כלומר, עונש חמור יותר מקנס של 1,000 ₪ ו-8 נקודות.
כך למשל, לשופט בבית המשפט לתעבורה יש סמכות להשית על אותו נהג קנס גבוה יותר, עונש של פסילה על תנאי, ואף פסילה בפועל. בדר”כ, במידה ואותו נהג יורשע בביצוע העבירה של שימוש בנייד בזמן נהיגה – בית המשפט לתעבורה יגזור את עונשו במתחם שבין 1,000 ₪ ו-8 נקודות לבין פסילה בפועל לתקופה של עד 30 ימים וקנס כספי בגובה של 2,000 ₪. נקודות התעבורה יוותרו ללא שינוי, וזאת במידה ותורשעו רק בעבירה שיוחסה לכם (לפעמים, במהלכו של ניהול תיק עולה מעדותו של הנהג כי ביצע עבירה נוספת, ואז בית המשפט יכול להרשיע את הנהג גם בעבירה הנוספת רק בשל עדותו).

לא צריך להתמודד לבד – עורך דין תעבורה יכול לסייע לך!

סער – משרד עורכי דין לתעבורה הינו משרד מיומן ומקצועי המתמחה בעבירות של שימוש בטלפון נייד בנהיגה. למשרדנו מוניטין רב, ושימת הדגש היא על השגת תוצאות מקסימאליות וניצול הפרצות לצורך הגעה להסדר טיעון מקל.
התערבותו של עו”ד תעבורה מיומן ומקצועי תוכל לשפר לכם באופן ניכר את הסיכוי להפחתה משמעותית בעונש – הפחתה או ביטול של מלוא הנקודות שלצד הדו”ח.

סער – משרד עורכי דין לתעבורה

שאל שאלה בנושא זה וקבל תשובה מהירה

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments