מהם התנאים להמרת דוח תנועה לאזהרה?

נהג נעצר על ידי שוטר

כידוע, בנסיבות מסוימות ובהתקיים מספר תנאים בסיסיים, יהיה ניתן להמיר את הדוח שקיבלתם באזהרה. הדבר ייעשה, על-ידי הפניית בקשה מתאימה (בקשה להמרת דו”ח תנועה לאזהרה) למרכז פניות נהגים ארצי (מפנ”א). במאמר זה יפורטו כלל הנתונים והדרישות לצורך הגשת בקשה זו.

מהם התנאים להמרת דו”ח תנועה באזהרה?

  • וותק נהיגה לפחות של 7 שנים.
  • היעדר הרשעות או אזהרות או דוחות ב-5 שנים שלפני קבלת הדו”ח שאותו רוצים להמיר.
  • הנהג שקיבל את הדוח מודה בביצוע העבירה.
  • העבירה שבוצעה לא היוותה סיכון גבוה או הפרעה חמורה.

מועד להגשת בקשה:

בסעיף 229 לחוק סדר הדין הפלילי [נוסח משולב], תשמ”ב-1982 נקבע, שיש להגיש את הבקשה לביטול דו”ח (וגם המרת דו”ח) תוך 30 ימים ממועד ההמצאה של הדו”ח המקורי.

דברים שיש לציין בבקשה, ומסמכים שיש לצרף אליה:

  • מועד קבלת הדו”ח (מתי ראיתם את הדו”ח לראשונה).
  • להודות בביצוע העבירה, לרבות מועד ביצוע העבירה והשעה המצוינת בדו”ח. אם ישנה סיבה שבגללה נאלצתם לבצע את העבירה, והיא יכולה להוות “תירוץ מוצדק”, יש לציין את הסיבה. אם יש מסמכים שיכולים לתמוך בסיבה, יש לצרף אותם.
  • יש לציין את העובדה שכל התנאים להמרת דו”ח תנועה באזהרה מתקיימים, ובמיוחד אם יש לכם וותק נהיגה הרבה יותר מ-7 שנים ואין הרשעות/אזהרות/דוחות.
  • אם מצבכם הכלכלי רע, יש לציין זאת ולצרף מסמכים התומכים בכך (מובטלים, חובות וכיוצ”ב).
  • כמו כן, יש לצרף לבקשה צילום של הדו”ח וצילום תעודת זהות.

עבירות תנועה שלא ניתן להמיר באזהרה:

  • חציית צומת רמזור באדום.
  • שימוש בטלפון סלולרי.
  • עבירות שבגינן מבצע העבירה מוזמן לדין.
  • עבירות שמסכנות חיים (עקיפות מסוכנות, הובלת מטען חורג וכיוצ”ב)

הדרכים להגשת בקשה להמרת דו”ח תנועה באזהרה:

  • ניתן לשלוח מכתב בדואר רשום, לכבוד משטרת ישראל, מרכז פניות נהגים ארצי (מפנ”א), ת.ד. 120 פתח-תקווה מיקוד 49100. יש לשמור העתק של המכתב אצלכם, וכן אישור על משלוח הדואר בדואר רשום.
  • ניתן להגיש טפסים באופן מקוון דרך אתר האינטרנט של משטרת ישראל “טפסי פניות נהגים”, או דרך דף האינטרנט של אגף התנועה במשטרת ישראל, תחת הכותרת “מרכז פניות נהגים ארצי”. בשני המקומות הללו קיימת אפשרות להגשת בקשה באופן מקוון.

חשוב לזכור, כי על אף שהנכם עומדים בכל הקריטריונים להמרת דו”ח תנועה באזהרה, קיים שיקול דעת למשטרת ישראל שלא להמיר את הדו”ח באזהרה, וזאת גם אם מדובר על עבירות שניתנות להמרה.

משרדנו סייע ללקוחות רבים בנושא זה. אם קיבלת דו”ח וברצונך להמיר אותו באזהרה, פנה/י עוד היום למשרדנו לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי ללא כל התחייבות.

סער I משרד עורכי דין לתעבורה

שאל שאלה בנושא זה וקבל תשובה מהירה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *