זיכוי בעבירה של נהיגה נגד כיוון התנועה: תקנה 37 לתקנות התעבורה

שתף מאמר
author-photo
עו"ד אלון סער img-dot
05/05/21

סעיף 37 לתקנות התעבורה קובע כך:

"לא ינהג אדם רכב בכל קטע של כביש חד-סטרי בכיוון הפוך לכיוון המותר באותו כביש."

הסנקציה הפלילית לנהג המפר הוראה זו היא: קנס כספי בסך 500 ₪ + 6 נקודות תעבורה.

אולם נשאלת השאלה, האם בכל מצב שבו נהג ייסע נגד כיוון התנועה בניגוד לתקנה 37, יואשם בהכרח בעבירה המיוחסת לו וייאלץ לשאת בעונש? התשובה היא לא!

בפסק דין מדינת ישראל נגד דניאל פיאטקס [תת (ת"א) 29076/06] דובר על נהג שעמד בכביש חד סטרי, ולפניו עמדה משאית לפינוי אשפה שחסמה את הכביש. אותה משאית הייתה תקועה זמן רב בכביש החד סטרי הצר, והנהג החליט לעשות מעשה, שסביר שמרביתנו היינו עושים במצב דומה: הנהג הסתכל לאחור ובדק היטב שמאחוריו אין מכוניות נוספות, ולאחר מכן נסע אחורנית על מנת לצאת מן הכביש לכיוון הצומת, ולנסוע בנתיב אחר שאינו חסום. אלא ששוטר תנועה שהבחין בנעשה, החליט כי אותו נהג היה צריך להמתין כל זמן שיידרש על מנת שהכביש יתפנה, ולא לנסוע אחורנית בכיוון ההפוך לכיוון נסיעתו.

אותו נהג לא ויתר ובחר להישפט על הדו"ח. כבוד השופט עופר נהרי מבית המשפט לתעבורה בתל אביב, זיכה את הנאשם מהעבירה שיוחסה לו, וקבע:

" כנגד הנאשם הוגשה הודעת תשלום קנס שבצידה ברירת משפט או תשלום קנס בסך 500 ₪ המייחסת לו עבירה של נהיגה בכביש חד סיטרי בכיוון ההפוך לכיוון המותר וזאת בניגוד לתקנה 37 לתקנות התעבורה, התשכ"א-1961.
למעשה, הנאשם לא חלק על כך אלא טען באופן עקבי, הן מיד בתגובתו לשוטר על אתר והן בבית המשפט, כי נוצר צורך לעשות את שעשה וזאת לנוכח משאית לאיסוף אשפה אשר היתה לדבריו תקועה בין כלי הרכב ברחוב הצר הנ"ל זמן ארוך מבלי יכולת להמשיך מבלי לפגוע במכוניות חונות בצידי הכביש.
בעדותו בפני ציין עד התביעה [השוטר] כי הוא אמר לנאשם כי לא מענין אותו שיש שם משאית לאיסוף זבל שאיננה יכולה לזוז.
דומני כי טיב המעשה שעשה הנאשם בנסיבות מיוחדות אלה (ואדגיש – בנסיבות מיוחדות אלה), תוצאותיו של המעשה, והאינטרס הציבורי, מכתיבים כי אין הנאשם צריך לשאת באחריות פלילית למעשה זה במקרה ספציפי ומיוחד זה."

עינינו רואות, כי לעיתים יש בכוחן של נסיבות מיוחדות לזכות נאשמים במגוון רחב של עבירות, אף אם אין מחלוקת על עצם ביצוע העבירה!

small-contact-img
לקבלת ייעוץ משפטי ללא התחייבות השאירו פרטים

    s2-arrow

    לקבלת ייעוץ משפטי ללא התחייבות – פנו אלינו עוד היום!

     

    [brb_collection id="1513"]