עקיפה אסורה

נהג חדש שנהג במהירות מופרזת

שתף מאמר
author-photo
עו"ד אלון סער img-dot
05/05/21

ההגדרה של מיהו נהג חדש קיבלה ביטוי בסעיף 12א לפקודת התעבורה, וזו לשון הסעיף:
12"א. (א) מי שניתן לו רישיון נהיגה ולא היה בידו קודם לכן רישיון נהיגה שאינו רישיון לנהוג באופנוע, בטרקטור או במכונה ניידת, יהיה נהג חדש למשך שנתיים מיום מתן הרישיון כאמור (בסימן זה – התקופה הבסיסית), או לתקופות נוספות בהתאם להוראות סעיף זה; תוקף רישיון הנהיגה שניתן לנהג חדש יהיה לשנתיים."
כלומר, מי שהוציא רישיון על רכב פרטי ולא היה בידיו רישיון נהיגה לכלי רכב אחר, כמו טרקטור או אופנוע, יהיה בסטטוס "נהג חדש" למשך שנתיים מהיום שבו ניתן לו הרישיון.
בעניין זה ראוי לציין, כי המחוקק קבע שנהגים חדשים צריכה לנהוג בכבישים תוך חובת זהירות, והדבר בא לידי ביטוי בהחמרה בענישה כלפי הנהגים החדשים. ניתן למשל לראות זאת בעבירות מהירות, שכרות ועוד, כך שכאשר נהג חדש מורשע בעבירות אלה, העונש שיקבל יהיה חמור יותר מנהג שאינו "נהג חדש".

 • נהג חדש שהורשע בעבירת מהירות:

  המהירות המרבית המותרת מנויה בסעיף 54 לתקנות התעבורה. בסעיף זה מצויה טבלה המונה גם את הענישה לנהגים שחרגו מהמהירות המותרת. עבירה של נהיגה במהירות מופרזת היא מסוג העבירות שמנויות בתוספת השלישית לפקודת התעבורה.
  כפי שהזכרנו לעיל, נהג חדש יישא עונש כבד יותר אם הורשע בעבירת מהירות, ולדבר משמעות כבדת משקל בכל הנוגע לרישיון הנהיגה שלו.
  בענייננו, הסעיף הרלוונטי הוא 12א(ד) לפקודת התעבורה, שמורה כדלקמן:
  "הורשע נהג חדש בעבירה מן העבירות המנויות בתוספת השלישית, תוארך תקופת היותו נהג חדש בשנתיים נוספות ובלבד שעמד בהצלחה בבחינות ובבדיקות כפי שקבע השר; הארכת התקופה כאמור תימנה מתום התקופה הבסיסית או ממועד ההרשעה, ואם נגזרה פסילת רישיון בהרשעה כאמור – מתום תקופת הפסילה, לפי המאוחר."
  משמעות סעיף 12א(ד) היא, שמי שהורשע בעבירה של נהיגה במהירות מופרזת, ואין זה משנה בכמה חרג הנהג החדש מהמהירות המותרת, יוטלו עליו 2 סנקציות קשות:
  תוארך התקופה שלו כנהג חדש לשנתיים נוספות.
  אם רישיון הנהיגה של אותו נהג חדש נפסל לתקופה של עד 3 חודשים – הוא ייאלץ לעבור מבחן תיאוריה מחדש על מנת לקבל את רישיון הנהיגה שלו בחזרה.
  אם רישיון הנהיגה של אותו נהג חדש נפסל לתקופה של מעל 3 חודשים – הוא ייאלץ לעבור מבחן תיאוריה ומבחן מעשי (טסט) מחדש.

לכן, החשיבות בייעוץ וייצוג משפטי של עורך דין תעבורה הינה קריטית כבר מראשית ההליך שהוא קבלת הדו"ח, ומומלץ לפנות לעו"ד תעבורה מיד עם קבלת הדו"ח מידי השוטר (וגם כאשר הדו"ח נשלח ישירות לכתובת ביתנו בדואר).

small-contact-img
לקבלת ייעוץ משפטי ללא התחייבות השאירו פרטים

  s2-arrow

  • חשיבות הייצוג המשפטי עבור נהג חדש בעבירת מהירות:

   חשוב להדגיש: אם את/ה נהג/ת חדש/ה וקיבלתם דו"ח בגין עבירת מהירות – מומלץ לפנות ישירות לעו"ד תעבורה לצורך קבלת ייעוץ משפטי. כפי שצוין לעיל, גם כאשר נהג חדש עבר עבירת מהירות 'קלה' יחסית (כלומר, עבירת מהירות שבה הוא חרג במעט מהמותר), ניתן לנסות לתקוף את הדו"ח כבר מתחילת הדרך, ורצוי לבחון את כל האפשרויות העומדות בפניכם על מנת שלא תאלצו לעבור טסט ותאוריה מחדש!

  סער – משרד עורכי דין לתעבורה

  [brb_collection id="1513"]