נהיגה בשכרות
עבירות תנועה נפוצות

נהיגה בשכרות

נתפסת על נהיגה בשכרות – מה בכל זאת ניתן כדי לצמצם את הנזק?

כאשר אכן נתפסת על נהיגה בשכרות וזומנת לדיון בבית המשפט, עדיין ניתן לצמצם את הנזק בהתאם לנסיבות האירוע.

החוק קובע את העונשים המינימליים והמקסימליים, אך הוא מתיר לשופט את הגמישות לקבוע את העונש במסגרת החוק, ואף לחרוג מהחוק במקרים מסוימים.
כך, ניתן לצמצם את הנזק בשני אמצעים.

ראשית כל, כדי להרשיע את הנהג יש צורך בראיות הקבועות בחוק, וכאשר הראיות משובשות מסיבה כלשהי, ניתן לשנות את סעיף הענישה ולשנות משמעותית את גזר הדין.

דוגמא מובהקת לכך היא נהלי בדיקת הינשוף – מספיק שהשוטר לא המתין את 15 הדקות שהוא מחויב להמתין על פי חוק מרגע שהנבדק סיים לאכול, לעשן או להקיא לפני שיבצע את הבדיקה, והתוצאות ייחשבו ללקויות.
שנית, ישנן נסיבות מקלות אשר בית המשפט מתחשב בהן.

קודם כל, תנאים מסוימים בחייו של הנהג עשויים להעיד שהעונשים הקבועים בחוק ישבשו באופן משמעותי את שגרת חייו, כמו למשל במצב בו הנהג נדרש לרישיון נהיגה כדי להתפרנס.
בנוסף לכך, נסיבות האירוע עשויות להעיד שגם אם התבצעה עבירה, היא הייתה מזערית, וכך יש לצמצם את הענישה.

נסיבות מסוג אלה עשויות להיות:

 • לא נגרמה תאונה
 • נגרמה תאונה, אך לא נגרם נזק
 • נגרם נזק, אך רק ברכוש ולא בנפש
 • כמות האלכוהול שנמצאה אמנם חורגת מן המותר, אך היא נמוכה
 • מדובר בעבירת התנועה הראשונה של הנהג

רוצים להחזיר את הרישיון?

צוות משרדנו זמין עבורכם לשיחת ייעוץ ראשונית ללא עלות ב- 072-3308588 או מלאו את הטופס למטה ↓

small-contact-img
לקבלת ייעוץ משפטי ללא התחייבות השאירו פרטים

  s2-arrow

  נהיגה תחת השפעת אלכוהול?

  השילוב של נהיגה ושל אלכוהול מקבל ביטוי בשני סעיפים קרובים בחוק, אך נפרדים זה מזה, האחד נוגע לנהיגה על ידי אדם שיכור, והאחר נוגע לנהיגה על ידי אדם המושפע מאלכוהול.

  נראה שההבדל בין שני הסעיפים קובע את תופעת השכרות כהיעדר כושר מובהק אשר מתקבל כתוצאה משתיית אלכוהול, ואילו ההגדרה של השפעת אלכוהול היא כללית יותר, וישנם פנים רבים לרמת הפגיעה בכשירותו של הנהג.

  כך, ישנו הבדל בסיסי בענישה בין נהיגה תחת השפעת אלכוהול לבין נהיגה בשכרות: עונש עבור הסעיף הראשון יהיה פעוט יותר מעונש עבור הסעיף השני, ובעוד שנהיגה תחת השפעת אלכוהול עלולה לגרור שלושה חודשי פסילת רישיון, נהיגה בשכרות עלולה לגרור שנתיים של פסילה.

  באופן מקביל, היקף הראיות הנדרש עבור סעיף הנהיגה תחת השפעת אלכוהול מצומצם יותר, וכדי להוכיח את סעיף הנהיגה בשכרות יש צורך בהוכחות מדעיות כמו בדיקת דם ושתן.

  בהיעדר הראיות הללו, ניתן לשנות את סעיף העבירה באמצעות סיוע של עורך דין, וכך לצמצם משמעותית את העונש על נהיגה בשכרות ואת הנזק הנגרם לנהג.

  מיהו שיכור וכיצד נקבעת רמת האלכוהול והחומרים האסורים בדם?

  הגדרה ברורה בחוק הקובעת מיהו האדם השיכור, כיצד יש למדוד את רמת האלכוהול, מהם חובותיהם של הנהג ושל השוטר בבדיקות שכאלה ומהם הריכוזים המדויקים שאסורים להיות בדם.

  לכל נהג כדאי להכיר את הנקודות הרלוונטיות הבאות, המתארות את התהליכים, את האיסורים ואת החובות השונים

  בדיקת ינשוף: הבדיקה הבסיסית ביותר למדידת ריכוז האלכוהול בגופו של הנהג היא בדיקת הינשוף, אשר נערכת באמצעות בדיקת נשיפה.

  על פי החוק, באם לשוטר חשד סביר שהנהג שיכור, הוא רשאי לדרוש מהנהג לבצע בדיקת נשיפה במקום בו עצר את את הנהג עם רכבו, או במקום אחר אותו קבע השוטר.
  באופן דומה, השוטר יכול לדרוש זאת גם באם הנהג היה מעורב בדרך כלשהי בתאונת דרכים.

  הבדיקה נעשית באמצעות מכשיר ייעודי אשר מכונה “ינשוף”, אליו נושף הנבדק, ועל השוטר לוודא שהנהג לא אכל, עישן או הקיא במשך 15 דקות בטרם הבדיקה.

  המכשיר מודד את ריכוז חלקיקי האלכוהול באוויר שננשף, וכך קובע האם הוא חורג מן המותר או לא.

  תוצאות הבדיקה יוכלו להוות ראיה בבית המשפט באם יתנהל דיון בנושא.

  בדיקת דם: סוג בדיקה נוסף הוא בדיקת הדם, שנחשבת למדויקת יותר, ומתיימרת לקבוע את ריכוז האלכוהול בגופו של הנהג.
  על פי החוק, שוטר רשאי לדרוש מהנהג לבצע בדיקת דם באם בדיקת הינשוף לא התבצעה מכל סיבה שהיא, ובדיקת דם זו צריכה להיעשות במעבדה או במוסד רפואי לבחירת השוטר מבין רשימת המעבדות והמוסדות המאושרים על ידי שר הבריאות.
  הבדיקה נעשית באמצעות לקיחת דגימת דם מן הנבדק ומדידת ריכוז האלכוהול בה במעבדה.
  החוק מגדיר את אופני הבדיקה באופן שיימנע טעויות והטיות, כמו הדרישה לשימוש בחומר מחטא שאינו מכיל כוהל והסבר אודות כלי הקיבול אליו יילקח הדם.
  בדומה לבדיקת הנשיפה, גם תוצאותיה של בדיקת הדם יכולות להוות ראיה בבית המשפט באם יתנהל דיון בנושא.

  רמות אלכוהול חריגות: החוק מגדיר מהם הריכוזים האסורים לנהיגה בכל אחת מן הבדיקות האמורות לעיל.

  בדיקת נשיפה תחשב לחריגה באם ריכוז האלכוהול יעלה על50 מיקרוגרם לליטר אוויר.

  בדיקת דם תחשב לחריגה באם ריכוז האלכוהול יעלה על 10 מיליגרם אלכוהול ב-100 מיליליטר של דם.

  חובת הנהג לביצוע הבדיקה: החוק אינו מאפשר לנהגים להימנע מביצוע הבדיקה, ויתרה מכך, הוא מתייחס למי שמסרב לבצע את הבדיקה כמי שנכשל בה.

  כך, מי שמסרב לבדיקת נשיפה או לבדיקת דם מסתכן בעונשים הקבועים בחוק וביניהם קנס של עד 10,000 שקלים, מאסר באורך של עד לשנה, ופסילת רישיון לתקופה של עד לשנתיים.

  טיפים לנהג שנתפס בעת נהיגה בשכרות

  כאשר נהג נתפס בשכרות הוא עשוי להיות מאוד מבולבל, מכאן עלולות להגיע לא מעט טעויות שעלולות להיות בעייתיות. עונש על נהיגה בשכרות הוא לא עונש קל, מדובר על אחת מהעבירות הקשות ביותר שנהג יכול לבצע – ומוטב לדעת איך להתנהג מיד לאחר שהשוטר עוצר אתכם. אומנם לא מדובר על סיטואציה אידיאלית, אך בכל זאת אם תפעלו בצורה נכונה – תוכלו למנוע מעצמכם לספוג עונש משמעותי.

  זה לא משנה אם מדובר על נהיגה בשכרות פעם ראשונה או יותר מכך, בסופו של יום השאיפה שלכם תהיה לקבל את העונש הקל ביותר – וכמו שאמרנו בעבירה הספציפית הזאת זה עשוי להיות מסובך.

  1.אחת מהטעויות הנפוצות ביותר של לא מעט נהגים שנתפסים נוהגים בשכרות היא שהם לא משתפים פעולה עם השוטרים. בין אם השוטרים צודקים ובין אם לא, מחובתכם לשתף איתם פעולה לכל אורך הדרך – גם אם אתם בטוחים שהם עושים לכם עוול. כמובן שבאותה נשימה אתם תוכלו לשמור על זכות השתיקה, עד שתתייעצו עם עורך דין נהיגה בשכרות מומלץ.

  2.מומלץ מאוד שתדעו מה שמותיהם של השוטרים שעצרו אתכם, כך שיהיה קל יותר לזהות אותם לאחר מכן. אומנם לא מדובר על סיטואציה אידיאלית, אך טיפ חשוב הוא לרשום את שמותיהם של השוטרים שעצרו אתכם. תשתדלו לרשום את שמותיהם של כל השוטרים, גם אם יש כאלה שלא לוקחים חלק פעיל בתחקור בשטח

  מהן ההשלכות של סירוב לבצע בדיקת ינשוף?

  אחת מהעברות הקשות ביותר בדיני התעבורה היא נהיגה בשכרות נהג צעיר או נהג מבוגר, ולכן השוטרים עושים כל מאמץ על מנת לאכוף את הנהגים הבעייתיים. כל עורך דין נהיגה בשכרות יגיד לכם כי חובה לבצע את בדיקת הינשוף בשטח, ואין שום טעם מצדכם לנסות למרוח את הזמן.

  יהיה לכם הרבה יותר קל לקבל את העונש המינימאלי אם תשתפו פעולה עם השוטרים ולא תתנגדו להם.

  החוק קובע כי נהג שלא משתף פעולה עם שוטר, יכול להישלח למאסר של שנתיים בפועל – מבלי שיהיה צורך להוכיח האם הוא נהג בשכרות. עונש על נהיגה בשכרות יכול להיות מוטל גם על נהגים שנלקחו לתחנת המשטרה, ושם בוצעה להם בין אם בשיתוף פעולה או ללא שיתוף פעולה בדיקת אלכוהול בדם.

  כך שלא משנה איך תנסו להתחמק מרוע הגזרה, אתם בסופו של יום תמצאו את עצמכם נותנים את הדין – ומוטב כי תעשו זאת בעזרת עורך דין נהיגה בשכרות מומלץ.

  המלחמה ארוכת השנים בתאונות דרכים מכירה כבר זמן רב את אחד מן המתכונים המסוכנים ביותר – אלכוהול ונהיגה. האלכוהול משבש את שיקול הדעת שלנו, מטשטש את החושים, מאריך את זמן התגובה שלנו, ועם כך, כמעט באופן פרדוקסלי, מעלה את הביטחון העצמי שלנו. כך, מתוך הפוטנציאל המסוכן הטמון בה, נהיגה בשכרות הפכה לאסורה על פי חוק ברחבי העולם, כאשר העוברים על החוק מסתכנים בעונשים, קנסות ואף מאסר.

  בדומה לכך, נהיגה תחת השפעת סמים הפכה גם היא לאסורה מסיבות דומות, והענישה על שתי העברות הוחמרה מאוד בשנים האחרונות כחלק מן המאבק בתאונות הדרכים.

  בתור עורך דין תעבורה, נהיגה בשכרות אנו רואים לא מעט נהגים שחתמו על מסמכים מבלי לדעת על מה מדובר. אל תכניסו את עצמכם לפינות שיהיה מאוד קשה לצאת מהן לאחר מכן, מוטב כי תקראו היטב כל מסמך שאתם חותמים עליו – כך לא תחתמו על מסמכים עם הצהרות שווא

  עונש על נהיגה בשכרות

  הענישה בנושא הנהיגה מורכבת מפרמטרים רבים, כאשר בעיקרם ההבדל בין מספר הפעמים שהעבירה התבצעה – ישנו הבדל ברור בין מקרה של נהיגה בשכרות פעם ראשונה לבין מקרה של פעם שנייה.

  בנוסף לכך, הענישה גם היא מתרחבת על שלל אפשרויות, והמאבק נעזר בכל האמצעים הקבועים בחוק כדי להעניש את הנהגים השיכורים.

  העונשים מתחלקים לקטגוריות הבאות:

  שלילה מנהלית

  מטרת העונש מהסוג הזה שינה בעצם למנוע מהנהג להמשיך לנהוג. המשטרה יכולה לבצע לקיחת רישיון ראשונית במקום בו בוצעה הבדיקה, ובנוסף גם לשלול את רישיון הנהיגה שלו לתקופה מוגדרת במידה והוא זומן לבית המשפט. במסגרת לקיחת הרישיון, הנהג יקבל מהשוטר אישור ללקיחת הרישיון, כמו גם זימון להופעה מול קצין משטרה תוך שלושה ימים מלקיחת הרישיון.

  את השלילה המנהלית ניתן להפעיל בהתאם לעבירה:

  • במידה ולא נגרמה תאונה כתוצאה מהעבירה, ניתן להפעיל את השלילה למשך 30 יום.

  • במידה וכן נגרמה תאונה ונזק לרכוש, ניתן להפעיל את השלילה למשך 60 יום.

  • במידה וכן נגרמה תאונה שבה נהרג אדם, ניתן להפעיל את השלילה למשך 90 יום.

  פסילת רישיון

  במקרים של עבירת נהיגה בשכרות, ייקבע על ידי בית המשפט שלילת רישיון לתקופה של שנתיים לפחות.

  במקרים של עבירת נהיגה בשכרות בפעם השנייה, ייקבע על ידי בית המשפט שלילת רישיון לתקופה של 4 שנים לפחות.

  במקרים בהם אין ראיות המעידות על שכרות, עשוי בית המשפט לקבוע כי אכן בוצעה העבירה, וכן ניתן לבצע שלילת רישיון למשך של 3 חודשים.

  מאסר

  ברוב המקרים לא ניתן מאסר, במיוחד במקרים של עבירה ראשונה אך חשוב לדעת כי על פי פקודת התעבורה, בית המשפט כן יכול להטיל תקופת מאסר של שנתיים על אדם שביצע עבירת נהיגה בשכרות. יש לציין כי במקרים רבים, המאסר מומר בקנס.

  קנס

  ניתן להטיל קנס על עובר העבירה, לאורך תקופת המאסר הקבועה בחוק העונשין. תחת הגדרה זו- של מאסר באורך של שנתיים, ניתן להטיל על הנהג קנס בגובה של למעלה מ- 75,000 ש"ח.

  בדומה לעונשי המאסר, גם קנס בגובה שכזה לרוב לא מוטל על הנהג, במיוחד לא בעבירה הראשונה.
  פרט לשלילת הרישיון המנהלית, כל העונשים מוטלים על ידי בית משפט, וכך רק אם הנהג זומן לדיון בבית משפט הוא מסתכן בהם

  כיצד אנחנו נעזור לך?

  כמו בכל עבירה אחרת, גם העונשים שבאים בעקבות נהיגה תחת השפעת אלכוהול צריכים להתקבל על ידי בית משפט, אשר במסגרתו נדרש להוכיח שהנהג אכן היה שיכור ולנהג עצמו יש את האפשרות להגן על עצמו.

  באמצעות היעזרות בעו”ד נהיגה בשכרות, אשר יש לו התמחות נקודתית בעבירה על סוגיה ובעונש על נהיגה בשכרות, ניתן לצמצם את הנזק ולהפוך את הענישה לפרופורציונלית יותר ונכונה יותר ביחס למידת הכושר של הנהג ולהיקף הראיות שהצטברו.

  כך, נוכל לסייע בתחומים הבאים:

  ייעוץ ראשוני: ייעוץ מהיר וישיר מיד לאחר בדיקת הינשוף במידה והתקבלה תוצאה חריגה מן המותר בחוק.
  קבלת מידע אודות החוק: קבלת מענה לשאלות שונות הנוגעות לנהיגה בשכרות, נהיגה תחת אלכוהול והחוקים והעונשים הכרוכים בהם.

  ייצוג: ייצוג משפטי על ידי עורך דין בבית המשפט לתעבורה.

  סיוע מקצועי: עזרה מקצועית לביטול פסילות מנהליות.

  ניהול הוכחות: במסגרת הדיונים המשפטיים ובכל סוגי עבירות התעבורה.

  ליווי אישי ומקצועי: ליווי מלא לאורך כל הדרך עד לקבלת הרישיון בחזרה

  להצלחות נוספות s2-arrow

  הצלחות שלנו

  עוד שאלות ותשובות s2-arrow

  שאלות ותשובות

  מהם ריכוזי האלכוהול המותרים לנהיגה?

  ריכוזי האלכוהול המותרים קבועים על פי סוגי הבדיקה: בדיקת ינשוף: עד 290 מיקרוגרם אלכוהול לליטר אוויר נשוף. בדיקת דם: עד 50 מיליגרם אלכוהול ל-100 מיליליטר דם.

  כמה משקאות יכול אדם לשתות בטרם הנהיגה?

  אין כמות משקאות אחידה שגוררת ריכוז נמוך, מכיוון שריכוז האלכוהול בנשיפה ובדם תלויות בפרמטרים פיזיולוגיים ובנסיבות נוספות – מימדי האדם, משקלו, זמן הארוחה האחרונה שאכל, כמות המים ששתה ועוד. לכן אין כמות משקאות סטנדרטית, וכדאי להימנע משתיית כל משקה אלכוהולי בטרם הנהיגה.

  באילו תנאים שוטר תנועה יכול לדרוש מנהג לעבור בדיקת שכרות?

  החל משנת 2005, לא צריך כל תנאי כדי לדרוש מנהג לעבור בדיקת שכרות. שוטר תנועה יכול לדרוש זאת גם אם לא קיים שום חשד לנהיגה בשכרות.

  מה קורה למי שמסרב לבצע בדיקת שכרות?

  נהג שמסרב לבצע בדיקת שכרות נמצא כמי שנהג שיכור ומזומן בהתאם לבית דין – בית הדין לתעבורה נוהג להחמיר עם מסרבים, שכן הם נחשבים כמי שביקשו להסתיר ריכוזי אלכוהול גבוהים בגופם. אם זאת, יש לציין שמחובתו של השוטר להסביר לנהג את ההשלכות לסירובו לביצוע בדיקת השכרות, ואם השוטר לא הסביר זאת, אז ניתן לזכות את הנהג.

  מה ההבדל בין נהיגה בשכרות לבין נהיגה תחת השפעת סמים?

  מבחינת בית הדין לתעבורה, אין הבדל בין השניים, כאשר שתי ההשפעות כלולות יחדיו תחת אותם החוקים. עם זאת, השימוש בסמים אסור גם על פי החוק ללא קשר לנהיגה, וכך אדם שנהג תחת השפעת סמים צפוי להיות מואשם גם בעבירה פלילית נוסף לעבירת התנועה.

  כיצד מקבלים את הרישיון בחזרה לאחר שנשלל כתוצאה משכרות?

  לאחר פסילת רישיון שהתקבלה כתוצאה משכרות, יש צורך לבצע את המבחן העיוני והמבחן המעשי מחדש לקבל הרישיון. בנוסף לכך, כאשר הפסילה היא לתקופה של למעלה משנה – כאשר כך הדבר לרוב מקרי פסילת הרישיון בגין נהיגה בשכרות – יש צורך לבצע בדיקות גם במכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

  [brb_collection id="1513"]