מחיקת נקודות תעבורה

דוגמאות לענישה בעבירת נהיגה ללא רישיון

שתף מאמר
author-photo
עו"ד אלון סער img-dot
05/05/21

הדעה הרווחת בקרב בתי המשפט היא, שנהיגה ללא רישיון נהיגה היא אחת העבירות החמורות ביותר שבפקודת התעבורה. חשיבה זו נובעת בעיקר מהרעיון, שמי שנוהג ללא רישיון נהיגה, למעשה מעיד על עצמו שהוא מזלזל בדרישות הבסיסיות ביותר של חוקי התעבורה.

עבירות של נהיגה ללא רישיון נהיגה ונהיגה בזמן פסילה הינן עבירה חמורה ביותר, הטומנת בחובן סיכונים רבים לביטחון ציבור הנהגים והולכי הרגל. לכן, נקבע בפסיקה שעבירות אלו מצדיקות הטלת עונשים כבדים ביותר, לרבות מאסר בפועל, גם אם מדובר על נהג ללא עבר פלילי, ושזו עבירתו הראשונה.

small-contact-img
לקבלת ייעוץ משפטי ללא התחייבות השאירו פרטים

  s2-arrow

  סעיף 10 לפקודת התעבורה קובע:

  "10. איסור לנהוג בלי רישיון נהיגה:

  (א)  לא ינהג אדם רכב מנועי אלא אם הוא בעל רשיון נהיגה תקף לרכב מאותו סוג, שניתן על פי פקודה זו, ולא ינהג אדם אלא בהתאם לתנאי הרשיון זולת אם פוטר מחובת רשיון נהיגה ובמידה שפוטר.

  (ב)  בעל רכב ומי שהשליטה על הרכב בידו לא ירשה לנהוג ברכב למי שאינו רשאי לפי סעיף קטן (א) לנהוג בו, ובלבד שלא יהיה בעל רכב או מי שהשליטה על הרכב בידו, אחראי בעד נהיגתו על ידי אדם שאינו רשאי לנהוג בו, אם הוכיח שנקט בכל האמצעים הסבירים כדי שאותו אדם לא יוכל לנהוג ברכב.

  (ג)   לענין סעיף זה, אין נפקא מינה אם הרכב רשום בארץ או בחוץ-לארץ.

  עוד נקבע, כי נהג שנתפס נוהג ללא רישיון נהיגה יותר מפעם אחת, מביע זלזול בשלטון החוק ובצווים של בית המשפט, וככזה, ראוי להשית עליו עונשים כבדים של מאסר בפועל.

  דוגמאות לענישה בעבירת נהיגה ללא רישיון:

  דוגמא לנסיבות מקלות: בתת"ע 6175-10 הציג הנאשם במועד הטיעונים לעונש, רישיון נהיגה בתוקף שקיבל לאחרונה, ואשר תואם את סוג הרכב שעליו נהג במועד ביצוע העבירה. בית המשפט קבע, כי הצגת רישיון בתוקף במועד הטיעונים לעונש מהווה נסיבה מקלה שבגינה ראוי להקל בעונשו של הנאשם, ולאור כך קיימת הצדקה להימנע מהטלת מאסר בפועל על הנאשם.

  דוגמא נוספת לנסיבות מקלות: תת"ע 7847-07-10 נאשם הודה בביצוע עבירה של נהיגה ללא רישיון נהיגה והורשע עפ"י הודאתו. לנאשם רישיון נהיגה משנת 2002 ובעבר ביצע עברות תעבורה של קנס בלבד, ללא עבירות מסוג הזמנה לדין. הנאשם מפרנס יחיד ואב לילד נכה 100%. נקבע, כי למרות שמדובר על פקיעת תוקף רישיון נהיגה למעלה מ-6 חודשים, בשל העובדה שהנאשם לקח אחריות על המעשה, ובשל הנסיבות שפורטו לעיל, ראוי להקל עם הנאשם, ובית המשפט גזר עליו קנס כספי בסך 500 ₪ ופסילה על תנאי לתקופה של חודשיים למשך שנתיים. בהחלט מדובר בענישה מקלה ביותר בנסיבות העניין.

  דוגמא לנסיבות שאינן מקלות: בתת"ע 3675-12-09 כב' השופט אבישי קאופמן דחה את הטענה שהצורך להגיע למקום העבודה בשעה מוקדמת יצדיק נהיגה ללא רישיון. עוד דחה כב' השופט את הטענה, שיש להקל בעונשו של הנאשם משום העבירה בוצעה בשעות בוקר מוקדמות, כאשר הכבישים ריקים והנאשם לא היווה סיכון לנהגים אחרים. כב' השופט קבע שהכבישים לעולם אינם ריקים לחלוטין, ודווקא התאונות הקשות ביותר מתרחשות בשעות בלתי-מקובלות, קרי שעות בוקר מוקדמות או לילה מאוחרות.

  דוגמא לזיכוי: בתת"ע 3451-08 זוכה הנאשם מחמת הספק מביצוע עבירה של נהיגה ללא רישיון נהיגה, וללא ביטוח בתוקף. הליקויים שהיוו הבסיס המרכזי לזיכוי היו: א) הבדלים בין מסמך שהוגש לבית המשפט מטעם המשטרה, לבין אותו מסמך שלכאורה נמסר לנאשם לאחר ביצוע העבירה. התביעה לא הצליחה להסביר ממה נובעים ההבדלים ומדוע קיימים בכלל הבדלים. ב) העתק הדו"ח שמסר השוטר לנאשם במועד רישום הדו"ח היה ריק ולא כלל את תיאור העובדות המהוות את העבירה. ג) לא ברור מדוע הוחלף העט שאיתו נכתב הדו"ח, ונקבע שלא מדובר במצב שנגמר הדיו תוך כדי כתיבה ולכן לא היה לא צורך להחליפו בעט אחר. ד) הבדלים בין הדו"ח המקורי להעתקו.

  לאור כל הליקויים הללו, התעורר חשש שחלק מהרישומים בדו"ח נעשו במועד מאוחר יותר, הדבר פגע באותנטיות של המסמכים, וסיבה זו מספיקה על מנת לזכות את הנאשם מחמת הספק.

  משרדנו ייצג ומייצג לקוחות רבים שנתפסו והואשמו בתחום זה. אם נתפסת, פנה/י עוד היום למשרדנו לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי ללא כל התחייבות.

  בעבירה של נהיגה ללא רישיון נהיגה, או על ידי מי שאינו מורשה לנהיגה, בניגוד לסעיף 10(א) לפקודת התעבורה, נקבע על ידי בית המשפט המחוזי (באר-שבע) בעפ"ת 22585-11-12 אליעזר אושורוב נגד מדינת ישראל:

  "לטעמי, וגם על פי פסיקה מקבילה בה עיינתי, מתחם העונש ההולם בעבירות של נהיגה ללא רישיון נהיגה, אינו מתחיל ממאסר בפועל, אלא הוא נע בין מאסר מותנה ובין מאסר בפועל למשך מספר חודשים ואף שנה, בהתאם לנסיבות העבירה"

  small-contact-img
  לקבלת ייעוץ משפטי ללא התחייבות השאירו פרטים

   s2-arrow

   כלומר, נהג אשר נתפס נוהג ללא רישיון נהיגה או שאינו מורשה לנהיגה, העונש שיוטל עליו אינו בהכרח מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח.

   לכל כתב אישום בעבירת תעבורה ולכל נהג או אדם קיימות נסיבות שונות, שהן חלק בלתי נפרד מההליך שמתנהל נגד הנאשם.

   קיימים מקרים בהם נכנסות למשוואה נסיבות משמעותיות, אשר לא ניתן להתעלם מהן, ואשר מובילות, הלכה למעשה, להטלת ענישה מקלה עם אותו נאשם.

   לעומת זאת, לעיתים הנאשם מבצע עבירה בנסיבות מחמירות, שאליה אף מתלוות עבירות נוספות, או אז יהיה זה שיקול להחמיר עם אותו נאשם, ולהטיל עליו עונש על הרף הגבוה של מתחם הענישה.

   מכל מקום – אם נתפסתם נוהגים ברכב ללא רישיון נהיגה, והוגש נגדכם כתב אישום בגין נהיגה ללא רישיון נהיגה, אין זה אומר בהכרח שעונשכם יהיה מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח. כאמור, ייתכנו מקרים שבהם ניתן יהיה להגיע לתוצאה של מאסר מותנה בלבד, למספר חודשים מועט, אך הדבר תלוי בניסיונו של עורך הדין, בנסיבותיו האישיות של הנאשם, ובנסיבות ביצוע העבירה שמיוחסת לנאשם.

   סער I משרד עורכי דין לתעבורה

   [brb_collection id="1513"]