סיכון הולך רגל במעבר חצייה – תקנה 67 לתקנות התעבורה

שתף מאמר
author-photo
עו"ד אלון סער img-dot
05/05/21

אין ספק, כי לכולנו קיים אינטרס ציבורי לשמור על שלומם של הולכי הרגל, המעוניינים לחצות כביש בבטחה מצד אחד של המדרכה לצד האחר, שכן רובנו בשלב מסוים נענה להגדרה של "הולך רגל", ונרצה לדעת שאנו, או הקרובים לנו, יכולים לחצות את הכביש בבטחה וללא כל חשש שייגרם נזק.

לשם כך קיימים מעברי חצייה, שנועדו מצד אחד להסדיר את המקומות בהם מותרת חציית הולכי הרגל ולדאוג שהחצייה תתבצע בבטחה, ומצד שני, להסב את תשומת לב הנהגים כי כאשר מדובר במעבר חצייה – עליהם להאט את רכבם, ואף לעצור במידת הצורך, ולנהוג במשנה הזהירות שמא יפגעו בהולך הרגל או יפריעו לו להשלים את חציית הכביש בבטחה.

אולם, מעבר לאינטרס הציבורי לדאוג לשלומם של הולכי הרגל, הנושא הוסדר בחקיקה מפורשת במסגרת תקנה 67 לתקנות התעבורה, וזו לשון התקנה:

"הולכי רגל במעבר חציה תק' (מס' 3)  תש"ל-1970

 1. (א) נוהג רכב המתקרב למעבר חציה, והולכי רגל חוצים במעבר, יאפשר להם להשלים את החציה בבטחה ואם יש צורך בכך יעצור את רכבו לשם כך.

(א1) נוהג רכב המתקרב למעבר חצייה, יאט את רכבו אם הולך רגל עומד על המדרכה בסמוך למעבר החצייה ואם ניכר שבכוונתו של הולך הרגל לחצות את הכביש, ייתן לו זכות קדימה.

(א2) התקרב נוהג רכב למעבר חצייה ובנתיב אחר האט רכב לפני מעבר החצייה, יאט את רכבו לפני מעבר החצייה האמור, ואם הרכב בנתיב האחר עצר – יעצור אף הוא; היה הולך רגל חוצה את הכביש במעבר החצייה, ייתן לו זכות קדימה.

(ב) מעבר החציה המחולק על ידי שטח הפרדה, יראו כל חלק ממעבר החציה כמעבר נפרד."

small-contact-img
לקבלת ייעוץ משפטי ללא התחייבות השאירו פרטים

  s2-arrow

  מלשון התקנה עולה, כי כל זמן שנהגתם ברכבכם, ולשוטר שהיה מוצב בסמוך למעבר החצייה היה ספק שלא אפשרתם להולך הרגל לחצות את הכביש בבטחה – סביר להניח שתקבלו דו"ח והזמנה לדין (זימון למשפט שיתקיים בבית המשפט לתעבורה) על כך שנהגתם בניגוד לתקנה 67 לתקנות התעבורה – ורישיונכם עתיד להישלל בשל עבירה זו. במידה ופגעתם בהולך הרגל – סביר כי רישיונכם יישלל במקום ע"י קצין משטרה למשך 30-60 ימים.

  ואולם, אין ספק שהדבר הוא אינו בגדר "שחור או לבן", ועל השוטר שימלא את הדו"ח מוטלת החובה להוכיח את אשמתכם מעבר לכל ספק סביר, ולפרט פרטים מדויקים ככל הניתן לגבי אופן ביצוע העבירה, העדים שהיו נוכחים במקום, לספק תמונות ועוד. ככל שאותו שוטר לא עשה את המוטל עליו בדייקנות ובמקצועיות, ולא מילא את הדו"ח בהתאם לנוהלי המשטרה – ניתן יהיה לטעון בבית המשפט, כי קיימים כשלים ראייתיים ביחס לאשמתכם, ובמקרים שכאלה ניתן יהיה אף לקבל זיכוי מלא!

  מציאת הכשלים המשפטיים בחומר הראיות היא עבודתו של עורך דין תעבורה, ומי שאינו עו"ד המתמחה בדיני תעבורה, וודאי שאינו מכיר את החוקים, התקנות והפסיקה העדכנית בנושא, ולפיכך, יתקשה למצוא את הכשלים הראייתיים המצויים בדו"ח המשטרה.

  מה הענישה בגין סיכון הולך רגל במעבר חצייה?

  הענישה בעבירה של סיכון הולך רגל במעבר חצייה (עבירה לפי תקנה 67 לתקנות התעבורה), יכולה להוביל לשלילת רישיון הנהיגה למספר חודשים, וכן קנס כספי של אלפי שקלים.

  חשוב לדעת, משרדנו מתמחה בכל סוגי עבירות התנועה, בדגש על ייצוג בבתי המשפט לתעבורה השונים בכל רחבי הארץ, והשגת הסדרי טיעון מקלים במרבית המקרים.

  עו"ד מיומן ומנוסה יוכל לנסות לבטל או להפחית את תקופת השלילה הרובצת מעל ראשכם באופן משמעותי, ואף לבטלה לגמרי. לכן, חשוב להיוועץ ולהיעזר בשירותיו של עורך דין המתמחה בדיני תעבורה, אשר בעזרת מומחיותו יוכל להפחית או לבטל את עונשכם!

  משרדנו ייצג ומייצג לקוחות רבים שנתפסו והואשמו בתחום זה. אם נתפסת, פנה/י עוד היום למשרדנו לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי ללא כל התחייבות.

  סער I משרד עורכי דין לתעבורה

   

  [brb_collection id="1513"]