עורך דין תאונות דרכים – חגי סער

שתף מאמר
author-photo
עו"ד אלון סער img-dot
14/03/23

תאונות דרכים הן אירוע טראומתי, כואב והרסני. לצערנו הרב, על אף התוצאות ההרסניות, תאונות דרכים הן עניין נפוץ שקורה כל הזמן. לתאונות דרכים השלכות רפואיות, נפשיות ומשפחתיות, אך אנו נעסוק בהשלכות המשפטיות של תאונות דרכים. אם נפגעתם מתאונת דרכים, תוכלו בעזרת עורך דין לתאונות דרכים לקבל לא מעט פיצויים. המשיכו לקרוא וגלו אילו פיצויים מגיעים לכם.

עברתי תאונה, מה זה אומר ואיך זה ישפיע עליי?

אם עברתם תאונת דרכים שגרמה לפגיעה בכם או ברכב שלכם, תשמחו לדעת כי אתם תהיו זכאים לפיצויים. בהתאם לחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, כל מי שנפגע בגופו מתאונת דרכים, יהיה זכאי לפיצוי. כמו כן, ככל שאתם מבוטחים בפוליסת ביטוח מתאימה או שהרכב שפגע בכם מבוטח בפוליסה שכזו, תוכלו לקבל לא מעט כסף מהביטוח עבור הרכב שלכם.

מהי הגדרת "תאונת דרכים" על פי חוק?

כאמור, חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים קובע כי כל הנפגעים בתאונות יהיו זכאים לפיצויים, ללא תלות בשאלה מי אשם בקרות התאונה. גם נהג שנרדם על ההגה, נכנס בעץ או בעמוד ונפגע – זכאי לקבל פיצוי מחברת הביטוח שלו.
כדי שנפגע אכן יהיה זכאי לפיצויים, עליו להוכיח שהתרחשה תאונת דרכים. לשם כך, הנפגע, באמצעות עורך דין תאונות דרכים, יראה כי המקרה שקרה עומד בהגדרת החוק לתאונת דרכים.
תאונת דרכים מוגדרת על פי חוק באופן הבא:

  • מאורע
  • שנגרם בו נזק גוף
  • בעקבות שימוש ברכב מנועי, כלומר בכלי רכב ממונע
  • למטרות תחבורה

רק תאונה שעומדת בכל מרכיבי ההגדרה, תוגדר כתאונת דרכים. מכיוון שכך, תאונת דרכים בין שני אופניים שאינם חשמליים, למשל, לא תיחשב לתאונת דרכים. כמו כן, תאונה שנגרמה בעקבות התהפכות של רכב בסופה מבלי שהוא נסע לא תיחשב גם כן לתאונת דרכים, שכן השימוש ברכב המנועי לא היה למטרות תחבורה.

אם כן, עו"ד תאונות דרכים יוכיח כי המקרה שאירע עונה על הגדרת תאונת דרכים על פי חוק. הוכחה זו תאפשר לעורך דין לתבוע פיצויים משמעותיים על הנזק שנגרם מתאונת הדרכים.

כל מה שצריך לדעת על השפעת תאונת דרכים על חיינו

לאור האמור, אתם כבר יכולים לדעת מה תהיה השפעת תאונת דרכים על חיינו מבחינה משפטית. תאונת הדרכים תזכה אתכם בתשלום פיצויים עבור הנזק שנגרם לכם. ככל שהתאונה גרמה לכם לפגיעות גוף, אתם תהיו זכאים לפיצויים ללא תלות בשאלה מי אשם בתאונה. עם זאת, שאלת האשמה תשפיע על הגורם שיפצה אתכם על הנזק שנגרם.

במקרים בהם התאונה התרחשה באשמתכם, תוכלו לקבל פיצויים מחברת הביטוח שלכם. מנגד, כאשר התאונה התרחשה באשמת הרכב הפוגע או הנהג שנהג ברכב בו הייתם, חברת הביטוח שלו תשלם על הפגיעה. במידה שהנהג השני לא היה מבוטח, תוכלו לתבוע פיצויים מקרנית – הקרן הציבורית לפיצוי נפגעי תאונות דרכים.

ככל שתאונת הדרכים גרמה גם לנזקים לרכב, ייתכן בהחלט שתקבלו פיצויים אף עבור הפגיעה ברכב שלכם. כאן, שאלת האשמה רלוונטית במיוחד. אם אדם אחר הוא האשם בתאונה, תתבעו ממנו פיצוי על הנזק שנגרם. הנתבע יוכל להגיש תביעת צד ג' נגד חברת הביטוח שלו ובמידה שיש לו ביטוח צד ג', חברת הביטוח אכן תשלם על הנזק שאירע.

לעומת זאת, אם התאונה נגרמה באשמתכם, תצטרכו לתבוע פיצויים מחברת הביטוח שלכם. לשם כך, יש לבחון כי הפוליסה שלכם מכסה פגיעות כמו אילו שאירעו. אם אין לכם ביטוח מקיף, יכול להיות שלא תוכלו לתבוע פיצויים מחברת הביטוח שלכם.

צעדים חשובים לקחת לאחר תאונת דרכים – מדריך לנפגעים

נפגעתם בתאונת דרכים? רוצים לקבל את הפיצויים שמגיעים לכם? לשם כך, עליכם לפעול באופן נכון. בראש ובראשונה, תצטרכו לפנות אל עורך דין תאונות דרכים. אתם יכולים, אמנם, להגיש תביעה לחברת הביטוח בעצמכם אך אם ברצונכם לקבל פיצויים משמעותיים עבור הפגיעה שנגרמה לכם, רצוי בהחלט להגיש את התביעה בעזרת עורך דין.

בנוסף, רצוי בהחלט שתעבירו לעורך הדין את הדו"ח המשטרתי על התאונה שאירעה. בנוסף, מסרו לעו"ד תאונות דרכים שלכם כל מידע רפואי על הנזק שנגרם לכם. אסמכתאות מבית החולים, דו"חות על הפגיעות שחוויתם וכן מידע על הטיפולים הנדרשים, יסייעו בהערכת הנזק ובהגדלת סכום הפיצויים.

בשלב הבא, הגישו תביעה לחברת הביטוח לקבלת פיצויים. במידה שחברת הביטוח תקבל את התביעה, מה טוב. ככל שהחברה תדחה את התביעה או תנסה להפחית את סכום הפיצוי, הגישו באמצעות עורך הדין לענייני תאונות דרכים שלכם תביעה לבית המשפט.

למה כדאי להיפגש עם עורך דין תאונות דרכים?

כדאי להיפגש עם עורך דין תאונת דרכים, שכן עורך דין תאונה דרכים יוכל למקסם את הפיצוי שתקבלו ולהבטיח את זכויותיכם לאחר קרות התאונה. מי שיתנהל ללא עורך דין תאונות דרכים, עלול למצוא את עצמו ללא כל פיצוי או עם פיצוי נמוך במיוחד, וללא יכולת לתבוע את המגיע לו עקב הסכמים שונים שהוא אולץ לחתום עליהם.

עברתי תאונה, מה עורך דין יעשה עבורי?

נפגעתם מתאונת דרכים? עורך הדין שלכם יגיש עבורכם תביעות לחברות הביטוח לתשלום פיצויים. עורך הדין יבנה את תיק התביעה במטרה שחברת הביטוח תיענה לה ותשלם לכם את הפיצוי שהיא מחויבת לשלם. ככל שחברת הביטוח תדחה את הבקשה שלכם, עורך הדין יגיש את התביעה לבית המשפט שיכפה על החברה לשלם את הפיצוי שמגיע לכם.

אם אתם לא הנפגעים בתאונה אלא הפוגעים בה, עורך הדין יוכיח כי התאונה נגרמה שלא באשמתכם ולכן לא חברת הביטוח שלכם צריכה לשלם לנפגע אלא חברת הביטוח שלו. במקרים בהם אתם נאשמים בעבירות תאונת פגע וברח, נהיגה בשכרות או כל עבירה אחרת הקשורה לתאונת הדרכים, עורך הדין אף יגן עליכם מפני אישומים אלה וידאג לסגור את התיקים בהסדרים כמה שיותר מקלים.

אדם נפצע בתאונת דרכים. מה עושים?

על אדם שנפצע בתאונת דרכים לפנות לעורך דין תאונות דרכים שיגיש לחברת הביטוח תביעה לקבלת פיצויים. כזכור, על פי חוק, הזכות לפיצויים לא תלויה בשאלת האשמה בתאונה. גם אם הנפגע הוא האשם בתאונה, הוא עדיין יהיה זכאי לפיצויים. עם זאת, שאלת האשמה אכן תשפיע על זהות חברת הביטוח שתפצה את הנפגע – חברת הביטוח של הפוגע, או חברת הביטוח של הנפגע עצמו.

תהליך הגשת התביעה הוא פשוט יחסית. בשלב הראשון, עורך הדין יגיש תביעה לפיצויים עבור נזקי גוף בתאונת דרכים לחברת הביטוח. בשלב הבא, חברת הביטוח תשלח נציגים מטעמה שיבחנו האם התביעה מוצדקת מבחינת עצם הזכות לפיצויים וכן מבחינת סכום הפיצויים המבוקש.

במקרים בהם החברה תקבל את התביעה, התשלומים יועברו לנפגע וההליך יסתיים. מנגד, ככל שהתביעה תידחה, תוגש תביעה לבית המשפט. בית המשפט יבחן האם לפי החוק ובהתאם לתנאי פוליסת ביטוח החובה, חברת הביטוח מחויבת לשלם לנפגע.

על מה מפצות חברות הביטוח את הניזוק בתאונת דרכים?

חברות הביטוח מפצות את נפגעי תאונות הדרכים על הנזק הגופני שנגרם להם. אולם נזק פיזי אינו דבר חד משמעי, כמובן. קשה מאוד להעריך כמה שווה פגיעה ביד של אדם, למשל. כמו כן, אין מה להשוות בין פגיעה ביד של רואה חשבון לבין פגיעה ביד של כדורסלן. עורך הדין יוכיח, על סמך העקרונות המקובלים בפסיקה ובחקיקה, מהו הנזק שנגרם לכם ואתם תקבלו פיצויים בהתאם.

מהם הגורמים שמשפיעים על גובה הפיצוי שלך מחברת הביטוח במקרי תאונת דרכים?

גורמים רבים משפיעים על גובה הפיצוי שתקבלו מחברות הביטוח בתאונות דרכים. ראשית, עוצמת הפגיעה תשפיע על גובה הפיצוי. לא הרי פיצוי על נכות חלקית ברגל אחת, למשל, כהרי פיצוי על תאונה שגרמה לנכות מלאה.
שנית, ההכנסות שלכם ישפיעו על גובה הפיצוי. במסגרת תביעת הפיצויים, תוכלו לתבוע פיצוי על אובדן ההכנסות שנגרם לכם בעקבות הפגיעה וכן על אובדן כושר ההשתכרות שלכם.

במקרים אלו, ככל שההכנסה שלכם מלכתחילה הייתה גבוהה יותר והפגיעה שספגתם משמעותית יותר, כך הפיצוי יהיה גבוה יותר. יש לציין כי חישוב אובדן ההכנסות ואובדן כושר ההשתכרות מוגבל לשילוש השכר הממוצע במשק.

בנוסף, הכאב והסבל שנגרם לכם מהתאונה ישפיע גם הוא על סכום הפיצויים. בנוסף, טראומות נפשיות מהם אתם סובלים בעקבות התאונה ישפיעו אף הן על המחיר.

לבסוף, גם הוצאות שהוצאתם בעקבות התאונה ישפיעו על גובה הפיצוי שתקבלו. הוצאות רפואיות, הוצאות התאמת דיור ואף הוצאות ניידות יתווספו לגובה הפיצוי. אלו לא הגורמים היחידים המשפיעים על גובה הפיצוי, אך מדובר בגורמים העיקריים המשפיעים עליו.

כמה זמן יכול לקחת לחברת הביטוח לפצות את הנזק שנגרם בתאונת דרכים?

אמרה ידועה גורסת כי "גלגלי הצדק טוחנים לאט". אתם, שנפגעתם מתאונת הדרכים, צריכים את הכסף עכשיו אך עד שהצדק ייעשה ותקבלו את הפיצויים שלכם, עלול לחלוף לא מעט זמן. במקרים בהם חברת הביטוח מקבלת את התביעה שהגשתם לה והתיק לא נגרר לבית המשפט, תקבלו על פי רוב את הכסף שלכם תוך כמה חודשים.

מנגד, כאשר התיק מגיע לבית המשפט, יכולות לעבור אפילו כמה שנים עד לקבלת הפיצויים בפועל. עם זאת, החוק מודע לכך שהפיצויים קריטיים לכם. לכן, תוכלו להגיש בקשה לתשלומים תכופים.

תשלומים תכופים הם תשלומים שתקבלו על ההוצאות הרפואיות שלכם ולצורך התנהלות שוטפת בתקופה שלאחר הפגיעה. את התשלומים התכופים תקבלו תוך 60 יום מיום הגשת הבקשה לתשלומים אלו. הסכומים שתקבלו במסגרת התשלומים התכופים, יקוזזו מהפיצויים שישולמו לכם.

איך ניתן להבטיח פיצוי ניזוק הוגן ומלא מחברות הביטוח בתאונת דרכים?

הדרך להבטיח פיצוי ניזוק הוגן ומלא היא פשוטה – שכרו את שירותיו של עורך דין תאונת דרכים מקצועי ואמין! עורך דין תאונת דרכים יוכיח מה הנזק שנגרם לכם ואת זכאותכם לפיצויים, כך שתקבלו פיצוי הוגן על הנזק שנגרם לכם.

עו"ד תאונות דרכים: פעילות משרד עו"ד תעבורה סער בנושא תאונות הדרכים

משרד עו"ד סער לדיני תעבורה מטפל בכל הנושאים הקשורים לתיקי תאונות דרכים. אם נפגעתם בתאונות דרכים, משרד עו"ד סער ידאג לכם לפיצויים הוגנים והולמים. כמו כן, המשרד יוודא כי תקבלו את הפיצויים המגיעים לכם כמה שיותר מהר וכן כי חברת הביטוח המשלמת לא תהיה חברת הביטוח שלכם אלא של המעורבים האחרים בתאונה.

ככל שאתם פגעתם באדם אחר במסגרת תאונת דרכים, משרד עורך דין תעבורה סער ייצג אתכם בהליכים הפליליים והמנהליים בפניהם תעמדו, תוך מטרה למנוע בכלל העמדה לדין וסגירת התיקים עוד לפני שהם יתחילו להתגלגל. כמו כן, עורכי הדין לתאונות דרכים במשרד יטילו את תשלומי הפיצויים על חברת הביטוח של הנפגע.

מדוע משרד עו"ד תעבורה סער הוא הבחירה הטובה ביותר לייצג אותך במקרי תאונת דרכים?

משרד עורכי דין סער הינו משרד בוטיק, הממוקם בתל אביב ומתמחה בדיני תעבורה ובתיקי תאונות דרכים. למשרד ניסיון רב בתיקים אלו. כמו כן, עורכי הדין מטפלים בתיקים מקצה לקצה. מסרו לידיהם את התיק – ותוכלו להיות בטוחים שהתביעה שלכם נמצאת בידיים טובות.

עורך דין אלון סער הוא משפטן וכלכלן, המבין לעומק את דיני תאונות הדרכים הן מהאספקט המשפטי והן מהאספקט הכלכלי של הדין. שותפו למשרד, עורך דין חגי סער, הינו משפטן בעל שני תארים למשפטים מהמוסדות המובילים בארץ ובקיא בדיני התעבורה ברמה הגבוהה ביותר. לשני עורכי הדין ניסיון רב בתיקי תאונות דרכים ורשימת הצלחות מפוארת בתחום.

תאונת דרכים? ייעוץ משפטי ממשרד עו"ד תאונות דרכים מנוסה ומומחה

מעורבים בתיקי תאונות דרכים? כדי להצליח בתיק, למצות את זכויותיכם ולשמור על כבודכם, עליכם להיות מיוצגים על ידי טובי עורכי הדין לענייני תאונות דרכים. בחרו במשרד עו"ד סער לקבלת ייצוג מהשורה הראשונה על ידי עורכי דין מקצועיים ומנוסים בתיקי תאונות דרכים. משרד הבוטיק של עורכי הדין סער לדיני תעבורה, מעניק ללקוחותיו שירות ברמה הגבוהה ביותר.

שאלות נפוצות

ללקוחות המשרד שאלות רבות ביחס לתיקי תאונות דרכים. נסקור שאלות אלו וניתן להן מענה מפורט שישאיר אתכם מרוצים.

אם נפגעתי בתאונת דרכים במהלך עבודתי, האם אני זכאי לפיצויים?

ככלל, נפגעי תאונות דרכים זכאים לפיצויים מחברות הביטוח. אולם כאשר אדם נפגע בתאונת דרכים במהלך עבודתו, הוא ייחשב לא רק לנפגע תאונת דרכים אלא גם לנפגע עבודה. נפגעי עבודה זכאים לפיצויים מביטוח לאומי, הן עבור ימי העבודה שהפסידו בעקבות התאונה וההוצאות הרפואיות שהוציאו והן בעקבות הנכות שנגרמה להם מהתאונה, ככל שהתאונה גרמה לנכות שכזו.

מתי כדאי לפנות לעורך דין תאונות דרכים?

כדאי לפנות לעורך דין תאונת דרכים כמה שיותר מהר לאחר קרות התאונה. פעמים רבות, הקושי הגדול ביותר בתביעות תאונות דרכים הוא הוכחת הקשר הסיבתי בין התאונה לבין הנזק, כלומר הוכחה שהנזק נגרם לנפגע התאונה בעקבות התאונה ובעקבותיה בלבד ולא בעקבות גורמים אחרים. פנייה מהירה לעורך הדין, מיד לאחר קרות הנזק וקבלת הטיפול הרפואי הראשוני, תקל על הוכחת הסיבתיות בתביעה.

כיצד עורך דין תאונות דרכים יכול לעזור לי?

עורך דין תאונות דרכים יכול לעזור לכל המעורבים בתביעות תאונות דרכים. עבור הנפגעים, עורכי הדין יילחמו כדי שהם יקבלו פיצויים הוגנים כפי שמגיע להם. נפגעים שיהיו מיוצגים על ידי עורכי דין לענייני תאונות דרכים מנוסים ומקצועיים, יקבלו, על פי רוב, פיצויים גבוהים יותר.

כמו כן, עורכי דין לענייני תאונות דרכים ייצגו פוגעים בתאונות דרכים, יגנו עליהם מפני אישומים פליליים ומנהליים ויסייעו להם לשמור על רישיון הנהיגה שלהם. חשוב לציין שעורך דין לתאונות דרכים יגן על לקוחותיו מפני כל טענה שהיא, החל מתיקים קלים לפסילה זמנית של רישיון הנהיגה וכלה בתיקי פגע וברח או נהיגה בשכרות.

כיצד ניתן לתבוע כאשר אין חברת ביטוח לצד הפוגע?

על פי חוק, חובה על כל נהג לבטח את הרכב שלו בביטוח חובה. עם זאת, לא כל האזרחים שומרי חוק וישנם נהגים הנוהגים ללא ביטוח. כמו כן, בתאונות רבות מעורבים רכבים ישראלים ורכבים פלסטיניים ותביעת חברות ביטוח פלסטיניות הינה עניין כמעט בלתי אפשרי.

במקרים שכאלו, בהם לא ניתן לתבוע את חברת הביטוח של הנהג הפוגע, עומדות בפני הנפגע שתי אופציות. הראשונה, הגשת תביעה כנגד חברת הביטוח של הנפגע עצמו, אולם גם אופציה זו לא תמיד רלוונטית. האפשרות השנייה היא להגיש תביעה כנגד קרנית, קרן הביטוח הציבורית לנפגעי תאונות דרכים. הנפגע יקבל את הפיצויים המגיעים לו מקרנית במקום מחברת הביטוח של הפוגע.

האם ישנה תקופת התיישנות על תביעות בשל תאונות דרכים?

תקופת ההתיישנות על תביעות תאונות דרכים עומדת על 7 שנים. ככל שחלפו 7 שנים מיום קרות התאונה ועוד לא הגשתם תביעה, כבר לא תוכלו להגיש תביעה על הנזק שנגרם לכם. עם זאת, רצוי בהחלט להגיש את התביעה בהקדם שכן הוכחת טענות התביעה תהיה פשוטה יותר ככל שהגשתה קרובה למועד התאונה.

מה יש לעשות במקרה של תאונת דרכים שהיא גם תאונת עבודה?

במקרה של תאונת דרכים שהיא גם תאונת עבודה, אל תסתפקו בהגשת תביעה נגד חברת הביטוח! הגישו תביעה גם למוסד לביטוח לאומי, המשפה נפגעי עבודה על הנזק שנגרם לכם. וודאו כי עורך הדין שלכם לענייני תאונות דרכים עוסק גם בתביעות ביטוח לאומי, כדי למקסם את הפיצויים שתקבלו עבור הפגיעה שנגרמה לכם.

[brb_collection id="1513"]