עקיפה אסורה: נסיעה בין נתיבים

שתף מאמר
author-photo
עו"ד אלון סער img-dot
05/05/21

עוד לפני שהחזקנו רישיון נהיגה, את כולנו לימדו כיצד יש לעקוף רכב בצורה נכונה ובטוחה בכביש שבו יש מספר נתיבי נסיעה. הבעיה היא, שלא כולם "צדיקים על הכביש", ואנו נתקלים במקרים רבים בהם רכבים "חותכים" אותנו בשביל לבצע עקיפה, תוך שהם עוברים מנתיב לנתיב כאילו משתתפים הם בסרט פעולה.

סעיף 47(ד) לתקנות התעבורה, תשכ"א- 1961 קובע כדלקמן:

עקיפה
47….
(ד) נוהג רכב לא יעקוף רכב, אלא אם הדרך פנויה במרחק מספיק כדי לאפשר לו את ביצוע העקיפה ואת המשכת הנסיעה בבטיחות ללא הפרעה וללא סיכון לנסיעתו של רכב אחר, וללא הפרעה אחרת לתנועה מכל כיוון שהוא.

small-contact-img
לקבלת ייעוץ משפטי ללא התחייבות השאירו פרטים

  s2-arrow

  כלומר, העקיפה תיחשב לאסורה כאשר היא מתבצעת כשאין מספיק מרווח לבצע אותה (למשל, רכב ש"מזגזג" בין נתיבים במרווחים צרים יחסית). במידה ונתפסתם ע"י שוטר על פי סעיף זה, אתם עלולים לשלם על כך "מחיר כבד", כאשר העונש הצפוי נע בין קנס כספי ושלילת רישיון על תנאי ועד שלילת רישיון בפועל למשך חודשים ארוכים.

  מגמת הענישה בבתי המשפט לתעבורה בכל הנוגע לעקיפות אסורות, לרבות "זיגזוג בין נתיבים" ועקיפה כשהדרך אינה פנויה, היא שלילת רישיון נהיגה למשך מספר חודשים, בתוספת קנס כספי גבוה יחסית. כך למשל, בפס"ד תתע (פ"ת) 1112-04-13 מדינת ישראל נ' גלפנד בוריס הנאשם הורשע בעבירה לפי תקנה 47(ד) לתקנות התעבורה בשל עקיפה אסורה כשהדרך לא הייתה פנויה, ונגזר עליו עונש של 3 חודשי פסילת רישיון בפועל, 3 חודשים נוספים של פסילת רישיון על תנאי, ובנוסף קנס כספי בסך 1,200 ₪ או 100 ימי מאסר במקום הקנס.

  משרדנו מתמחה בעבירות של עקיפה אסורה, בדגש על ייצוג בבתי המשפט לתעבורה השונים בכל רחבי הארץ, והשגת הסדרי טיעון מקלים.
  עו"ד מיומן ומנוסה יוכל לנסות לבטל או להפחית את תקופת השלילה באופן משמעותי, ואף לבטלה לגמרי! לכן, חשוב להיוועץ ולהיעזר בשירותיו של עורך דין המתמחה בדיני תעבורה, אשר בעזרת מומחיותו יוכל להפחית או לבטל את עונשכם!
  צרו קשר עם משרדנו לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות!

  ייעוץ בוואטסאפ ייעוץ בוואטסאפ
  Google ג גוגל
  5.0
  מבוסס על 246 ביקורות
  js_loader