פיצוי כספי לנפגעי תאונות דרכים
עבירות תנועה נפוצות

פיצוי כספי לנפגעי תאונות דרכים

פגיעה גופנית בעת תאונות דרכים היא בעלת השלכות רבות, גם במקרים הפשוטים ביותר שלה.
החל מפציעות הדורשות טיפולים מסוגים שונים, בין אם הם שטחיים ובין אם הם מורכבים ומסובכים, ועד אובדן כושר עבודה זמני או לצמיתות – כל אלה הם רעות שנפגעי תאונות דרכים חייבים להתמודד איתם, ועל כן מצופה שיינתן להם סיוע להתמודד איתם.
סיוע שכזה בא לרוב בצורה כספית, כך כדי לכסות את עלויות הטיפולים או את אובדן המשכורת.
כדי לוודא שתהיה התנהלות משפטית נכונה בעניין תאונת הדרכים, חשוב להכיר את פרטי החוק הנוגעים לפיצויים כספיים עבור נפגעי תאונות דרכים.

מה שחשוב לדעת

כדי להתמודד היטב עם הטיפולים המשפטיים וביורוקרטיים בעניין הפיצוי הכספי לנפגעי תאונות דרכים, מומלץ להכיר את מושגי היסוד הנוגעים לעניין.
בין המושגים הללו, אלו העיקריים שבהם:

 • תאונת דרכים: תאונה בה נגרם נזק אשר מעורב בה כלי רכב ממונע, וזאת כאשר הרכב שימש לתחבורה – יש לציין שהדבר כולל גם מקרים פשוטים, כמו יציאה מחנייה או אף דחיפת רכב.
 • תאונת דרכים עם נפגעים: תאונת דרכים שאדם נפגע או נפצע בה, הן מבחינה גופנית הן מבחינה נפשית.
 • נזק גוף: מוות, מחלה, פגיעה או ליקוי גופני שהתקבלו כתוצאה מהתאונה, לרבות פגיעה נפשית או שכלית, פגיעה בהתקני עזר לפעילות נכונה של הגוף כמו משקפיים או מכשירי שמיעה, ונזק נפשי שנגרם מחשיפה לתאונה.
 • נפגעי תאונות דרכים: מי שהיה מעורב בתאונת הדרכים מתוך היותו נהג, נוסע או הולך רגל ונגרם לו נזק גוף, או מקורב לאחד מן המעורבים בתאונת הדרכים שנגרם לו נזק נפשי כלשהו כתוצאה מעדות לתאונת הדרכים.

small-contact-img
לקבלת ייעוץ משפטי ללא התחייבות השאירו פרטים

  s2-arrow

  מהיכן מקבלים את כספי הפיצויים

  נפגעי תאונות הדרכים מקבלים את הפיצויים הכספיים המגיעים להם מחברת הביטוח של הרכב שגרם לתאונה או של הרכב שהיה אחראי לתאונה, וכך בהתאם לאופי האירוע.
  על פי החוק, כל כלי רכב ממונע במדינה חייב בהחזקת ביטוח חובה, פוליסה אשר מיועדת בעיקר למקרים מסוג זה ויש בה כדי לפצות את נפגעי תאונות הדרכים.
  באופן הזה, ניתן לקבוע איזה ביטוח יש לתבוע בהתאם למעמד הנפגע:

  • נהג ונוסעים: תובעים את חברת הביטוח של הרכב בו הם נסעו.
  • הולך רגל: תובע את חברת הביטוח של הרכב שפגע בו – רוכב אופניים נמצא בחזקת הולך רגל.

  בנוסף לכך, ישנם מקרים בהם הרכב לא היה מבוטח שלא כדין, אם מפני שלא היה עליו ביטוח חובה כלל ואם מפני שפוליסת הביטוח שבה היה מבוטח לא התאימה לרישיונו של הנהג (לדוגמא, נהג חדש הנוהג ברכב שאינו מבוטח עבור נהגים חדשים).
  במקרים שכאלה, ניתן לעתים לתבוע את הקרן הממשלתית המסייעת בתשלומי פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, קרנית.
  קרנית מעניקה את הפיצוי הכספי במקרים בהם אין פוליסת ביטוח רלוונטית, וזאת רק בתנאי שהאדם המבקש את הפיצוי אינו אחראי על היעדר הפוליסה.
  כך, ניתן לציין את המקרים בהם נפגע תאונת דרכים רשאי לתבוע את קרנית ולקבל ממנה את הפיצויים ההולמים:

  • נפגע תאונת פגע וברח: הולך רגל שנפגע בתאונת פגע וברח, וכך אין בידיו את פרטי חברת הביטוח של הרכב שפגע בו, רשאי לתבוע את קרנית כדי לקבל את הפיצויים המגיעים לו.
  • נהג שקיבל את הרכב מצד ג’ בלי ידיעה על היעדר הביטוח: נהג שקיבל את הרכב מגורם שלישי כלשהו, כמו מעביד או חבר, ולא היה ידוע לו שהרכב אינו מבוטח בביטוח חובה, רשאי לתבוע את קרנית ורק בתנאי שהרכב נלקח בהרשאת הממונה עליו.
  • נוסע ברכב: נוסע ברכב שאינו מבוטח רשאי לקבל פיצוי כספי כנפגע תאונת דרכים מקרנית, גם אם ידע שהרכב אינו מבוטח, וזאת רק בתנאי שהרכב לא נלקח ללא רשות.
  להצלחות נוספות s2-arrow

  הצלחות שלנו

  [brb_collection id="1513"]