שימוש בטלפון בזמן נהיגה

שימוש בטלפון בזמן נהיגה

בעוד שהטלפונים הסלולריים והפלאפונים החכמים הביאו נוחות רבה לחיים שלנו, דווקא הנוחות הזו עשויה להוות סכנה בכביש אשר משרד התחבורה מבקש להילחם בה.

הטלפון הסלולרי, על פרטיו הצבעוניים הרבים, על המידע הרב שהוא אוצר, על האפשרויות הרבות שיש בו לתקשורת – אך יותר מכל, על תשומת הלב שהוא דורש בעת השימוש – עשוי להסיח משמעותית את תשומת ליבו של הנהג וכך לסכן אותו ואת הסובבים האחרים בכביש.

מחקרים רבים כבר הראו קשר ישיר בין שימוש בטלפון סלולרי בזמן נהיגה לבין תאונות דרכים, ולכן נערמים עוד ועוד תיקונים אשר כיום מאיימים להעניש אף את מי שמסיט את עיניו מטה בעת הנסיעה.

כדאי להכיר היטב את לשון החוק ואת מה שמצופה מהנהגים, ולדעת כיצד יש לנהוג במקרה שאכן נענשנו על שימוש בטלפון בזמן נהיגה.

___________

נתפסת על שימוש בטלפון בזמן נהיגה ?

צוות משרדנו זמין עבורכם לשיחת ייעוץ ראשונית ללא עלות ב- 072-3308588 או מלאו את הטופס למטה ↓

small-contact-img
לקבלת ייעוץ משפטי ללא התחייבות השאירו פרטים

  s2-arrow

  נתפסת מדבר בטלפון או שולח SMS בזמן נהיגה? אל יאוש

  על אף שהאיסור המצוי בחוק הוא די קבוע, הוא עשוי לעורר שאלות רבות הנוגעות לנסיבותיהם של מקרים שונים.

  שאלה פשוטה אחת, שאדם יכול לשאול את עצמו, היא מהו בדיוק הפירוש של היות הרכב בתנועה – האם ניתן להעניש אותי על שימוש בטלפון כאשר נכלאתי לפקק תנועה, והרכב שלי לא נע למספר רגעים?

  שאלה אחרת שאדם עשוי לשאול, היא האם מקרים מסוימים אכן סובלים דיחוי – ומה אם הייתה זו שיחת חירום שהייתי חייב לקבל?

  שאלות כאלה ואחרות דורשות מן הנהג שנתפס עושה שימוש בטלפון בזמן נהיגה להיוועץ עם גורמים משפטיים בעלי מומחיות בחוקי התעבורה, כדי לבדוק האם העונשים שהוטלו עליו אכן מוצדקים.

  באמצעות פנייה לייעוץ שכזה, ניתן פעמים רבות להציע פתרונות שיש בהם להמתיק את הענישה ואף לעתים לבטל אותה באופן מוחלט.

  מה החוק אומר על שימוש בטלפון בזמן נהיגה

  האיסורים אודות שימוש בפלאפון בזמן נהיגה מבוטא בתקנה 28(ב) של תקנות התעבורה, וזהו לשון החוק: “בעת שהרכב בתנועה, הנוהג ברכב – (א) לא יאחז בטלפון קבוע או נייד, ולא ישתמש בהם ברכב אלא באמצעות דיבורית; (ב) לא ישלח או יקרא מסרון".

  באופן הזה, יש לציין כמה נקודות חשובות אודות החוק שיש להכיר:

  החוק נוגע למצב נסיעה: לשון החוק קובעת בבירור שהאיסור חל כאשר הרכב נמצא בתנועה בלבד.
  החוק נוגע לנהג בלבד: האיסור חל על הנוהג ברכב, ואילו שאר הנוסעים רשאיים להשתמש בטלפונים הניידים שלהם.
  למורי נהיגה אסור גם להשתמש בטלפון הנייד: סייג לסעיף הקודם הוא המקרה בו אחד הנוסעים משמש כמורה נהיגה בעת שיעור נהיגה, ואז החוק אוסר גם עליו בשימוש דומה בטלפון – כך על פי סעיף 16(ב) בפקודת התעבורה הנוגע למורי נהיגה, וכלשונו, “מי שבידו רישיון להוראת נהיגה לא ישתמש, בשעת הוראת הנהיגה, בטלפון קבוע או נייד, אלא באמצעות דיבורית".
  החוק מגדיר מהי דיבורית: מבחינת החוק, ניתן לדבר בטלפון כאשר נעשה שימוש בדיבורית – זו יכולה לבוא בשתי צורות, דיבורית חיצונית אשר מחוברת למערכת מובנית ברכב (כזו שלרוב מתחברת אל הטלפון בטכנולוגיית בלוטות’), או דיבורית פנימית של הטלפון (“ספיקר"), אך במקרה זה ישנה דרישה שהטלפון יעוגן במתקן יציב שיימנע את נפילתו.
  איסור על שימוש באוזניה: יש לציין שהחוק אינו רואה אוזניה כדיבורית, אדרבה – נהיגה עם אוזניות מכל סוג, לשימוש טלפוני או לשימוש אחר, אסורה על פי חוק.

  כיצד משטרת ישראל אוכפת את עבירת שימוש בטלפון בזמן נהיגה?

  משטרת ישראל של היום היא לא משטרת ישראל של פעם: כיום עומדים לרשותה אמצעים טכנולוגיים מתקדמים, מצלמות טכנולוגיות בעלות רזולציות גבוהות, וכן אמצעים נוספים לתיעוד נהגים שביצעו עבירה של שימוש בטלפון בזמן נהיגה. כמובן, שהאמצעי הישן והמרתיע ביותר הוא אכיפה באמצעות שוטר שהבחין בכם באופן ישיר מדברים בטלפון הנייד, שאז סביר להניח שתידרשו להעמיד את רכבכם בצד הדרך ולהמתין בסבלנות עד קבלת הדו"ח.

  מצלמת סטילס מתקדמת שמתעדת את ביצוע העבירה ממרחק של עד 100 מטרים:

  לאחרונה, החלה משטרת ישראל להפעיל מצלמות מתקדמות שיכולות לתעד עבירה של שימוש בטלפון נייד בזמן נהיגה ממרחק של עד 100 מטרים. מדובר במצלמות אשר יכולות לתעד את ציבור הנהגים בזמן ביצוע העבירה, גם כאשר השימוש בטלפון הנייד נעשה כשהוא על מונח על הברכיים או כשהוא מוחזק ביד אחת בסמוך אוזן של אותו נהג.

  יש לציין, כי המדובר במכשיר חדש של משטרת ישראל, אשר הוכנס לשימוש במהלך 2018 ובאופן חלקי בלבד, ואמינותו תעמוד במשך הזמן למבחנים הקיימים בפסיקה, בדומה למצלמות המתעדות עבירות מהירות מסוג א'3 (המצלמות הכתומות שמפוזרות בצידי הדרך בכל רחבי הארץ).

  ואולם, סביר להניח כי ברגע שאותו שוטר יציג בפני הנהג את התמונה, לפיה הוא השתמש בטלפון הנייד בזמן הנהיגה, אותו נהג יביע התנצלות ויודה במעשה – הודאה שתגרום לאותו נהג להימנע מלהישפט על ביצוע העבירה, ולשאת בעונש המלא שחל על עבירה מסוג זה.

  מתחם הענישה בעבירה של שימוש בטלפון בזמן נהיגה:

  ככלל, נהג שקיבל דו"ח על שימוש בטלפון נייד בנהיגה ייאלץ לבחור האם ברצונו להישפט על העבירה בבית המשפט לתעבורה, או לחילופין לשלם את הקנס בסך 1,000 ₪ ולשאת ב-8 נקודות התעבורה שיש לצד עבירה זו, כאשר תשלום הדו"ח כמוהו כהודאה בביצוע העבירה.

  ואולם, כפי שצוין לעיל, נהג שסבור כי אינו ביצע את העבירה, יש באפשרותו לבקש להישפט בבית המשפט לתעבורה ולנסות לבטל את הדו"ח, או לחילופין להגיע להסדר טיעון בשל כשלים ראייתיים המצויים בחומרי החקירה של המשטרה. זה המקום להדגיש, כי ברגע שאותו נהג בחר לבקש להישפט, יכול השופט שדן בתיק לקבוע בסוף ההליך כי הנהג יישא בעונש חמור יותר מהעונש שנקבע בחוק, כלומר, עונש חמור יותר מקנס של 1,000 ₪ ו-8 נקודות.

  כך למשל, לשופט בבית המשפט לתעבורה יש סמכות להשית על אותו נהג קנס גבוה יותר, עונש של פסילה על תנאי, ואף פסילה בפועל. בדר"כ, במידה ואותו נהג יורשע בביצוע העבירה של שימוש בטלפון בזמן נהיגה – בית המשפט לתעבורה יגזור את עונשו במתחם שבין 1,000 ₪ ו-8 נקודות לבין פסילה בפועל לתקופה של עד 30 ימים וקנס כספי בגובה של 2,000 ₪.

  נקודות התעבורה יוותרו ללא שינוי, וזאת במידה ותורשעו רק בעבירה שיוחסה לכם (לפעמים, במהלכו של ניהול תיק עולה מעדותו של הנהג כי ביצע עבירה נוספת, ואז בית המשפט יכול להרשיע את הנהג גם בעבירה הנוספת רק בשל עדותו).

  לא צריך להתמודד לבד – עורך דין תעבורה יכול לסייע לך!

  סער – משרד עורכי דין לתעבורה הינו משרד מיומן ומקצועי המתמחה בעבירות של שימוש בטלפון נייד בנהיגה. למשרדנו מוניטין רב, ושימת הדגש היא על השגת תוצאות מקסימאליות וניצול הפרצות לצורך הגעה להסדר טיעון מקל.
  התערבותו של עו"ד תעבורה מיומן ומקצועי תוכל לשפר לכם באופן ניכר את הסיכוי להפחתה משמעותית בעונש – הפחתה או ביטול של מלוא הנקודות שלצד הדו"ח.

  סער – משרד עורכי דין לתעבורה

  להצלחות נוספות s2-arrow

  הצלחות שלנו

  עוד שאלות ותשובות s2-arrow

  שאלות ותשובות

  איך מותר להשתמש בטלפון בזמן נהיגה?

  הנהג יכול להשתמש בטלפון רק באמצעות דיבורית, ואסור לו להחזיק את הטלפון, וודאי שלא לכתוב או לקרוא מסרונים.

  האם ניתן לדבר בטלפון במצב "ספיקר"?

  כן, אך רק בתנאי שהטלפון מעוגן במתקן יציב שמונע את נפילתו – חל איסור על החזקת כל טלפון.

  האם מותר להשתמש באוזניה כדי לדבר בטלפון?

  לא – שימוש באוזניה מפריע לערנות הנהג לרחשי הכביש וכך גם הוא אסור על פי חוק.

  מי כן יכול להשתמש בטלפון בזמן נסיעה?

  כל נוסע שאינו הנהג רשאי להשתמש בטלפון, וזאת בתנאי שהנוסע אינו מורה לנהיגה בעת שיעור נהיגה.

  האם מותר לנהג להשתמש בטלפון כאשר הרכב עומד?

  על פי רוב, הדבר נתפס כאפשרי, שכן לשון החוק קובעת שההגבלות חלות "בעת שהרכב בתנועה". כך, על פניו, ניתן להשתמש בטלפון גם כאשר הרכב עומד ברמזור אדום, לדוגמה. אך עם זאת, החוק פתוח לפרשנות, כאשר ישנו תקדים בו שופט האשים נהג על שימוש בטלפון גם כאשר הרכב לא נע. זאת מפני שלשון החוק אינה מנוקדת, והביטוי "בעת שהרכב בתנועה" יכול להיקרא עם פתח באות ב’ של המילה "בתנועה", וכך אין מדובר במושג "תנועה" שמורה על כך שהרכב נע, אלא במושג "התנועה", כלומר האזור בו כלי הרכב נעים. על פי פרשנות זו, האיסור חל גם על רכב עומד, כל עוד הוא נמצא בסביבה בה כלי רכב נעים. לכן מומלץ להימנע לחלוטין משימוש בטלפון, ולעשות בו שימוש רק כאשר הרכב מצוי במקום חניה כלשהו.

  ייעוץ בוואטסאפ ייעוץ בוואטסאפ