שימוש בטלפון נייד בזמן נהיגה

הדעה הרווחת בקרב מרבית האוכלוסייה היא כי כל שימוש בטלפון בזמן נהיגה הוא דבר אסור ופסול, אשר גורר עונש של קנס ונקודות תעבורה. ואולם, למרות מה שנהוג לחשוב, הדיבור בטלפון בזמן נהיגה אינו פסול ואינו מנוגד לחוק, כך שניתן לדבר בטלפון בזמן הנהיגה תחת ההגבלות הקיימות בחוקי התעבורה.
בטרם אמנה מספר דוגמאות לכך, יש להכיר את החוק המדבר על שימוש בטלפון בזמן נהיגה.

מה אומר החוק בנוגע לשימוש בטלפון בזמן נהיגה?

תקנה 28(ב)(1)(א) לתקנות התעבורה מוכרת לכל אדם שקיבל אי פעם דו”ח בגין אחיזה או דיבור בטלפון בזמן נהיגה שלא באמצעות דיבורית. לרוב, בחלק שבו מתוארת העבירה בדו”ח יהיה כתוב כך:
“נהגת ברכב הנ”ל ובעת שהרכב היה בתנועה אחזת או השתמש בטלפון שלא באמצעות דיבורית בניגוד לתקנה 28(ב)(א)(1) לתקנות התעבורה”
שימו לב, שהעבירה היא כאשר אוחזים או משתמשים בטלפון הנייד שלא באמצעות דיבורית.

דרישה נוספת היא שהרכב צריך להיות בתנועה / מונע, שכן לא יכולה להתבצע עבירה של שימוש בטלפון בזמן נהיגה כשהרכב כלל אינו מונע!
להלן מספר דוגמאות לשימוש בטלפון נייד בזמן נהיגה –עבירה או לא?

שאלה: דיברתי בטלפון בזמן נהיגה כאשר הטלפון מונח על הדשבורד או על הכיסא שליד הנהג. השוטר שהבחין בי ביקש ממני לעצור בצד – האם מדובר בעבירה לפי תקנה 28(ב)(1)(א) לתקנות התעבורה?
תשובה: תקנה 28(ב)(1)(א) לתקנות התעבורה קובעת במפורש, כי כל שימוש בטלפון בזמן נהיגה שלא באמצעות דיבורית ייחשב כעבירה. לכן, גם אם לא אחזתם את הטלפון בזמן הנהיגה, אך השתמשתם בו שלא באמצעות דיבורית, במידה ושוטר יבחין בכם סביר להניח כי תהיו צפויים לקבל דו”ח בגין עבירה זו.

שאלה: בזמן הנהיגה הייתי עם יד אחת על ההגה וביד השנייה אחזתי מכשיר מסוג “אייפד” ושמתי בו שיר. השוטרת הבחינה בי וביקשה ממני לעצור בצד – האם מדובר בעבירה לפי תקנה 28(ב)(1)(א) לתקנות התעבורה?
תשובה: תקנה 28 לעיל מדברת על אחיזה או שימוש בטלפון בלבד, ולכן, כל אחיזה או שימוש במכשיר אחר, שאינו טלפון נייד, אינה מהווה עבירה לפי תקנה 28 לעיל. למרות זאת, ניתן יהיה להרשיע אתכם בעבירה אחרת, כמו לדוגמה אי אחיזת ההגה בשתי ידיים וכיוצ”ב.

שאלה: בזמן הנהיגה הטלפון נפל לי על רצפת הרכב והתכופפתי להרים אותו. שוטר הבחין בי ועצר אותי בצד – האם מדובר בעבירה לפי תקנה 28(ב)(1)(א) לתקנות התעבורה?
תשובה: בהתאם לתקנה 28 לעיל, אחיזת הטלפון הנייד בלבד מהווה לכשעצמה עבירה, ולכן, במידה ורק אחזתם במכשיר, גם אם לא בוצע בו כל שימוש, סביר להניח שתקבלו דו”ח בשל עבירה זו.

ייצוג עורך דין תעבורה בעבירה של אחיזה או שימוש בטלפון בזמן נהיגה:

סער – משרד עורכי דין לתעבורה הינו משרד מוביל בתחומו ובעל ניסיון ומוניטין רב בייצוג נאשמים בדו”חות תעבורה. משרדנו מתמחה בעבירות של שימוש או אחיזה בטלפון הנייד בזמן נהיגה, וכן בייצוג בגין עבירות אלו בבתי המשפט לתעבורה השונים בכל רחבי הארץ.

עו”ד תעבורה מיומן ומנוסה יוכל להפחית את הקנס והנקודות בצורה משמעותית או לבטל, ולכן חשוב להיוועץ ולהיעזר בשירותיו של עו”ד המתמחה בדיני תעבורה.
משרדנו מתמחה בעבירות מסוג שימוש בטלפון בזמן נהיגה, והצליח להביא פעמים רבות לביטול הדוחות שקיבלו לקוחותינו.
לקבלת מידע נוסף, צרו קשר עם משרדנו לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות!
סער – משרד עורכי דין לתעבורה

שאל שאלה בנושא זה וקבל תשובה מהירה

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments