עבירת נהיגה בקלות ראש

שימוש בטלפון נייד בזמן נהיגה

שתף מאמר
author-photo
saarsupr_admin img-dot
05/05/21

הדעה הרווחת בקרב מרבית האוכלוסייה היא כי כל שימוש בטלפון נייד בזמן נהיגה הוא דבר אסור ופסול, אשר גורר עונש של קנס ונקודות תעבורה. ואולם, למרות מה שנהוג לחשוב, הדיבור בטלפון בזמן נהיגה אינו פסול ואינו מנוגד לחוק, כך שניתן לדבר בטלפון בזמן הנהיגה תחת ההגבלות הקיימות בחוקי התעבורה.
בטרם אמנה מספר דוגמאות לכך, יש להכיר את החוק המדבר על שימוש בטלפון נייד בזמן נהיגה.

מה אומר החוק בנוגע לשימוש בטלפון נייד בזמן נהיגה?

תקנה 28(ב)(1)(א) לתקנות התעבורה מוכרת לכל אדם שקיבל אי פעם דו"ח בגין אחיזה או דיבור בטלפון בזמן נהיגה שלא באמצעות דיבורית. לרוב, בחלק שבו מתוארת העבירה בדו"ח יהיה כתוב כך:
"נהגת ברכב הנ"ל ובעת שהרכב היה בתנועה אחזת או השתמש בטלפון שלא באמצעות דיבורית בניגוד לתקנה 28(ב)(א)(1) לתקנות התעבורה"
שימו לב, שהעבירה היא כאשר אוחזים או משתמשים בטלפון הנייד שלא באמצעות דיבורית.

דרישה נוספת היא שהרכב צריך להיות בתנועה / מונע, שכן לא יכולה להתבצע עבירה של שימוש בטלפון נייד בזמן נהיגה כשהרכב כלל אינו מונע!
להלן מספר דוגמאות לשימוש בטלפון נייד בזמן נהיגה –עבירה או לא?

שאלה: דיברתי בטלפון בזמן נהיגה כאשר הטלפון מונח על הדשבורד או על הכיסא שליד הנהג. השוטר שהבחין בי ביקש ממני לעצור בצד – האם מדובר בעבירה לפי תקנה 28(ב)(1)(א) לתקנות התעבורה?
תשובה: תקנה 28(ב)(1)(א) לתקנות התעבורה קובעת במפורש, כי כל שימוש בטלפון בזמן נהיגה שלא באמצעות דיבורית ייחשב כעבירה. לכן, גם אם לא אחזתם את הטלפון בזמן הנהיגה, אך השתמשתם בו שלא באמצעות דיבורית, במידה ושוטר יבחין בכם סביר להניח כי תהיו צפויים לקבל דו"ח בגין עבירה זו.

שאלה: בזמן הנהיגה הייתי עם יד אחת על ההגה וביד השנייה אחזתי מכשיר מסוג "אייפד" ושמתי בו שיר. השוטרת הבחינה בי וביקשה ממני לעצור בצד – האם מדובר בעבירה לפי תקנה 28(ב)(1)(א) לתקנות התעבורה?
תשובה: תקנה 28 לעיל מדברת על אחיזה או שימוש בטלפון בלבד, ולכן, כל אחיזה או שימוש במכשיר אחר, שאינו טלפון נייד, אינה מהווה עבירה לפי תקנה 28 לעיל. למרות זאת, ניתן יהיה להרשיע אתכם בעבירה אחרת, כמו לדוגמה אי אחיזת ההגה בשתי ידיים וכיוצ"ב.

שאלה: בזמן הנהיגה הטלפון נפל לי על רצפת הרכב והתכופפתי להרים אותו. שוטר הבחין בי ועצר אותי בצד – האם מדובר בעבירה לפי תקנה 28(ב)(1)(א) לתקנות התעבורה?
תשובה: בהתאם לתקנה 28 לעיל, אחיזת הטלפון הנייד בלבד מהווה לכשעצמה עבירה, ולכן, במידה ורק אחזתם במכשיר, גם אם לא בוצע בו כל שימוש, סביר להניח שתקבלו דו"ח בשל עבירה זו.

small-contact-img
לקבלת ייעוץ משפטי ללא התחייבות השאירו פרטים

  s2-arrow

  ייצוג עורך דין תעבורה בעבירה של אחיזה או שימוש בטלפון נייד בזמן נהיגה:

  סער – משרד עורכי דין לתעבורה הינו משרד מוביל בתחומו ובעל ניסיון ומוניטין רב בייצוג נאשמים בדו"חות תעבורה. משרדנו מתמחה בעבירות של שימוש או אחיזה בטלפון הנייד בזמן נהיגה, וכן בייצוג בגין עבירות אלו בבתי המשפט לתעבורה השונים בכל רחבי הארץ.

  עו"ד תעבורה מיומן ומנוסה יוכל להפחית את הקנס והנקודות בצורה משמעותית או לבטל, ולכן חשוב להיוועץ ולהיעזר בשירותיו של עו"ד המתמחה בדיני תעבורה.
  משרדנו מתמחה בעבירות מסוג שימוש בטלפון נייד בזמן נהיגה, והצליח להביא פעמים רבות לביטול הדוחות שקיבלו לקוחותינו.

  סער – משרד עורכי דין לתעבורה

  ייעוץ בוואטסאפ ייעוץ בוואטסאפ