תאונת אופנוע

תביעה לאחר תאונת אופנוע

שתף מאמר
author-photo
עו"ד אלון סער img-dot
05/05/21

התאונות השכיחות ביותר, עם מספר ההרוגים הגדול ביותר, ועם הנפגעים הקשים ביותר, הן תאונות של רוכבי אופנועים.
רוכב האופנוע חשוף, ללא כל הגנה סביבו, ולכן, כל פגיעה ולו הקלה ביותר, ואף במהירות נמוכה, עלולה להוביל לתוצאה קטלנית עבור רוכב האופנוע.
בעניין זה שומעים אנו חדשות לבקרים על תאונות שמתרחשות בכל כבישי ישראל שבהם מעורבים רוכבי אופנועים, ולא פעם מתבשרים אנו על תאונות עם הרוגים ופצועים קשה מאוד.
את רוע הגזירה לא ניתן יהיה לשנות לגבי אלה שהיו מעורבים בתאונה קטלנית כרוכבי אופנוע, אך חשוב לדעת את הזכויות המגיעות לאותם נפגעים.

עברתי תאונת דרכים כרוכב אופנוע, את מי ניתן לתבוע?

ראשית, יש לחלק את תאונות הדרכים לתאונות שנחשבות גם כתאונת עבודה ולכאלה שאינן נחשבות כך.
אם תאונת הדרכים נחשבת גם כתאונת עבודה, קרי התבצעה בדרך לעבודה או חזרה ממנה, או שהתבצעה במסגרת ביצוע עבודתו של רוכב האופנוע, אזי שההתנהלות המשפטית בשל תאונה זו תהא מול 2 גורמים:

 1. המוסד לביטוח לאומי – רוכב האופנוע שנפגע בתאונת דרכים שהיא גם תאונת עבודה, יוכל לקבל פיצוי כספי גם מהמוסד לביטוח לאומי כגון: דמי פגיעה, דמי תאונה, מענק חד פעמי ובמקרים מסוימים גם קצבת נכות מעבודה.
 2. חברת הביטוח שביטחה את האופנוע בביטוח חובה – ביטוח חובה הינו ביטוח שכל רוכב אופנוע מחויב לעשות. רכיבה ללא ביטוח חובה מהווה עבירת תעבורה שלצדה סנקציה פלילית, ולכן, במרבית המקרים לרוכב האופנוע יש ביטוח זה, ועל בסיסו פונים בדרישה לחברת הביטוח לקבלת פיצוי כספי.

small-contact-img
לקבלת ייעוץ משפטי ללא התחייבות השאירו פרטים

  s2-arrow

  מה גובה הפיצוי במקרה של תאונת דרכים?

  לשאלה זו אין תשובה אחת, שכן הפגיעות כתוצאה מתאונות דרכים הינן מגוונות ושונות מעצם טיבן. יש תאונת אופנוע מסוימת תוביל לפציעות קשות שיותירו את רוכב האופנוע נכה, ויש שתאונת אופנוע אחרת תותיר "חבלות יבשות" בגופו של רוכב האופנוע כגון: שפשופים ושטפי דם קלים. בשני מצבים אלו הפיצוי שרוכב האופנוע יוכל לקבל מהגורמים שצוינו לעיל יהיה שונה ביסודו.

  גובה הפיצוי הכספי מושפע, בין היתר, מתשובות לשאלות הבאות:

  • האם נותרה נכות כתוצאה מתאונת אופנוע, ומה שיעורה?
  • מה גילו של הנפגע בתאונת אופנוע?
  • מה גובה שכר עבודתו של הנפגע בתאונת אופנוע?
  • במקרי מוות, האם המנוח היה נשוי? האם הותיר ילדים? כמה ילדים?

  כללים אלו, בבסיסם, הגיוניים מאוד, כך ולדוגמא: ככל שהנכות שנותרה גבוהה יותר, כך צפוי להתקבל פיצוי גבוה יותר ; ככל שהנפגע צעיר יותר (במקרה שנותרה נכות), כך צפוי להתקבל פיצוי גבוה יותר ; ככל ששכר עבודתו של הנפגע גבוה יותר (על לתקרה הקבועה בחוק), כך צפוי להתקבל פיצוי גבוה יותר, וכיוצ"ב.

  תרומתו של עורך דין במקרים של תאונת אופנוע:

  כאשר רוכב אופנוע נפגע בתאונת דרכים, השלב החשוב ביותר בניהול תביעת תאונת דרכים, הוא השלב הראשוני המתחיל מיד לאחר התרחשות התאונה. בשלב זה צפוי הנפגע לפקוד חדשות לבקרים את מרפאות הרופאים, ולתלונותיו הרפואיות משמעות מכרעת לגבי גובה הפיצוי שיתקבל בסופו של יום.

  לעיתים הנפגעים בעצמם לא יודעים לאיזה רופא עליהם לפנות, ואף במקרים מסוימים (שמשרדנו נתקל בהם לא פעם), הנפגעים לא ידעו לזהות פגיעות נפשיות שמהן סבלו, כגון: פוסט טראומה (פגיעה נפוצה מאוד במקרים של תאונות דרכים), וכן לא פנו לקבלת סיוע רפואי בנושא זה.

  לכן, חשוב מאוד כי במקביל לפנייה לסיוע רפואי, יפנה הנפגע או מי מטעמו גם לעורך דין המתמחה בנושא תאונות דרכים, ותאונת אופנוע בפרט, על מנת שיוכל הוא לסייע לנפגע כבר מהשלב הראשוני של ההליך, לרבות הפנייתו לגורמים רפואיים לצורך בירור מצבו והיקף פגיעותיו.

  זכרו – סיועו של עורך דין כבר משלב מוקדם של ההליך (ויש שיאמרו מיד לאחר התאונה) יכול להשפיע באופן משמעותי על גובה הפיצוי שיתקבל בסופו של יום.

  שניתן יהיה לאבחן את מכלול הפגיעות כבר בשלב מקדמי של ההליך, ובהתאם להפנות את הנפגע לקבלת טיפול רפואי מתאים – דבר בעל השפעה מכרעת על הפיצוי שיתקבל בסופו של יום לאחר ניהול הליך משפטי.

  לסיכום: לאור האמור, אחד הצעדים החשובים ביותר שעל נפגע בתאונת דרכים בכלל, ובתאונת אופנוע בפרט לעשות, הוא לפנות לעורך דין מנוסה, מיומן וותיק בטיפול וניהול תביעות תאונות דרכים מול חברות הביטוח השונות. כאמור, לשלב הראשוני מיד לאחר התאונה חשיבות מכרעת לגבי גובה הפיצוי שיתקבל בהמשך, ולכן אין לזלזל בשלב זה.

  נפגעת בתאונת דרכים? נפגעת בתאונת אופנוע? פנה אל משרדנו עוד היום ונשמח לסייע בכל הדרוש. לייעוץ ראשוני ללא כל התחייבות פנה אלינו עוד היום!

  small-contact-img
  לקבלת ייעוץ משפטי ללא התחייבות השאירו פרטים

   s2-arrow

    

   [brb_collection id="1513"]