תשלום אגרת רישיון רכב כאשר הרכב לא בשימוש

שתף מאמר
author-photo
עו"ד אלון סער img-dot
05/05/21

בעת האחרונה צצות לא מעט שאלות בנושא תשלום אגרת רישיון רכב כאשר הרכב יצא מכלל שימוש, ומה ניתן לעשות כאשר מגיעה דרישה כספית ממשרד התחבורה לשלם את אגרת רישיון רכב לרכב שאינו בשימוש כבר זמן רב.

כלל ידוע הוא, שבעל רכב מחויב לשלם אגרת רישיון רכב עבור רכבו מידי שנה, אך קיימים מקרים שהתשלום יידרש לתקופה קצרה או ארוכה יותר, אך בדרך כלל התשלום הוא שנתי.
אין שום משמעות לעובדה אם נעשה שימוש ברכב או לא. כל עוד בעל רכב מחזיק ברכבו, ורכבו מצוין במאגרים כרכב בשימוש – עליו לשלם את אגרת רישיון הרכב.

איך אפשר לקבל פטור מתשלום אגרת רישיון רכב?

בשני מצבים יהיה פטור בעל רכב בתשלום אגרת רישיון רכב והם:

1. בעל הרכב הפקיד את רישיון הרכב במשרד הרישוי (קישור למאמר באתר "הפקדת רישיון רכב בשל נסיעה לחו"ל או בשל בעיות כלכליות").
2. בעל הרכב דיווח למשרד הרישוי על ביטול רישיון רכב (ראו באתר משרד התחבורה "ביטול רישום רכב")
בפועל, ישנם מקרים רבים שבעלי רכבים לא עושים שימוש ברכב שנמצא בבעלותם, אך הם אינם טורחים להודיע למשרד הרישוי על ביטול רישיון רכב. במצב שכזה, נצבר לבעל הרכב חוב בגין אי תשלום חידוש רישיון רכב.

מה ניתן לעשות אם נצבר לי חוב בגלל אי תשלום רישיון רכב?

משרד התחבורה החל פרויקט להסדרת חובותיהם של בעלי רכבים שלא שילמו את אגרת רישיון הרכב שבבעלותם. שמו של הפרויקט הוא "מבצע הסדרת חובות אגרת רישוי רכב" אשר במסגרתו ניתן לבחור באחת מהחלופות הבאות:

1. לשלם את החוב (באופן מקוון).
2. להצהיר על אי שימוש ברכב ממועד מסוים.
3. לבקש לבטל את רישיון הרכב ולהוריד את הרכב מהכביש לצמיתות.

איך מצהירים על אי שימוש ברכב?

במצב שלא נעשה כלל שימוש ברכב, ובעל הרכב מעוניין להוריד את הרכב מהכביש, על בעל הרכב למלא טופס בקשה להורדת הרכב מהכביש.

אך במסגרת הפרויקט, ניתנת גם האפשרות לבעלי רכבים להצהיר על אי שימוש ברכב רטרואקטיבית, כך שאם לא נעשה שימוש ברכב במשך תקופה ארוכה (מספר שנים), יכול הנהג להצהיר שממועד מסוים לא נעשה כלל שימוש ברכב, ומשרד הרישוי יוכל לבטל לו את החוב בגין אגרת רישיון רכב.

חשוב לדעת, על מנת להצהיר על אי שימוש ברכב, על בעל הרכב להוריד את הטופס הייעודי לכך המצוי באתר משרד התחבורה. כותרתו של הטופס "טופס הצהרה על אי שימוש ברכב". על בעל הרכב למלא את כל הפרטים בטופס זה, לחתום על הטופס מול עורך דין, ועל עורך הדין לאמת את חתימתו של בעל הרכב החותם.

האפשרות להצהיר על אי שימוש ברכב רטרואקטיבית תקפה אך ורק לתקופת הפרויקט של משרד התחבורה. עם סיומו של "מבצע הסדרת חובות אגרת רישוי רכב" לא יוכל בעל רכב להצהיר שלא השתמש ברכב לפני כבר מלפני מספר שנים!

small-contact-img
לקבלת ייעוץ משפטי ללא התחייבות השאירו פרטים

  s2-arrow

  איך אפשר לבטל את החוב בגין אי תשלום אגרה רישיון רכב?

  במצב שבעל רכב מצהיר, שהמועד שבו הופסק השימוש ברכב הוא עד מועד תום תוקף רישיון הרכב האחרון, הרכב יוסר ממאגר כלי הרכב שבשימוש וחובו של בעל הרכב בשל אי תשלום אגרת רישיון רכב – יימחק.
  בכל שאלה בנושאים שצוינו לעיל, ובפרט בנושאים:
  תשלום אגרת רישיון רכב.
  הצהרה על אי שימוש ברכב.
  הורדת רכב מהכביש.

  משרדנו ישמח לעמוד לרשותכם בכל שעות הפעילות, ולייעץ לכם מה עליכם לעשות בכל מקרה ומקרה.
  סער – משרד עורכי דין לתעבורה

  ייעוץ בוואטסאפ ייעוץ בוואטסאפ
  Google ג גוגל
  5.0
  מבוסס על 246 ביקורות
  js_loader