נהיגה עם טלפון נייד – דוח על טלפון

נהיגה עם טלפון נייד – דוח על טלפון

שתף מאמר
author-photo
עו"ד אלון סער img-dot
28/02/23

נהגים עוברים על החוק אם הם משתמשים בטלפון נייד מאחורי ההגה לכל שימוש. זה כולל למשל – צילום תמונות או סרטונים, דפדוף בין רשימות השמעה של מוזיקה, שימוש בשירותי סטרימינג או לחלופין משחקים – משום שממשלת מדינת ישראל סוגרת פרצה שניצלה בעבר על ידי נהגים מסוכנים על מנת לחמוק מהרשעה. שר התחבורה גרנט אמר – "אעשה כל שביכולתי בשביל לשמור על בטיחות משתמשי הדרך, וזו הסיבה שאני נוקט בגישת אפס סובלנות לאלה שמחליטים לסכן חיים על ידי שימוש בטלפון שלהם מאחורי ההגה.

להבטיח שכל מי שבוחר להפר את החוק החיוני הזה יכול לעמוד בפני עונש על כך, ואנו נמשיך במאמצים שלנו להבטיח שהכבישים שלנו יישארו מהבטוחים בעולם". אנחנו מאמינים שלא במקרה הגעתם לפה. אין דבר כזה למעשה במקרה, זה ראשי התיבות של "רקם השם". לפיכך, תעשו לעצמכם טובה גדולה באם תחליטו לקרוא את המאמר שלפניכם למן ראשית דבריו ועד לסיומם, כי בו נדון אודות נושא חשוב, הלא הוא – נהיגה עם טלפון נייד – דוח על טלפון .

נהיגה עם טלפון נייד – על מה כל המהומה?

ניתן לבצע שיחות טלפון רק כאשר הרכב בתנועה באמצעות ערכת דיבורית. למטרות משפטיות, 'ביצוע שיחת טלפון' מכסה את שיחת הטלפון עצמה, כמו גם את כל הפעילויות הנדרשות על מנת ליזום ולסיים את השיחה. משמעות הדבר היא כי יש להשתמש בערכת דיבורית בעת קבלת שיחה או ביצוע פעיל אם הרכב בתנועה. אם מתבצעת שיחת טלפון בזמן שהרכב בתנועה באמצעות ערכת דיבורית, אין חובה לאבטח את הטלפון הנייד עצמו בתוך הרכב.

ביצוע או קבלה של שיחת טלפון בזמן נהיגה צפויים לקנס קבוע בחוק, אלא אם נעשה שימוש בערכת דיבורית. אם תסרבו לשלם את הקנס, יינתנו אישום פורמלי ולרשות הרלוונטית תהיה סמכות להטיל קנס יותר גבוה מהרגיל. אם קנס זה לא ישולם, הוא יכול להטיל עונש מאסר של עד עשרים וארבע שעות. נהיגה היא עסק מסובך, אשר דורש התבוננות מתמדת, קבלת החלטות ותגובה.

מובן, כל דבר שלוקח את תשומת הלב שלכם מהעבודה ביד הוא רעיון גרוע, ואחד האשמים המרכזיים לכך הוא הטלפון הנייד. החוקים אשר נוגעים לשימוש בטלפונים ניידים ברכב הם די נוקשים במדינת ישראל. בקיצור, אם תיתפסו באמצעות טלפון מאחורי ההגה, תוכלו לצפות לקנס די גבוה ולכמה נקודות עונשין ברישיון שלכם; אם נתפסם פעמיים תוך כדי שלוש שנים ואתם יכולים לצפות לאבד את הרישיון שלכם לחלוטין.

יחד עם זאת, כתמיד, הדברים אינם כה פשוטים כפי שהם נראים לראשונה, אז כאן אנו מסבירים מה אומרים החוקים המסדירים את השימוש בטלפון נייד בעת נהיגה, בנוסף כיצד פועלים העונשים, ואילו פטורים יש.

מה אומר החוק על נהיגה עם טלפון נייד?

זה משהו שאנחנו רואים כל יום, אנשים בטלפונים שלהם בזמן נהיגה. החל בבני אדם אשר מחזיקים את הטלפון שלהם לאוזן מנהלים שיחה ועד לאנשים שחושבים שהם מסוגלים לבדוק בעדינות את פייסבוק כשהם נעצרים ליד האורות. אך מה החוקים סביב השימוש בטלפון נייד בזמן נהיגה ולמה זה משנה נהיגה עם טלפון נייד? הו, טוב ששאלתם.  מה אומר החוק? פשוט מאוד, שימוש בטלפון נייד כף יד בזמן נהיגה אינו חוקי.

ברם, ייתכן שאתם לא מודעים לכך שזה גם לא חוקי אם אתם נוסעי המפקח על נהג לומד. אם אתם עושים שימוש בדיבורית, אסור שהמכשיר יחסום את הנוף שלכם לכביש ועליכם להישאר בשליטה מלאה על הרכב שלכם בכל זמן נתון. החוק עדיין חל אם עוצרים אתכם ברמזורים או לחלופין אם אתם עומדים בתור בפקק.

מה המשמעות של נהיגה עם טלפון נייד?

תקנות הנהיגה קובעות כי השימוש בטלפון נייד או מכשיר יד דומה בזמן נהיגה אסור. החוק מגדיר מכשירי כף יד כפריטים שיש להחזיק בהם כדי לבצע תקשורת. זה כולל בזמן שאתם נמצאים בתנועה סטטית, תנועה איטית ואף בזמן נייח ברמזורים.

גם אם אתם אף פעם לא מתקשרים כשאתם מאחורי ההגה, אתם עדיין עוברים על החוק אם אתם משתמשים בטלפון נייד, לדוגמה – על מנת לשלוח הודעות טקסט או לגלוש באינטרנט. מכשירים שנכללים בחוק זה כוללים כל דבר שיכול לשלוח או לקבל הודעות מדוברות או כתובות, לשלוח או לקבל תמונות סטילס או נעות וכל דבר שיכול לספק גישה לאינטרנט.

אם יש לכם את הטלפון הנייד שלכם מחובר לערכת דיבורית ואתם יכולים להפעיל אותו מבלי להחזיק אותו, אז אתם יכולים להשתמש בו בצורה שאינה אסורה על ידי עבירה זו (כמו למשל – לחיצת כפתורים בטלפון בזמן שהוא נמצא בתוך מחזיק). יחד עם זאת, העבירה תחול אם הרמת את הטלפון כדי לבדוק אם יש הודעות טקסט, או אם ערסלתם את המכשיר בין האוזן לכתף. כמעט החריג היחיד לכלל הוא אם אתם צריכים להתקשר לשירותי החירום ולא בטוח לכם לעצור בכביש .

נהיגה עם טלפון נייד – טיפים לנהגים:

להלן יובאו הטיפים לנהגים בנוגע לנושא של נהיגה עם טלפון נייד:

 • לעולם אל תשתמשו בנייד כף יד – במדינות רבות זה לא חוקי להשתמש בנייד טלפון בזמן נהיגה אלא אם כן אתם משתמשים ב-  ערכת דיבורית מתאימה לרכב או ניידת. מכשיר דיבורית – מכשיר דיבורית יכול להפחית את המאמץ הפיזי לבצע ולקבל שיחות, יחד עם זאת, זה לבד לא עושה שימוש בנייד. טלפון בזמן נהיגה בטוחה. לעולם אל תשלחו SMS או אימייל, חפשו טלפון מספרים או גישה לאינטרנט – שמרו תמיד על שתי העיניים על הכביש ואל תעשו זאת – לקרוא, לכתוב או לשלוח הודעות SMS או להסתכל באינטרנט. בנוסף לכך, אין לשלוח מייל או לרשום הערות במהלך שיחה בזמן נהיגה. במידת הצורך, השתמש ב-  שירות סיוע במדריך המחבר אתכם  ישירות למספר ואל תחפש טלפון מספרים מזיכרון הטלפון. תכננו את הטיול שלכם – הגדירו מראש ניווט ועשו שיחות כשהן נייחות – תכננו את הטיול שלכם ותמיד הגדירו מראש את היעד בתוכנת ניווט לפני שמתחילים לנסוע

ולעשות שימוש בהדרכה קולית שלב אחר סיבוב. נסו לבצע שיחות כשאתם נייחים או בזמן מנוחה.  הפסקות בנסיעות ארוכות. אל תתקשרו בתנועה כבדה, כביש גרוע, תנאים או מזג אוויר גרוע – אין לבצע או לקבל שיחות אם תנועה, מזג אוויר או תנאי הדרך יהפכו את זה לא בטוח לעשות זאת. אל תעסקו במורכב או רגשי. שיחות –  אם השיחה הופכת למורכבת או רגשית, ספרו את זה לאדם שאתם מדברים אתו שאתם נוהגים. 

 • להשהות את השיחה. מורכב ורגשי – שיחות בטלפון נייד או עם אחרים
 • נוסעים ונהיגה לא מתערבבים.
 • השתמשו בשירותי הודעות כדי לענות לשיחות – אם מיותר לענות לשיחה מיד או שאתם חושבים שזה לא בטוח לענות באותו זמן, תנו לו להפנות לתא קולי או לשירות מענה.
 • משכו בבטחה בעת עצירה לשימוש הטלפון הנייד שלכם – אם תפסיקו לענות לשיחה או תשתמשו בטלפון שלכם.
 • לעצור בזהירות באזור בטוח או להמתין עד לסוף המסע שלכם. אל תעצרו איפה שאתם יכולים  להוות סכנה לכלי רכב אחרים, להולכי רגל או לעצמכם.
 • השתמשו בתכונות הטלפון כדי להפחית את המאמץ – השתמשו במדריך ההוראות של הטלפון כדי ללמוד.
 • השימוש בתכונות החיוג המהיר והחיוג החוזר.
 • אם אפשר, השתמשו בטלפון עם קול מופעל
 • תכונות חיוג ומענה אוטומטי להפחית את המאמץ לבצע ולקבל שיחה.
 • אמרו למתקשרים שאתם נוהגים – תמיד יידעו את האדם שאתם מדברים אתו שאתם נוהגים. זה מאפשר להם לדעת שאתם לא תמיד תגיבו מיד וזה ייתכן שתצטרכו לסיים את השיחה אם תנאי הנהיגה דורשים זאת.

נהיגה עם טלפון נייד

מה כדאי לדעת על נהיגה עם טלפון נייד?

עבור רבים ממכם, טלפונים ניידים כמעט משמשים כאיבר נוסף. אתם מבלים שעות רבות ביום בגלילה, עדכון וצ'אט בעזרת הסמארטפונים האמינים שלכם. בעצם, הפכתם להיות כל כך תלויים בהם שלחרדה כשאתם בלי הטלפון שלכם יש שם משלה – נומופוביה. מערכת היחסים האינטנסיבית הזו עם הטלפונים שלנו היא מאוד בעייתית בכל הנוגע לנהיגה. מחקרים הראו ששימוש בטלפון הנייד ברכב יכול להגדיל את זמן התגובה יותר מאלכוהול.

אין זה מפתיע, אם כן, שמספר תאונות הדרכים הנגרמות על ידי נהגים המוסחים מהטלפונים שלהם עולה. למרות זאת, טלפון חכם בזמן נהיגה אינו נושא את אותה סטיגמה כמו נהיגה בשכרות וזה מקשה על המאבק. זה לא עוזר שהרבה מהפונקציות שהטלפונים שלנו מספקים (מוזיקה, מפות, שעון וכיוצא בזאת) לרוב שימושיות בנהיגה. ברם, השימוש בטלפון נייד במכונית עלול לעלות לכם כסף, נקודות ברישיון ואפילו חייכם.

הדבר העיקרי שיש לזכור לגבי נהיגה עם טלפון נייד הוא ששימוש במכשיר כף יד בכל נקודה (גם בתנועה נייחת) הוא בניגוד לחוק. זה אומר שאין להתקשר, לשלוח הודעות טקסט, מיפוי, בחירת שירים או (חלילה) סנאפצ'טים. זה גם לא חוקי להשתמש באחד בעת פיקוח על נהג לומד. יש רק שני מצבים שמותר להחזיק בטלפון נייד ולהשתמש מאחורי ההגה – אם מדובר במקרה חירום ואי אפשר להחנות בבטחה לפני ביצוע שיחה, ובתשלום ללא מגע בזמן שהרכב עומד . 

מה החוק אומר על נהיגה עם טלפון נייד?

לאחר העדכון האחרון לחוק, זה לא חוקי להחזיק ולהשתמש בטלפון, ניווט לוואי, טאבלט או כל מכשיר כף יד שיכול לשלוח או לקבל נתונים בזמן נהיגה או רכיבה על אופנוע. עבור נהגים במרחבי מדינת ישראל, זה אומר שהם לא יכולים להשתמש במכשיר שבידם מכל סיבה שהיא. החוק עדיין חל אם נהג נעצר ברמזורים, עומד בתור בפקק, פיקוח על נהג לומד, או משתמש במכונית עם מנוע התנעה/עצירה כאשר אתם לא זזים. אסור לנהגים להשתמש במכשיר כף יד כשהם מאחורי ההגה, גם אם הוא במצב לא מקוון או במצב טיסה.

אם נהג כלשהו יעבור על החוק, הוא יכול לקבל עד 6 נקודות עונשין וקנס די גבוה. הם עלולים גם לאבד את הרישיון שלהם אם יעברו את מבחן הנהיגה שלהם בשנתיים האחרונות. נהגים יכולים לקבל שלוש נקודות ענישה נוספות אם אין להם נוף מלא של הכביש והתנועה מלפנים או שליטה נכונה על הרכב אם הם משתמשים במכשיר כף יד. אתם לא יכולים להחזיק את הטלפון שלכם כשהוא מאחורי ההגה, אפילו לרגע (זה כולל בעת פיקוח על נהג לומד).

כדי להשתמש בטלפון הנייד שלכם לתקשורת, עליכם להיות בעלי גישה לדיבורית. כל מכשיר דיבורית צריך להיות מוגדר במלואו לפני הנסיעה, כך שיהיה באפשרותכם לקבל שיחות מבלי לטפל במכשיר. אסור לכל מכשיר לחסום את הנוף לכביש.

למשטרה עדיין יש את הכוח לעצור אתכם אם היא מאמינה שהסיח את דעתכם על ידי שימוש בטלפון נייד בזמן נהיגה, גם אם זה דיבורית מלאה. חלק מקבוצות הבטיחות בדרכים מאמינות שיש לכבות לחלוטין את הטלפונים הניידים בזמן נהיגה, כדי למנוע הסחות דעת.

נהיגה עם טלפון נייד – מה העניין של הדיבורית?

ערכות דיבורית מוגדרות כאביזרים לטלפונים ניידים המאפשרים לנהגים לבצע שיחות טלפון תוך כדי נהיגה על ידי מתן אפשרות לנהג להפעיל את הטלפון ללא שימוש ביד. ערכות דיבורית חייבות לעמוד בדרישות המפורטות בתקנות בטיחות המוצר החלות על ערכות דיבורית. באופן עקרוני, מותרות ערכות דיבורית קבועות וגם ניידות. עם זאת, שני סוגי הערכות כפופים לדרישות שונות. ערכות דיבורית קבועות חייבות לכלול קובץ מצורף המאפשר להשתמש בהן לאבטחת טלפונים ניידים בתוך התא.

חיבור זה חייב להיות מתוכנן כך שלאחר התקנתו ברכב, הנהג יוכל להשתמש בכל הפונקציות העיקריות של הטלפון הנייד ביד אחת תוך כדי נסיעה, מבלי להתאים את תנוחת גופו. יש להגדיר את המיקרופון והאוזניות/האוזניות כך שהנהג לא יצטרך להתאים את תנוחת הגוף באופן משמעותי בעת ביצוע שיחות מאחורי ההגה. יתרה מכך, אסור להגביל את שדה הראייה והתנועות של הנהג על ידי אף חלק בערכה, במיוחד כבלים.

כמו כן, יש למקם את המיקרופון כך שהשימוש בו לא יסיח את דעת הנהג מהתבוננות בכביש שלפניו. ערכות דיבורית ניידות חייבות להיות מחוברות באמצעות כבל באורך מספיק (לאוזניות) או אלחוטית (לדיבורית) לטלפון הנייד באופן שכל כבל לא יעבור דרך שדה הראייה של הנהג. חייבת להיות אפשרות להגדיר את המיקרופון כך שהנהג יוכל לדבר לטלפון ללא קושי, אין צורך להתאים את תנוחת הגוף בצורה משמעותית לשם כך ושדה הראייה והתנועות שלו לא נפגעים, במיוחד על ידי כבלים. בנוסף, יש למקם את המיקרופון כך שהשימוש בו לא יסיח את דעת הנהג מהתבוננות בכביש שלפניו.

הנהג חייב להיות מסוגל להשתמש בכל הפונקציות העיקריות של הטלפון הנייד ביד אחת תוך כדי נהיגה, מבלי להתאים את תנוחת גופו.

נהיגה עם טלפון נייד – מה אסור לעשות?

חוקים תלויים בשפה מדויקת, ולכן כדאי לבדוק מהו אות החוק לגבי שימוש בטלפון נייד בעת נהיגה. זה לא חוקי "להחזיק ולהשתמש" בטלפון נייד בעת נהיגה או רכיבה על אופנוע. כנ"ל לגבי מחשב לוח, סאט ניווט או "כל מכשיר שיכול לשלוח או לקבל נתונים" – למרות שיש פטור למכשירי רדיו CB. אין פרשנות אחרת לחוק זה מלבד אם אתם מחזיקים טלפון נייד ביד ומפעילים אותו, אתם פשוט עוברים על החוק.

הכללים חלים כאשר אתם נעצרים ברמזורים, מפקחים על לומד, ואפילו אם הטלפון שלכם במצב 'טיסה' או במצב לא מקוון. הם חלים גם על כל פונקציה שהטלפון שלכם מסוגל לה – כך שאתם לא רשאים להחזיק אותו כדי לצלם . יש כמה פטורים לכך, אבל הם מאוד ספציפיים – אתם יכולים להחזיק בטלפון נייד שלכם ולהשתמש בו בזמן נהיגה אם אתם צריכים להתקשר לרשויות החוק במקרה חירום אם זה לא בטוח לחנות ולעשות זאת.  אתם יכולים להשתמש בטלפון הנייד שלכם כשהוא מאחורי ההגה אם אתם חונים בבטחה.

אתם יכולים להשתמש בטלפון הנייד שלכם כדי לבצע תשלומים ללא מגע אם המכונית לא זזה (למשל בחלון נסיעה במסעדה). אם לרכב שלכם יש מערכת שמאפשרת לכם להחנות אותו באמצעות הטלפון שלכם, אתם רשאים לעשות זאת גם. נשאלת השאלה העקרונית – האם נוכל להשתמש בטלפון נייד אם המכונית שלי נייחת? זה תלוי איפה, למה ואיך אתם נייחים. כפי שתואר לעיל, אם אתם ממתינים בפקק, אתם לא יכולים להשתמש במכשיר היד הנייד שלכם – גם אם התור ארוך ובלם היד שלכם מופעל. אם אתם חונים די ברור, אתם רשאים להחזיק בטלפון שלכם ולהשתמש בו.

שוטרים נוטים לנקוט בגישה של שכל ישר, כך שאם אתם חונים בצד הדרך עם בלם היד שלך, כנראה שאתם בסדר.

מתי אפשר לנהוג עם טלפון נייד?

החוק ברור מתי אתם יכולים להשתמש במכשיר ידני מאחורי ההגה. זה חוקי רק אם אתם חונים בבטחה, זה לא כולל המתנה בפקק או כשישיבה ברמזורים! החוק כולל גם סייג למקרי חירום: מותר לבצע שיחות חירום במכשיר כף יד בזמן נהיגה, אך רק אם זה לא בטוח או לא מעשי לעצור. מה קורה אם אתם לא זזים? בניגוד למה שנדמה שהרבה נהגים חושבים, החוק עדיין חל כאשר הרכב שלכם נעצר ברמזורים או בתור. אם המנוע שלכם פועל, הטלפון שלכם לא אמור להיות קרוב לידיים שלכם. זה עדיין המצב אם המנוע מפסיק אוטומטית כדי לחסוך בדלק (המכונה 'טכנולוגיית התחלה-עצירה).

מה הן ההשלכות של נהיגה עם טלפון נייד?

קל מאוד להתרשם מהשימוש בטלפון שלכם בזמן נהיגה. אם אתם מכירים מסלול מסוים, הוא עלול לחזור על עצמו, ולגרום לכם להרגיש בטוחים מדי ביכולת שלכם לבצע ריבוי משימות בזמן נהיגה. הבעיה היא שגם אם הכביש עצמו זהה, האנשים, הרכבים והתנאים משתנים כל הזמן.

השימוש בטלפון מוריד את העיניים מהכביש, מגדיל את זמן התגובה ומפחית את הסיכוי שתבחין בסכנות. כפי שרבים מכם יידעו ממבחן תפיסת הסיכונים שלכם, חישוב מוקדם של סיכונים פוטנציאליים הוא המפתח למניעת תאונות.

האם אפשר בנהיגה עם טלפון נייד להשתמש בתכנת ניווט?

אתם יכולים להשתמש בטלפון הנייד שלכם כמערכת ניווט לוויינית, בתנאי שהוא מאובטח בתא הנוסעים. עם זאת, הכנסת כתובת למערכת הניווט בזמן נהיגה אסורה, כי המשמעות היא הסתכלות על המקלדת והתצוגה, מה שמסיט את תשומת הלב מהכביש שלפניכם. אם אתם צריכים להזין כתובת, עליכם לעשות זאת לפני שאתם יוצאים לדרך או לעצור את הרכב לפני שתעשו זאת.

בזמן שהרכב בתנועה, אתם רשאים להשתמש בטלפון הנייד שלכם רק כדי לבצע או לקבל שיחות או כמערכת ניווט לוויינית (אם היא מאובטחת בתוך הרכב). המשמעות היא שכתיבה וקבלה של הודעות טקסט, מיילים או הודעות מדיה חברתית בזמן נהיגה אסורה במפורש, וכך גם גלישה באינטרנט. עיסוק בכל אחת מהפעילויות הללו תוך כדי נהיגה היא עבירה.

כיצד המשטרה תתפוס אתכם בנהיגה עם טלפון נייד?

עם האף לצרות וזרועו הארוכה של החוק. שוטרים מיומנים בזיהוי אנשים בטלפון שלהם, לאחר שהנפיקו כרטיסים לאחר שאנשים שהבחינו שהם נצפים על ידי הפילו את הטלפון שלהם על רצפת המכונית בתקווה להימנע מעונש. המשטרה אפילו מסתכלת על סימנים מובהקים של אנשים בטלפון שלהם: לא לשים לב לרמזורים הפכו לירוקים, למשל, או להביט למטה לעתים קרובות בזמן נהיגה.

לחלק מהשוטרים יש אפילו שם לזה: "לאהוב את הברכיים שלך" – מכיוון שזה לא טבעי שאנשים יביטו באזור זה באופן קבוע, במיוחד בעת נהיגה. צילומי מצלמת דאש של נהגים אחרים יכולים לשמש את המשטרה כדי להטיל עונשים ולהעמיד לדין נהגים, בעוד ששוטרים אפילו עשו שימוש במשאיות משאיות לא מסומנות, מה שמאפשר להם להסתכל מלמעלה על נהגים מוסחים.

האם מותרת נהיגה עם טלפון נייד כדי לשמוע מוזיקה?

שום דבר לא מונע ממכם להאזין למוזיקה בזמן נהיגה ו/או להשתמש בטלפון הנייד שלכם כדי להשמיע מוזיקה במכונית שלכם. אך אסור לבחור רצועות בודדות בזמן נהיגה, מכיוון שחיפוש במוזיקה שלכם ובחירה בה פירושו הפעלת התצוגה, מה שמסיח את תשומת ליבכם מהכביש שלפניכם.

נהיגה עם טלפון נייד

מה עוד אסור לעשות בנהיגה עם טלפון נייד?

חיבור הטלפון הנייד לטעינתו – אסור לחבר את הטלפון הנייד שלכם כדי לטעון אותו בזמן שהרכב בתנועה. שוב, זה בגלל הדרך שבה אתם צריכים לטפל בטלפון הנייד שלכם בשביל לחבר אותו. גם אם אתם משתמשים בערכת דיבורית, כנראה שעדיין תצטרכו להסתכל היכן נמצאים התקע והשקע כדי לחבר את הטלפון שלכם, שבדרך כלל דורש שתי ידיים.

אחסון מספר – אחסון מספר טלפון בטלפון שלכם בזמן נהיגה אסור, כי זה לא נחשב כביצוע שיחת טלפון ומאלץ אתכם לטפל בטלפון שלכם בצורה שעלולה להסיח את דעתכם. אחסון מספר בטלפון שלכם אסור גם אם אתם משתמשים במכשיר דיבורית.

שלטי עצור – אם עוצרים אתכם בתמרור עצור, אסור להשתמש בטלפון ללא ערכת דיבורית. על פי פסיקות של בית המשפט לעניינים מנהליים, אם עוצרים אתכם בתמרור עצור, או עוצרים אתכם מכל סיבה אחרת הקשורה לתעבורה, עליכם להיות מוכנים לנסוע הלאה ברגע שתנאי התנועה מאפשרים זאת. במצבים אלו אתם נחשבים ל"תנועה זורמת", גם אם אתם נייחים.

פקקי תנועה – אם אתם יכולים להשתמש בטלפון הנייד שלכם ללא ערכת דיבורית כאשר אתם תקועים בפקק תלוי בתנאי הדרך. אם הפקק כה חמור עד שאתם לא יכולים לזוז כלל, אין שום דבר שיפריע לכם להשתמש בטלפון הנייד שלכם בכל דרך שהיא ללא דיבורית. יחד עם זאת, אם אתם נמצאים בתנועת "עצור-התחל", אסור להשתמש בטלפון הנייד ללא ערכת הדיבורית, או להשתמש בו בכל דרך אחרת שאינה מותרת בזמן נהיגה.

תנועה סרק/נייח – בתנאי שהרכב אינו זז, (למשל אם הרכב חונה בחניון עם מנוע פועל), ניתן לבצע ולקבל שיחות ללא שימוש בערכת הדיבורית. כמו כן, אתם יכולים להשתמש בכל אחת מהפונקציות האחרות של הטלפון הנייד שלכם במצב זה, משום שאתם נחשבים ב'תנועה נייחת'.

התראות על פקק/בדיקת מהירות בטלפון שלכם – באופן עקרוני, אסור להפעיל אפליקציות לסמארטפון המיועדות לאחזור מידע תנועה, כמו פקק, בדיקת מהירות, התראות על מחיר דלק או מקום חניה בזמן נהיגה. החריג היחיד לכלל כללי זה חל אם האפליקציה פועלת באותו אופן כמו מערכת ניווט לוויינית, ובמקרה זה ניתן להשתמש בה בתנאי שהטלפון מאובטח בתא הנוסעים. יש לעצור את הרכב לפני הזנת כתובות, ביצוע חיפושים וכולי.

מרימים את הטלפון שלכם מהרצפה של התא – אם הטלפון הנייד שלכם נופל על רצפת תא הנוסעים בזמן שאתם נוהגים, אתם רשאים להרים אותו, בתנאי שתשמרו כל הזמן יד אחת על ההגה והמבט שלכם נשאר נעוץ בכביש שלפניכם כל הזמן.

לסיכום

מצלמות נבדקו כדי לזהות אוטומטית אנשים בטלפונים שלהם – מצלמה אחת בבריטניה תפסה 15,000 אנשים בטלפונים שלהם תוך שישה חודשים בלבד. אז בעוד שמצלמות זיהוי טלפונים ניידים אולי אינן רגילות כעת, זה יכול להיות רק עניין של זמן עד שהן יתחילו להופיע. נשאלת השאלה – האם נוסעים יכולים להשתמש בטלפונים ניידים ברכב? אכן כן, למרות שאסור להם להסיח את דעתו של הנהג כשהם עושים זאת – למשל על ידי הצגת סרטון מצחיק של פנדה מתעטשת

[brb_collection id="1513"]