נהיגה בשכרות

נהיגה בשכרות – המדריך המלא 2023

שתף מאמר
author-photo
עו"ד אלון סער img-dot
28/02/23

אתם יודעים איך זה – אתם במסיבה של חברים והם משכנעים אתכם לשתות עוד משקה. המשקה הזה הופך לשלושה משקאות, ולפני שאתם יודעים את זה, אתם מרגישים עליזים במיוחד ומחליטים שהגיע הזמן לחזור הביתה. הבעיה היא שנסעתם ולא יכולים להיות מוטרדים להוציא את הכסף עבור מונית. אולי זה לא יהיה עניין גדול, אתם גרים רק מעבר לפינה – נכון? אנחנו כאן על מנת להזכיר לכם שפשוט לא כדאי לקחת את הסיכונים האלה.

לא רק שאתם מעמידים את הביטחון שלכם בסכנה, אתם גם פשוט מהווים איום על כל מי שמשתמש בכביש. נוסף על כך, אתם מסתכנים בכמה בעיות משפטיות גדולות, שכן זהו פשע שנלקח ברצינות רבה על ידי המשטרה.

מכיוון שאנחנו לא רוצים שאף אחד מכם יבלה את החג בתא, המשיכו פשוט לקרוא מתחילת המאמר הזה ועד לסוף המאמר הזה, על מנת לוודא שאתם יודעים הכול על הכללים של נהיגה בשכרות.

בנוסף לכך, זרקנו לכם פה כל מיני טיפים שיבטיחו לכם להימנע מצרות תוך כדי החג השמח מאוד, אז תעשו לנו מערוף ופשוט תקראו למן ההתחלה ועד לתום הדברים שלנו פה, כי כאן נדון בנושא חשוב מאוד, הלא הוא – נהיגה בשכרות – המדריך המלא 2023.

איך נהיגה בשכרות משפיעה על יכולת הנהיגה?

אלכוהול הוא חומר אשר מפחית את תפקוד המוח, פוגע בחשיבה, בהיגיון ובתיאום השרירים. כל היכולות הללו חיוניות להפעלת רכב בטוח. ככל שרמות האלכוהול עולות במערכת של אדם, ההשפעות השליליות על מערכת העצבים המרכזית גוברת. אלכוהול נספג ישירות דרך דפנות הקיבה והמעי הדק. לאחר מכן הוא עובר לזרם הדם שם הוא מצטבר עד שהוא עובר חילוף חומרים על ידי הכבד.

רמת האלכוהול של אדם נמדדת על פי משקל האלכוהול בנפח מסוים של דם. זה נקרא ריכוז אלכוהול בדם, או BAC. ב-BAC של 0.08 גרם אלכוהול לדציליטר (g/dL) של דם, הסיכון להתרסקות עולה באופן אקספוננציאלי. בגלל הסיכון הזה, זה לא חוקי בכל חמישים המדינות, מחוז קולומביה ופורטו ריקו לנהוג עם BAC של .08 ומעלה, למעט ביוטה שבה מגבלת ה-BAC היא 0.05.

יחד עם זאת, אפילו כמות קטנה של אלכוהול יכולה להשפיע על יכולת הנהיגה. בשנת 2020, נהרגו מאות בני אדם בתאונות הקשורות לאלכוהול שבהן לנהג היה BAC של 0.01 עד 0.07 גרם/ד"ל. BAC נמדד עם מכשיר נשיפה, מכשיר שמודד את כמות האלכוהול בנשימה של הנהג, או בבדיקת דם.

ההשפעות של ריכוז אלכוהול בדם הן כלהלן – ריכוז אלכוהול בדם (BAC) ב-G/DL השפעות אופייניות השפעות צפויות על נהיגה – אובדן מסוים של כושר השיפוט; הרפיה, חום גוף קל, מצב רוח שונה ירידה בתפקודי הראייה (מעקב מהיר אחר מטרה נעה), ירידה ביכולת לבצע שתי משימות בו זמנית (קשב מחולק)

התנהגות מוגזמת, עלולה להיות אובדן שליטה בשרירים קטנים (למשל, מיקוד העיניים), כושר שיפוט לקוי, בדרך כלל הרגשה טובה, ירידה בערנות, שחרור עכבות הפחתת קואורדינציה, מופחתת היכולת לעקוב אחר עצמים נעים, קושי בהיגוי, תגובה מופחתת ל מצבי חירום של נהיגה

תיאום השרירים הופך לקוי (לדוגמה, שיווי משקל, דיבור, ראייה, זמן תגובה ושמיעה), קשה יותר לזהות סכנה; כושר השיפוט, השליטה העצמית, ההיגיון והזיכרון נפגעים ריכוז, אובדן זיכרון לטווח קצר, בקרת מהירות, יכולת עיבוד מידע מופחתת (למשל, זיהוי אותות, חיפוש חזותי), פגיעה בתפיסה

הידרדרות ברורה של זמן התגובה והשליטה, דיבור מטושטש, קואורדינציה לקויה וחשיבה מואטת יכולת מופחתת לשמור על מיקום הנתיב ולבלום כראוי

הרבה פחות שליטה בשרירים מהרגיל, הקאות עלולות להתרחש (אלא אם מגיעים לרמה זו באיטיות או שאדם פיתח סובלנות לאלכוהול), אובדן שיווי משקל משמעותי פגיעה משמעותית בשליטה ברכב, תשומת לב למשימת הנהיגה, ובראייה והכרחיות. עיבוד מידע שמיעתי.

מה זה אומר נהיגה בשכרות?

עלייה מאחורי ההגה של רכב – מכונית, משאית, אופנוע או כל רכב ממונע אחר – לאחר צריכת אלכוהול היא פשע חמור. שתייה ונהיגה נקראת לפעמים נהיגה תחת השפעה (DUI) או נהיגה בשכרות (DWI), והיא כרוכה בהפעלת רכב עם רמת אלכוהול בדם (BAC) של לפחות 0.08%. ברם, אפילו כמות קטנה של אלכוהול עלולה להוביל למצבים מזיקים.

נהגים מסוימים עשויים אפילו לא להראות סימני אזהרה להיות תחת השפעה, אבל זה לא אומר שזה פחות מסוכן. חשוב לזכור שכל צורה של שתייה ונהיגה אינה חוקית ועלולה לבוא עם ענישה מחמירה. הקבוצה הגדולה ביותר שנמצאת בסיכון לשתייה ונהיגה היא אלו הבולטים בשתייה או נאבקים בהפרעת שימוש באלכוהול (AUD)

. המשמעות היא שהם צורכים כמות גדולה של אלכוהול בפרק זמן קצר, מה שמעמיד אותם בסיכון לתופעות לוואי מזיקות. לוקח בערך 30 דקות עד שעתיים עד שאלכוהול נספג בזרם הדם שלך.

במהלך תקופה זו, הנשימה שלכם עשויה להאט ואף הכישורים הקוגניטיביים שלכם עשויים להתעכב. בגלל זה, תמיד מסוכן לשתות ולנהוג. אלכוהוליזם הוא מצב שניתן לטפל בו בעזרת מרכז טיפולים מיוחד. אם אתם או מישהו שאתם אוהבים נאבק בבעיית שתייה, זה הזמן לבקש עזרה ולהחזיר את החיים שלכם למסלולם. התקשרו לספק טיפול על מנת למצוא מתקני גמילה בקרבת מקום.

מי נמצא בסיכון לנהיגה בשכרות?

צעירים נמצאים בסיכון מיוחד לשתות ונהיגה. מבין הנהגים עם ריכוז אלכוהול בדם גבוה מ- 0.08% , אחד מכל 3 היה בין הגילאים עשרים ואחד עד עשרים וארבע. גם רוכבי אופנוע נמצאים בסיכון. לשליש מרוכבי האופנוע שנהרגו בתאונות קטלניות יש BAC's מעל הגבול החוקי. לבסוף, אם יש לכם הרשעה קודמת של נהיגה בזמן לקוי (DWI), יש לכם סיכוי גבוה פי שבעה להיות מעורב בתאונת דרכים קטלנית שבה היו מעורבים סמים או אלכוהול.

מה ההשפעות של נהיגה בשכרות על נהיגה?

נהיגה לאחר שתייה היא קטלנית. אבל זה עדיין ממשיך לקרות ברחבי מדינת ישראל. אם אתם נוהגים עם מוגבלות, אתם עלולים להיעצר, או גרוע מכך – להיות מעורבים בתאונת דרכים שגורמת לפציעה חמורה או מוות. כשלושים אחוזים מכלל ההרוגים בתאונות דרכים בארץ מעורבים בנהגים שיכורים (עם BAC של 0.08 גרם/ד"ל ומעלה). בשנת 2020, נהרגו מאות בני אדם בהתרסקויות אלה שניתן למנוע. בכל מדינה, אסור לנהוג בשכרות, אך אדם אחד נהרג בתאונת נהיגה בשכרות כל 45 דקות במדינת ישראל בשנת 2020.

איזה בדיקות עושים כדי לגלות נהיגה בשכרות?

לפני שהמשטרה תוכל לעצור אתכם בגין המקרה של נהיגה בשכרות, חייבת להיות לה סיבה להאמין שהפעלתם רכב מנועי בעודך תחת השפעת אלכוהול. כדי לסייע להם להצדיק את המעצר, המשטרה כנראה תבקש מכם לבצע בדיקות פיכחון בשטח בזירת המעצר. לדוגמה, הם עשויים לנהל את ניסטגמוס המבט האופקי (HGN, שבו העיניים שלכם עוקבות אחר חפץ שהשוטר מחזיק בידו). כמו כן, הם עשויים לבקש ממכם לדקלם את ה- אלף בית, לבצע את מבחן ההליכה והסיבוב (המכונה בדרך כלל "הליכה בקו ישר") ואת העמידה על רגל אחת.

מה הן הסכנות של נהיגה בשכרות?

כל כמות אלכוהול בזרם הדם שלכם יכולה להשפיע על יכולת הנהיגה שלכם. ההשפעות של שימוש לרעה באלכוהול משתנות מאוד, מה שמעמיד אתכם בסיכון לגרימת תאונה או לחלופין לפציעה בכביש מהיר. נהיגה בטוחה דורשת יכולת ריכוז, שיפוטים טובים ותגובה מהירה לסיטואציות. יחד עם זאת, אלכוהול משפיע על כישורים אלה, ומעמיד את עצמכם ואת האחרים בסכנה. להלן מספר דרכים שבהן אלכוהול פוגע בכישורי הנהיגה שלכם – 

זמן תגובה איטי – כאשר אלכוהול נמצא במערכת שלכם, זה משפיע על כמה מהר אתם מסוגלים להגיב למצבים שונים. שתייה מאטה את זמן התגובה שלכם, מה שעלול להגביר את הסבירות לתאונה. לכן, אם המכונית שלפניכם תבלום בפתאומיות או שהולך רגל יחצה את הכביש, ייקח יותר זמן למוח שלכם לעבד את המצב ולמנוע תאונה.

 1. חוסר תיאום – שתייה מרובה משפיעה על המיומנויות המוטוריות שלכם, כמו למשל – תיאום עין, ידיים וכפות רגליים. ללא כישורי תיאום מכריעים, ייתכן שלא תוכלו להימנע ממצב מזיק צפוי. כמה סימנים מובהקים של קואורדינציה מופחתת כוללים בעיות הליכה, נדנוד וחוסר יכולת לעמוד ישר. יותר מדי אלכוהול יכול אפילו להקשות על הכניסה לרכב שלכם והן למצוא את ההצתה שלו.
 2. הפחת ריכוז – אלכוהול, לא משנה כמה או מעט, יכול להשפיע על הריכוז שלכם. עם נהיגה, ישנם דברים רבים שדורשים את הריכוז הבלתי מחולק שלכם כמו הישארות בנתיב שלכם, המהירות שלכם, מכוניות אחרות על הכביש ותמרורים. טווח הקשב שלכם מצטמצם באופן דרמטי עם השתייה, מה שמגדיל משמעותית את הסיכוי לתאונה.
 3. הקטנת חזון – צריכה מופרזת של אלכוהול עלולה להשפיע לרעה על הראייה שלכם. לאחר השתייה, ייתכן שתבחינו שהראייה שלכם מטושטשת או שאתם לא מסוגלים לשלוט בתנועת העיניים שלכם. ראייה לקויה יכולה להשפיע על האופן שבו אתם שופטים את המרחק בין המכונית שלכם לבין כלי רכב אחרים על הכביש. יתרה מזאת, ייתכן שפחות חפצים נראים בתוך הראייה ההיקפית שלכם, או מה שאתם יכולים לראות משני הצדדים שלכם כאשר מסתכלים ישר קדימה.
 4. לעכב שיפוט – המוח שלכם שולט איך אתם שופטים נסיבות מסוימות כאלו ואחרות. בעת הפעלת רכב ממונע, כישורי השיפוט שלכם ממלאים תפקיד חשוב באופן קבלת ההחלטות. כמו לדוגמה – אתם צריכים להיות מסוגלים לחזות בעיות אפשריות ולקבל החלטות ברורות אם רכב אחר מנתק אתכם. כושר השיפוט שלכם אשכרה עוזר לכם להישאר ערניים וכן מודעים לתנאי הסביבה בזמן הנהיגה.

איך נהיגה בשכרות פוגעת בנהיגה?

למרות שהכמות החוקית היא .08% BAC, כמויות קטנות יותר של אלכוהול עדיין יכולות להשפיע על הנהיגה שלכם. ב- BAC של .02, התפקוד החזותי של אדם יורד והיכולת לבצע ריבוי משימות נפגעת. כושר השיפוט שלהם נפגע וייתכן שהם רגועים מדי. ב-BAC של .05, תנועת העיניים, זמן התגובה ועיבוד המידע מואטים כולם.

אתם עלולים להתקשות בהיגוי ולהיות פחות מתואמים. ב- BAC של .08, ההיגיון והתפיסה שלכם נפגעים. ייתכן שלא תוכלו לשלוט במהירות הרכב, וזמן התגובה וגם הראייה שלכם עלולים להיות גרועים.

אם יכול להיות קשה להעריך כמה אלכוהול מעלה אתכם מעל הגבול החוקי. גורמים כמו למשל – תרופות, משקל, מין, סוג גוף וצריכת מזון יכולים כולם להשפיע על היכולת שלכם לעבור בדיקת אלכוהול בדם. אז אם אתם תוהים כמה משקאות אתם יכולים לשתות ולנהוג באופן חוקי, התשובה הטובה והבטוחה ביותר היא אפס.

מה הקשר בין בדיקות דם לבין נהיגה בשכרות?

בעוד שלמשטרה תמיד יש את הזכות לדרוש ממכם לבצע בדיקת דם במקום בדיקה כימית, בדיקת דם בדרך כלל נכנסת לפעולה כאשר אתם נפצעים בתאונה. מכיוון שרמת האלכוהול במערכת שלכם יכולה להשפיע על התרופות שהחדר מיון נותן לכם, הרופא מזמין לעתים קרובות בדיקות דם. הדגימה שבה משתמש בית חולים בנסיבות כאלה מבוססת בדרך כלל על סרום דם או פלזמה, ששניהם מכילים יותר מים ממה שמכיל דם מלא.

החוק מחייב להפחית את קריאת נסיוב הדם או הפלזמה לשווי דם מלא. זה יביא לקריאה נמוכה יותר למטרות משפטיות ממה שמופיע ברישומי בית החולים. המשטרה רשאית לזמן רישומים אלה על מנת לסייע להם בהוכחת אישום DUI. עם זאת, בדיקות הדם הנלקחות לבקשת רופא חדר המיון במסגרת הטיפול בכם אינן קבילות לצורך קביעה אם הרישיון נהיגה שלכם יתלה או לא עקב רישום מעבר למגבלה החוקית של.08

. סביר להניח שהמשטרה תהיה נוכחת בבית החולים בזמן שאתה מטופל. אנשי בית החולים יודיעו על פי דרישה למשטרה על תוצאות בדיקות דם כלשהן במהלך הבדיקה.

תוצאות אלו, אם הן מצביעות על חריגה מהמגבלה החוקית, יהוו בסיס למשטרה לבקש ממכם להגיש בדיקת דם שניה שהמשטרה תנתח במעבדה שלה. תוצאות הבדיקה ממעבדת המשטרה יתבססו ככל הנראה על דגימת הדם המלא התקינה מבחינה חוקית. התוצאות מבדיקת הדם השנייה הזו הן שיקבעו אם תושעה ולכמה זמן. בדיוק כפי שקורה בבדיקה הכימית, אם תירשם מעבר לגבול, מזכיר המדינה יכנס להשעיה.

אם תסרבו להסכים לבדיקת דם שתבקש המשטרה, תיחשבו, לעניין ההשעיה, כמי שסירב לבדיקה. העובדה שבית החולים הוציא דם במהלך בדיקתכם בחדר המיון אינה מתגברת על הסירוב שלכם להגיש או להסכים לבדיקות דם נוספות על ידי המשטרה. בנסיבות שבהן אתם מעורבים בתאונת דרכים ומישהו אחר סובל מפציעה גופנית, המשטרה יכולה בעצם לאלץ אתכם לספק דגימת דם.

כמו כן, אם אתם מחוסרי הכרה, ההנחה היא שנתתם את ההסכמה שלכם להוצאת דם. בדיקות דם אמינות יותר מבדיקות כימיות. בעוד שבדיקות כימיות מסתמכות על הפיכת הנשימה שלכם לקירוב של כמות האלכוהול שבכם מחזור הדם, בדיקת הדם היא קריאה ישירה של האלכוהול בזרם הדם שלכם. יחד עם זאת, ישנם נהלים מסוימים שהמשטרה נדרשת לעקוב אחריהם בהוצאת הדם ובשימור הדגימה שעשויים לפעול לטובתכם. משהו המכונה עקומת הספיגה עשוי להיות רלוונטי גם להגנה על DUI.

נהיגה בשכרות – מי נמצא בסיכון הגבוה ביותר?

צריכת אלכוהול עלולה לסכן כל אדם בגרימת תאונה או פציעה חמורה אחרת. עם זאת, אוכלוסיות מסוימות נוטות יותר לעלות על ההגה של מכונית לאחר שתייה. לנהגים בגילאי שמונה עשרה עד גילאי עשרים יש סיכוי גבוה פי עשרה להיות מעורבים בתאונה קטלנית, מאשר נהגים מעל גיל עשרים ואחת.

בעוד שמספר מקרי השתייה והנהיגה של קטינים ירד באופן משמעותי, קהילות רבות דוחפות להוציא יוזמות חדשות לשמירה על בטיחות המתבגרים.

בשנת 2011 לבדה, קרוב למיליון בני נוער בתיכון הודו בשתייה ובנהיגה. סיכון ההתרסקות השני בגובהו הקשור לאלכוהול כולל בני אדם בין הגילאים עשרים ואחת עד עשרים וארבע. בשנים האחרונות, בני עשרים ואחת עד בני עשרים וארבע היו בעלי האחוז הגבוה ביותר של נהגים בתאונות דרכים קטלניות עם רמת BAC של 0.08% ומעלה – שלושים ושניים אחוזים.

רבים מהמקרים הללו היו מעורבים בשתייה מוגזמת, סוג של צריכת אלכוהול רבה מדי בפרק זמן קצר. זה משפיע לעתים קרובות על סטודנטים ואנשי מקצוע צעירים המשתתפים במסיבות ובאירועים חברתיים אחרים שיש להם גישה קלה לאלכוהול.

נהיגה בשכרות

מה אפשר לעשות על מנת להפחית את הסיכון לנהיגה בשכרות?

לעולם אל תתכננו את היכולת שלכם לקבל החלטות נבונות כאשר אתם שיכורים. מכיוון שכך עדיף לתכנן מראש על מנת להסיר כל סיכוי ל נהיגה בשכרות. בואו נסתכל על כמה אפשרויות בטוחות וקלות למניעת נהיגה בשכרות ונתכנן קדימה.

 1. מצאו את הנהג המיועד שלכם – ציינו נהג שלא ישתה לפני שאתם יוצאים. לעולם אל תניחו שמישהו יתנדב, וודאו שאתם לא מטילים את כל האחריות על אותו אדם בכל פעם. אם אתם מרגישים אשמים, הציעו לקנות את ארוחת הערב שלהם או לשלם עבור דלק. אם אתם יוצאים לבד או שאין לכם טרמפ הביתה, אז תאמו מראש נסיעה. הגדירו שעון מעורר בטלפון הנייד שלכם כדי להתקשר לחבר או לשכור טרמפ הביתה.
 2. תנו אחד לשני דין וחשבון – כאשר אתם יוצאים עם חברים, עמיתים לעבודה או משפחה, עשו תכנית עם חברים כדי לחייב זה את זה באחריות. עודדו אחד את השני לשתות מים בין משקאות אלכוהוליים. אם הם שתו, קחו מהם את המפתחות שלהם. התקשרו למונית או הציעו להם טרמפ כדי לאסוף את המכונית שלהם בבוקר.
 3. היו מארחים אחראים – אם אתם מארחים מפגש משלכם, הציעו משקאות לא אלכוהוליים וודאו שלכולם יש נסיעה בטוחה הביתה. עקבו אחר השתייה שלכם על מנת להבטיח שאתם עוזרים לאורחים שלכם לעשות בחירות בטוחות. על ידי אחריות, אתם יכולים להראות דוגמה שאתם לא צריכים לשתות יתר על המידה או בכלל כדי ליהנות.
 4. תכננו פעילויות ללא אלכוהול – תכננו פעילויות עם חברים ובני משפחה שלא תמיד כרוכות בשתייה. בין אם זה להיות פעיל, ליהנות משיחה טובה, לחקור מקום חדש או לבקר במקום האהוב עליכם, אתם לא צריכים אלכוהול כדי להפוך את הערב לבלתי נשכח. תחסכו כסף, תרגישו אנרגיה למחרת, ואף תהיו בטוחים שתגיעו הביתה בשלום.

מה הם ההבדלים בין נהיגה תחת השפעת אלכוהול לבין נהיגה בשכרות?

DUI או DWI עלולים לגרום נזק דומה לרשומות הנהיגה שלכם והן לעלות את הפרמיה על ביטוח הרכב שלכם, אבל המשמעויות שלהם לא בהכרח זהות. במקרים רבים, יש הבדל בין DUI ל- DWI. DUI מתייחס לנהיגה תחת השפעה, בעוד DWI מתייחס לנהיגה בשכרות.

במצב אחד, DUI עשוי להיות זהה ל-DWI, בעוד שבמצב אחר שני המונחים יכולים להיות שונים. DUI יכול להיות נהיגה תחת השפעת אלכוהול, או שזה עשוי להיות נהיגה תחת השפעת סמים. התרופות יכולות להיות ללא מרשם, מרשם או לא חוקיות. DWI, לעומת זאת, עשויה להיות נהיגה בשכרות או נהיגה בפגיעה. ההגדרות המדויקות תלויות במדינה שלך.

לא משנה איך קוראים לזה, אישום של DUI או DWI מתעורר כאשר קצין אכיפת החוק חושב שהיית לקוי מכדי לנהוג. הליקוי יכול להיגרם על ידי אלכוהול, סמים, ישנוניות או גורמים אחרים.

בהתאם למדינה שלכם, אתם עשויים להיות מואשמים בפעולה תחת השפעה (OUI), בפעולה בזמן שיכור (OWI) או בנהיגה בזמן לקוי (DWAI) במקום DUI או DWI. כשמדובר בנהיגה בשכרות, המדינה שלכם עלולה להפוך את זה לא חוקי לעלות על ההגה עם ריכוז אלכוהול בדם (BAC) של לפחות 0.08%, למעט ביוטה, שם מגבלת ה -BAC היא 0.05%. במדינות רבות מתייחסים לנהיגה בשכרות כאל עבירה פלילית, אבל עבריינים חוזרים עלולים לעמוד בפני כתב אישום.

ובמדינות רבות, העונשים יכולים לעלות אם ה- BAC שלכם הוא לפחות 0.15%. BAC נקבע בדרך כלל עם בדיקת נשימה, דם או שתן. זכרו שבהרבה מדינות אתם יכולים להיות מואשמים בנהיגה בשכרות אם אתם במושב הנהג אבל המכונית שלכם לא זזה. במקרים מסוימים, אתם עלולים אפילו להיות מואשמים ב- DUI, DWI או בעבירה דומה אם אתם מנווטים כלי שיט, טוסטוס, קטנוע ממונע, אופניים או מכסחת דשא.

מה ההשלכות של נהיגה בשכרות?

ישנן מספר השלכות שתצטרכו להתמודד איתן עקב נהיגה בשכרות. ההשלכות הללו עלולות להיות יקרות מאוד ודורשות זמן רב. הנה כמה מהתוצאות שעלולות להתרחש כאשר אתם חשודים בנהיגה תחת השפעת אלכוהול – 

 1. זמן מאסר – כאשר תיעצרו בשל חשד לנהיגה בשכרות, תידרשו לעבור בדיקת פיכחות. הבדיקה הנפוצה ביותר במבחן הנשיפה. אם תסרבו לבדיקה או שתמצא שיש לכם BAC מעבר למגבלה של המדינה, סביר להניח שתילקחו למעצר ותועברו לתחנת המשטרה. אתם תוכנסו לכלא ובהתאם לחוקי המדינה, אתם עלולים לעמוד בפני מספר ימים בכלא.
 2. השעיית רישיון זמנית – תאבדו את הרשאות הנהיגה שלכם. תקופת ההשעיה שלכם תשתנה בהתאם לחוקי המדינה שבה אתם נעצרים.
 3. עצירת רכב – ככל הנראה הרכב שלכם ייתפס וכדי לקבל את החזקה עליו, יהיה עליכם להוכיח בעלות, לספק את דוח השבת הרכב, לשלם את אגרת ההחזקה, אגרת הגרירה ודמי האחסון היומי.
 4. התייצבות בבית המשפט – ייקבע לכם מועד בית משפט שבו יוכרע העונש שלכם. כדאי לפנות לייעוץ משפטי לפני מועד בית המשפט. בכל מקרה פלילי, יש לכם זכות למשפט הוגן עם ייצוג ראוי של עורך דין, אבל ברגע שאתם מורשעים על פי דין, העונש שתקבלו הוא בידי השופט.

אם הורשעתם – אם הורשעתם, העונש שלכם ייקבע על ידי בית המשפט. חומרת העונש תהיה תלויה במספר הרשעות DUI שהיו לכם בעבר. להלן כמה מהעונשים שבתי המשפט יכולים להטיל – 

 • קנסות – בנוסף לעונשי מאסר, בתי משפט יכולים להטיל קנסות גבוהים על DUI או DWI. 
 • להשעות או לשלול את הרישיון שלכם (מחלקות כלי רכב רשאיות לעשות זאת גם אם בתי המשפט לא עושים זאת)
 • השתתפות חובה בתוכנית חינוך לנהג שיכור
 • הוספת נקודות לרישיון שלכם (הביטוח שלך יגדל)
 • נעילת הצתה חובה
 • גזר הדין לרצות מאסר או עבודות שירות
 • תעמיד אתכם על תנאי

אם נעצרתם ואף הואשמתם ב- DUI, ייתכן שתידרשו להשיג התקן נעילת הצתה ברכב שלכם. המכשיר יעזור לכם לקבוע את ריכוז האלכוהול בנשימה והן ינעל את ההצתה שלכם אם אתם מעבר לגבול שנקבע מראש. זה יבטיח את הבטיחות שלכם וכן את הבטיחות של אחרים.

נהיגה בשכרות – מה היא נהיגה תחת השפעת אלכוהול?

נהיגה תחת השפעה היא אישום חמור יותר של נהיגה בשכרות. אם אתם נוהגים, או שאתם פשוט מנסים לנהוג, ברכב מנועי כשהוא תחת השפעת אלכוהול או סמים עד כדי כך שאתם ממש לא מסוגלים להפעיל שליטה יעילה על הרכב, תואשמו בעבירה של נהיגה תחת השפעת אלכוהול או סמים. המשטרה, בעת אישום עבירה, אינה מסתמכת על קריאת ניתוח נשימה.

למעשה, אתם יכולים להיות מחויבים עם DUI גם אם אתם מתחת לגבול. במקום זאת, המשטרה בודקת אילו פקולטות נפגעות. המשטרה מסתמכת באופן מסורתי על התצפיות הבאות – אלכוהול על הנשימה; עיניים ירוקות דם; לא יציב ברגליים; חוסר יכולת לשלוט ברכב; ו/או לא קוהרנטי ולא מסוגל ליצור משפטים. עשויות להיות אינספור סיבות מדוע אדם לא יהיה אשם בנהיגה תחת השפעה.

יכול להיות שיש להם עיניים זרוקות דם ואלכוהול בנשימה, אבל זה כשלעצמו לא מוביל לקבוע שהיכולות שלהם לקויות. חייב להיות משהו באנשים שנוהגים שמסיק את המסקנה הבלתי נמנעת שהיכולות שלהם נפגעות.

עורך דין

מה הן ההגנות האפשריות לנהיגה בשכרות?

במקרים מסוימים, האדם הלא נכון מואשם בעבירה. ישנן מגוון דרכים שבהן זה יכול להתרחש. יכול להיות שנפלה טעות מנהלית מטעם התביעה, או שאולי העבריין נשא על גופו את התעודה שלכם. בלי כל קשר, זוהי הגנה מוחלטת לאישום זה אם ניתן להוכיח שלא נהגתם ברכב.

באם לא שתיתם בכלל אלכוהול – על מנת להמציא את האישום בנהיגה תחת השפעת אלכוהול, יש להוכיח כי לא הייתם מסוגלים להפעיל שליטה יעילה על הרכב שלכם כתוצאה מצריכת אלכוהול. אם לא שתיתם אלכוהול, אז אתם לא אשמים בעבירה זו.

אתם יכולים לשלוט ברכב – עבירה זו של DUI מתייחסת באופן ישיר ליכולת שלכם לשלוט ברכב שלכם. אם, למרות שצרכתם אלכוהול, אתם יכולים להפעיל שליטה יעילה על הרכב שלכם, אז תהיה לכם הגנה מפני האשמה הזו. חוסר היכולת שלכם לשלוט ברכב שלכם בכלל לא היה קשור לאלכוהול – יכול להיות שחוויתם קושי בהפעלת שליטה ברכב שלכם, אולם אלכוהול לא היה הגורם.

אם יש ראיות התומכות בטענה שחוסר היכולת שלכם לשלוט ברכב שלכם היה תוצאה של משהו אחר מלבד השפעות האלכוהול, אז אולי יש לכם הגנה טובה מפני האשמה הזו. טעות עובדתית כנה והגיונית אם האמנתם באמת שאתם ממש לא תחת השפעת אלכוהול, והיה הגיוני שתחזיק באמונה זו (למשל, היא הוגשה לכם ללא ידיעתכם), ייתכן שתהיה לכם הגנה לאישום זה.

מה התביעה צריכה להוכיח במקרה של נהיגה בשכרות?

הנה מה שהתביעה צריכה להוכיח במקרה של נהיגה בשכרות – 

 1. נהגתם, או ניסיתם לנהוג, ברכב.
 2. הייתם תחת השפעת אלכוהול או סמים.
 3. לא הייתם מסוגלים להפעיל שליטה יעילה על הרכב.
 4. חוסר היכולת שלכם לשלוט ברכב נבע מכך שהייתם תחת השפעת אלכוהול.
 5. ייתכן שאדם יואשם בנהיגה תחת השפעה גם אם המשטרה לא עשתה קריאת אלכוהול בדם.

מה הן ההשלכות אחרי הרשעה של נהיגה בשכרות?

להרשעה בנהיגה תחת השפעת אלכוהול יש מספר השפעות על חיי היומיום, מעבר לקנס נהיגה בשכרות או איסור נהיגה. אתה עלולים לאבד את העבודה שלכם, במיוחד אם אתם נוהגים בדרך לעבודה, שכן המעסיק שלכם יראה זאת ברישיון שלכם. יהיה לכם עבר פלילי.

ייתכן גם שתתקשו לחפש עבודה בעתיד. אם וכאשר מותר לכם על פי חוק לנהוג שוב, זה לא יהיה זול. עלויות ביטוח הרכב עולות באופן משמעותי לאחר הרשעה בנהיגה בשכרות. כמו בכל רישום פלילי, אולי אפילו יהיה לכם קשה להיכנס למדינות אחרות כמו למשל – ארצות הברית ואף זה יכול להשפיע על התוכניות לחופשות, לעבודה או ללימודים בחו"ל.

האם נהיגה בשכרות שווה את הסיכונים?

נהיגה בשכרות לא שווה את הסיכונים – על ידי שתייה ונהיגה אתם למעשה מייצרים מיד איום על הבטיחות שלכם, הנוסעים שלכם, הנהגים האחרים והולכי הרגל. ואם יימצא אשם, ההשלכות עלולות להימשך כל החיים. לא ניתן לדעת כמה אתם יכולים לשתות על מנת להישאר מתחת למגבלת נהיגה בשכרות. המשקל שלכם, המגדר, הגיל שלכם, מצב הכבד שלכם, כמה אוכל אכלתם – כל הגורמים האלה ישפיעו על האופן שבו הגוף שלכם מעבד אלכוהול. לכן העצה הבטוחה ביותר היא להימנע מאלכוהול אם אתם נוהגים, אפילו בבוקר לאחר שתיית אלכוהול.

איך להימנע מנהיגה בשכרות?

כך יש להימנע מן נהיגה בשכרות:

 1. ארגנו נהג ייעודי ללילה – מדובר באדם ששמח להתנזר מאלכוהול כדי להסיע את כולם הביתה בשלום
 2. השתמשו בתחבורה ציבורית או הזמינו מראש מונית.
 3. הקפידו על משקאות קלים, דוגמיות או בירות ללא אלכוהול אם אתם נוהגים.
 4. נסו אלטרנטיבה לפאבים והן למועדונים עם בילוי לילי ללא אלכוהול.

מה כדאי שתדעו על נהיגה בשכרות?

אין דרך לדעת כמה אתם יכולים לשתות וכן להישאר מתחת לגבול, שכן זה יכול להיות תלוי במשקל שלכם, בגיל, בחילוף חומרים, בכמות האוכל שאכלתם ובגורמים נוספים. אי אפשר להוציא אלכוהול מהמערכת במהירות, זה תמיד לוקח זמן. מקלחת, כוס קפה או דרכים אחרות של 'התפכחות' עשויים לגרום לכם להרגיש טוב יותר אבל לא יסיר את האלכוהול מהמערכת שלכם.

אם יצאתם לשתות, אתם עדיין עלולים להיות מושפעים מאלכוהול למחרת והן עלולים לאבד את הרישיון נהיגה שלכם אם אתם נוהגים ועדיין חורגים מהמגבלה החוקית. אלכוהול משפיע על כל אחד בצורה שונה וכל כמות יכולה לפגוע ביכולת שלכם לנהוג. האפשרות הבטוחה היחידה היא להימנע לחלוטין מאלכוהול אם אתם נוהגים, מכיוון שאפילו "רק משקה אחד" עלול להגביל אתכם. אם אתם נוהגים, אל תשתו אלכוהול בכלל.

מה הם הסיכונים וההשפעות הפיזיות כתוצאה מנהיגה בשכרות?

הסיכון הגדול ביותר שאתם לוקחים בעת נהיגה תחת השפעת אלכוהול או סמים הוא הסיכון של גרימת התנגשות. נהיגה תחת השפעת שתייה או סמים היא מסוכנת ביותר ועלולה להשפיע על הנהיגה שלכם בדרכים רבות, כמו אלו למשל –

 • יכולת לשפוט מהירות ומרחק
 • כישורי תגובה וקואורדינציה
 • ראייה מטושטשת או לקויה
 • נוּמָה
 • תוֹקפָּנוּת
 • התנהגות לא סדירה
 • התקפי פאניקה ופרנויה
 • הזיות
 • בחילה
 • סְחַרחוֹרֶת
 • רעידות

אלכוהול וסמים עלולים גם ליצור ביטחון כוזב שעלול להוביל לעלייה בהתנהגות של נטילת סיכונים, אשר מסכנת את החיים שלכם, כמו גם מסכנת את חייהם של אחרים.

לסיכום

אם אתם מסרבים לבצע בדיקת נשיפה, או לא מספקים דגימת נשימה ואין לכם 'תירוץ סביר', אתם יכולים להיעצר. תירוץ סביר יכול להיות מצב פיזי או נפשי אמיתי המונע ממכם לתת דגימה; במקרה זה ייתכן שתידרשו לעבור בדיקת דם. בדיקת הנשיפה נותנת תוצאה מיד.

אם זה מראה שאתם לא מעבר למגבלה של נהיגה במשקאות, ייתכן שיתאפשר לכם ללכת. אם תיכשלו במבחן הנשיפה, ייקחו אתכם לתחנת משטרה ואז תעשו בדיקת נשיפה סופית. אם זה חיובי, תחויבו על פי הדין.

אם נמצא כי אתם מעבר למגבלה של נהיגה בשכרות ו/או נהיגה תוך כדי פגיעה בסמים, אתם יכולים לקבל את זה – רישום פלילי; עונש מרבי של שישה חודשי מאסר; קנס בלתי מוגבל; איסור נהיגה אוטומטי של שנה אחת לפחות (שלוש שנים אם הורשעת פעמיים ב-10 שנים);

בעיות אחרות שאתה עלול להתמודד עמן כוללות את אלו – אישור על רישיון הנהיגה שלכם למשך 11 שנים; פרמיית ביטוח מוגדלת; אם אתם נוהגים לעבודה, המעסיק שלכם יראה את ההרשעה שלכם ברישיון הנהיגה שלכם; בעיה לנסוע למדינות כמו למשל – ארצות הברית; עונשים בגין גרימת מוות בעת נהיגה מסוכנת תחת השפעת אלכוהול או סמים; אם נהג הורג מישהו כשהוא תחת השפעת אלכוהול, ניתן להאשים אותו בגרימת מוות בנהיגה רשלנית כשהוא תחת השפעת משקה או סמים.

[brb_collection id="1513"]