נהיגה בשכרות

נהיגה בשכרות בפעם השניה? יש לך סיבה לדאוג

שתף מאמר
author-photo
עו"ד אלון סער img-dot
05/05/21

זה לא דבר חדש שישנם אנשים שיוצאים לבילוי עם חברים, שותים בבר או במסיבה, ולאחר מכן נוסעים חזרה לביתם. וזה גם לא דבר חדש שמוזמנים באירוע שותים לשוכרה ולאחר מכן שבים לביתם עם רכבם. 

בשני המקרים היחסית שכיחים הללו מדובר בנהגים שנוהגים במצב של שכרות, כשהחושים שלהם מעורפלים, כששיקול הדעת שלהם לקוי, ובכך הם מסכנים סכנה של ממש את עצמם, את הנוסעים עמם, ואת יתר הנהגים שנוסעים בכבישי הארץ. 

מעבר לסכנה הממשית לתאונת דרכים קטלנית, קיים גם הסיכון שאותם נהגים ייתפסו על-ידי שוטרים המוצבים בדרכים, בין אם במחסומים ובין אם בבדיקה אקראית שמשטרת ישראל מבצעת לנהגים. אם ייתפסו נוהגים בשכרות – צפוי להם עונש כבד מאוד, שכן הרשות המחוקקת קבעה רף גבוה מאוד לעונש בגין עבירת נהיגה בשכרות – עונש שצפוי למנוע מהם מספר שנים להחזיק רישיון נהיגה. 

על פי הדין בפקודת התעבורה ותקנות התעבורה, נהיגה בשכרות בפעם השנייה נתפסת כמסוכנת ביותר, והרשעה בגין עבירה זו עלולה כאמור להוביל להטלת סנקציה של פסילת רישיון נהיגה לשנים רבות, תשלום קנסות גבוהים ואף למאסר בפועל. 

מהי כמות האלכוהול המותרת בגוף על פי החוק? 

אז רגע לפני שאתם חושבים לנהוג אחרי ששתיתם בבילוי או באירוע, חשוב מאוד לדעת מהי רמת האלכוהול המותרת בגוף. על פי חוק, שיעור האלכוהול המותר בגוף הוא 5%.

כשמדובר על נהג חדש שיעור האלכוהול הוא נמוך יותר, ועומד על 1%. סף האכיפה עומד כיום על תוצאת ינשוף של 290, כלומר אם מכשיר הינשוף מציג תוצאה של 290 ומעלה אותו נהג נחשב כמי שנהג כשהוא שיכור ויוגש נגדו כתב אישום.

אצל נהגים חדשים, סף האכיפה עומד כיום על תוצאת ינשוף של 50 ומעלה, כלומר אם מכשיר הינשוף יציג תוצאה של 50 ומעלה, אותו נהג חדש ייחשב כמי שנהג כשהוא שיכור ויוגש נגדו כתב אישום. 

small-contact-img
לקבלת ייעוץ משפטי ללא התחייבות השאירו פרטים

  s2-arrow

  מה העונש הצפוי לי אם הוגש נגדי כתב אישום פעם שנייה או יותר בגין עבירת נהיגה בשכרות?

  אז כבר אמרנו שעבירת נהיגה בשכרות נחשבת לאחת העבירות המסוכנות ביותר. וכבר אמרנו שהמחוקק ראה לנכון להחמיר עם עברייני תנועה שנתפסו נוהגים בשכרות. אז אתם שואלים מה העונש שיוטל על מי שנתפס פעם שנייה או שלישית נוהג בשכרות?! עונש כבד מאוד!

  לפי סעיף 39(א) לפקודת התעבורה, נהג שיורשע בעבירת נהיגה בשכרות, רישיון הנהיגה שלו ייפסל לתקופה מינימלית של שנתיים, וזאת בנוסף לקנס כספי ובנוסף שלילת רישיון על תנאי. נדירים הם המקרים שבהם בית המשפט יחליט לסטות מעונש מינימלי זה, אך חשוב לדעת שלבית המשפט ישנה סמכות להטיל עונשים קלים יותר במקרים מיוחדים שרואה הוא לנכון. 

  ומה לגבי עבירת נהיגה בשכרות בפעם השנייה או השלישית? במקרים שכאלה בית המשפט רואה את העבירה כחמורה ביותר, הרבה יותר מעבירה שבוצעה בפעם הראשונה, היות והנאשם נתפס כמי שלא הפנים את חומרת העבירה, כמי שלא למד מההרשעה הקודמת שלו בעבירת נהיגה בשכרות, וכחסר מודעות להשלכות העבירה. במקרה שכזה, כך קובע החוק, אם אותו נהג ביצע עבירת נהיגה בשכרות בתוך השנה שלאחר הרשעתו, יושת על אותו נהג עונש פסילת רישיון נהיגה לתקופה של ארבע שנים!! ובמקרים לא מעטים יושת על אותו נהג גם עונש מאסל בפועל!! 

  איך אפשר להימנע מהרשעה נוספת בגין עבירת נהיגה בשכרות? 

  קיימות מספר דרכים להימנע מהרשעה בגין עבירת נהיגה בשכרות בכלל, ובמיוחד כשמדובר על עבירת נהיגה בשכרות בפעם השנייה ויותר. 

  • הדרך הראשונה היא לנהל הליך משפטי מלא, שכולל חקירות ועדויות, ולטעון נגד מהימנות מכשיר הינשוף. עם זאת, חשוב לדעת, כי לאחרונה נכנסו מכשירי ינשוף חדשים לשימוש משטרת ישראל, ואמינותם הוכחה. כך שדרך זו היא אמנם אפשרית, אך היא הקשה מבין כלל הדרכים הקיימות.
  • הדרך השנייה האפשרית היא לנהל מו"מ עם התביעה על מנת להגיע להסדר טיעון מקל, על-ידי הצגת כשלים בעבודת המשטרה ובאופן אכיפת עבירת נהיגה בשכרות, ובכך לשכנע את הפרקליטות או את התביעה להסתפק בהרשעה בעבירה אחרת או להשית על הנאשם עונש מקל. 

  לסיכום: 

  אם זומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין עבירת נהיגה בשכרות, דבר ראשון שעליך לעשות זה לפנות לעורך דין תעבורה המתמחה בייצוג נאשמים בעבירת נהיגה בשכרות. 

  נושא הייצוג המשפטי חשוב ביותר במיוחד בעבירת נהיגה בשכרות, היות וכפי שנאמר לעיל, קיים עונש מינימום בעבירה זו שללא ייצוג משפטי מקצועי, לא תהיה לבית המשפט לתעבורה כל ברירה אלא להשית את העונש המינימלי על הנאשם – במקרה הטוב! – ובמקרה הפחות טוב יושת על אותו נאשם עונש חמור יותר שכולל פסילת רישיון נהיגה לתקופה ארוכה יותר. 

  לכן, אם הוגש נגדך כתב אישום בגין עבירת נהיגה בשכרות, ובמיוחד כשמדובר על נהיגה בשכרות בפעם השנייה או יותר – טוב תעשו אם תצרו קשר בהקדם עם צוות משרדנו. אנו נסייע ונלווה אתכם בכל התהליך, עד לתוצאה המשפטית האופטימלית.  

  צוות משרדנו מומחה בייצוג וליווי נאשמים בכל קשת עבירות התעבורה, עם מומחיות מיוחדת בעבירת נהיגה בשכרות ועבירת נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים, ועם השנים צברנו ניסיון וידע עצום. 

  אם רישיון הנהיגה חשוב לך, אל תהסס. פנה אלינו ואנו נדאג לאינטרסים שלך בצורה הטובה ביותר.

  סער – משרד עורכי דין לתעבורה

   

  ייעוץ בוואטסאפ ייעוץ בוואטסאפ
  Google ג גוגל
  5.0
  מבוסס על 246 ביקורות
  js_loader