ייצוג בבית המשפט לתעבורה

הייצוג בבתי המשפט לתעבורה אינו דבר של מה בכך, וישנה חשיבות גבוהה במיוחד לייצוג הולם בבתי המשפט השונים, ובבתי המשפט לתעבורה בפרט.

דיני התעבורה שייכים לסדר הדין הפלילי, שכן תעבורה הוא אחד התחומים של המשפט הפלילי. לפיכך, סדר הדין הפלילי חל במלואו על דיני התעבורה (בשינויים המחויבים).

חשוב לדעת, כי אמנם דיני תעבורה הם אחד התחומים במשפט הפלילי, אך בתחום זה חוקקו חוקים ותקנות ספציפיים, שאינן חלק מחוק העונשין, והם:

  • פקודת התעבורה [נוסח חדש]
  • תקנות התעבורה, תשכ”א-1961

עורך דין מקצועי ומיומן, אשר מתמחה בדיני תעבורה, יכיר את שלל החוקים והתקנות הקשורים לתחום התעבורה.

לא לכל עורך דין יש את הידע, הניסיון והמקצועיות הדרושים על מנת לייצג נאמנה את לקוחו במשפט תעבורה. כך למשל, עורך דין שאינו מכיר את דיני התעבורה במלואם, עלול להשיג תוצאות לא רצויות עבור לקוחותיו, ואף במקרים מסוימים לגרום ללקוחותיו נזקים בלתי הפיכים. לכן, מומלץ שלא להתפשר על מקצועיותו וניסיונו של עורך הדין שאתם מעוניינים בייצוגו.

נוכחי בית המשפט

לקבלת ייעוץ משפטי ללא התחייבות השאירו פרטים

מי צריך ייצוג של עורך דין לתעבורה?  

אין ספק, כי אדם שהואשם בעבירה שבה הקנס הכספי הוא נמוך וללא נקודות תעבורה, ולא נשקפת כל סכנה לרישיונו או לחירותו (ישנן עבירות תעבורה עליהן נאשמים יושבים מאחורי סורג ובריח) – אינו נדרש לייצוג של עורך דין לתעבורה.

עם זאת, מרבית עבירות התעבורה נושאות לצדן עונשים כבדים יותר, כדוגמת נקודות תעבורה או שלילה בפועל, ועל כן, נאשם אשר רישיונו עלול להישלל – רצוי בהחלט שישכור את שירותיו של עורך דין המתמחה בדיני תעבורה.

רבים מהאנשים ‘מתפתים’ לייצג את עצמם בבית המשפט לתעבורה, מתוך הנחה (מוטעית) כי הם יוכלו להשיג הסדר טיעון מקל. ואולם, אותם אנשים לא יודעים שברוב המקרים, ההסדרים שיוצעו להם יהיו דווקא לרעתם, בעלי השפעות ארוכות טווח (למשל, שלילה על תנאי בתנאים גרועים במיוחד).

ייצוג עצמי, ללא עו”ד, מומלץ רק כאשר מדובר בעבירות קלות במיוחד. במידה וחשבתם ‘לנסות את מזלכם’, ולנסות להשיג לבד הסדר טיעון מקל, ורק אם לא תצליחו בכך, רק אז לפנות לעורך דין, הרי שגם אז אתם עלולים להסב לעצמכם נזק גדול, מהסיבה שאינכם יודעים אילו מילים יצאו מפיכם במהלך ההידברות עם התביעה, שיגרמו לכך שהתביעה תקשה את עמדתה, ולא תהיה מוכנה לסגור עמכם הסדר טיעון מקל בהמשך –גם לא באמצעות עורך הדין הטוב ביותר!

הוגש נגדכם כתב אישום? זומנתם למשפט? זקוקים לייצוג משפטי? פנו עוד היום למשרדנו ונשמח לעזור ולסייע. לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי ללא התחייבות ניתן ליצור קשר עם משרדנו.

ההצלחות האחרונות שלנו

שאלות ותשובות

שאלה קיבלתי הזמנה למשפט ואני לא מתכוון להתייצב לדיון. מה צפוי לי?
הסכנה הגדולה ביותר באי התייצבות למשפט היא שבית המשפט ידון בעניינך שלא בפניך. למעשה, אי התייצבות למשפט, כאשר הנאשם קיבל זימון כדין, מהווה הודאה של הנאשם בכל עובדות כתב האישום, והענישה במקרים אלו כמעט תמיד תהיה על הצד הגבוה ביותר. לכן, גם אם החלטת לא להתייצב למשפט, מומלץ למנות עורך דין תעבורה שיופיע בשמך, והדבר ייחשב כהתייצבות למשפט לכל דבר ועניין.
חשוב לדעת: אם לא התייצבת למשפט, וקיבלת פסק דין בהיעדר התייצבות, אין זה אומר שכעת לא ניתן לעשות כלום. אם קיבלת פסק דין בהיעדר התייצבות למשפט, עליך לפנות לעורך דין תעבורה על מנת שיגיש בשמך בקשה לביטול פסק דין בהיעדר התייצבות, או אז יכול בית המשפט לתעבורה לבטל את פסק הדין שניתן נגדך, ולהתחיל את המשפט מחדש. אם תתקבל הבקשה לביטול פסק דין בשל היעדר התייצבות מצד הנאשם, ויקבע שלא הייתה כל סיבה מוצדקת לנאשם לאי התייצבותו, יטיל בית המשפט לתעבורה הוצאות על הנאשם בגין ביטול פסק הדין, והמשפט יתחיל מחדש, והנאשם יזומן לדיון נוסף (כמו זה שאליו הוא לא התייצב).
שאלה איך אפשר לעיין בחומר חקירה כאשר נהג ביצע עבירה ובגינה זומן למשפט?
1. עיון בחומר חקירה נעשה בדרך כלל על-ידי עורך דין תעבורה המייצג את הנאשם. עם זאת, בהחלט ניתן לעיין בחומר החקירה גם מי שאינו עורך דין תעבורה (לדוגמא: הנאשם בעצמו).
2. כאשר מדובר בעבירות תעבורה משמעותיות (עוון/פשע), עיון בחומר החקירה הוא קריטי לצורך ייצוג משפטי מקצועי במהלך המשפט.
3. על עורך דין תעבורה, אשר מייצג אדם המואשם בעבירת תעבורה, להוציא את מלוא חומר החקירה על מנת לדעת אילו ראיות ואיזה חומר קיים נגד (או בעד) הלקוח – הנאשם.
3. עיון בחומר חקירה והעתקתו מתבצע ביחידת התביעות במשטרת ישראל.
יש לתאם פגישה מראש, ולאחר מכן להגיע פיזית ולצלם את כל חומר החקירה.
4. בקשה לעיין בחומר החקירה תוגש באמצעות טופס מקוון באתר השירותים והמידע הממשלתי, או פנייה מקוונת לאגף התנועה במשטרת ישראל.
שאלה מה עושים במקרה שקיבלתי הזמנה לבית משפט ואין לי אפשרות להתייצב לדיון בתאריך שנקבע?
1. במקרה שקיבלת זימון לבית משפט ואין לך אפשרות להתייצב לדיון, יש לפנות לבית המשפט שאילו זומנת בבקשה לדחיית מועד דיון. לרוב, פעולה זו נעשית על-ידי עורך דין תעבורה המייצג את הנאשם, אך כמובן שניתן לפנות גם באופן עצמאי, דרך מזכירות בית המשפט.

2. בבקשה לדחיית מועד דיון יש לפרט את כל הנימוקים אשר בגינם נמנע ממך להתייצב לדיון, לרבות הצגת אסמכתאות התומכות בכך. לדוגמא: אם במועד הדיון שנקבע לא תימצא בארץ, יש להציג כרטיסי טיסה ואישורים על הזמנת מלונות, וכן כל מסמך נוסף התומך באי האפשרות להתייצב לדיון.
עוד שאלות ותשובות
שאלה זומנתי למשפט בבית המשפט ואני רוצה להעביר את הדיון לבית משפט אחר. האם ניתן לעשות זאת?
לעיתים נהגים מבצעים עבירות תעבורה רחוק ממקום מגוריהם, ואז נוצר מצב שהמשפט בעניין עבירת התעבורה שביצעו מתנהל בבית המשפט שבמקום שיפוטו נעברה העבירה.
לדוגמא: אדם תושב אילת הגיעה לנפוש בתל אביב. במהלך הנופש ביצע עבירת תעבורה עם רכבו. המשפט בעניין העבירה שבוצעה יתקיים בבית המשפט לתעבורה בתל אביב, וזאת למרות שמקום מגוריו באילת.
במקרה שכזה ניתן לפנות בבקשה להעברת הדיון לבית משפט אחר, ויש להציג נימוקים המחזקים את העובדה, שנכון יהיה להעביר את הדיון מאשר להותירו בבית המשפט בו הוא מתנהל כעת.
יודגש, כי על פי רוב בקשה שכזו מוגשת על ידי עורך דין תעבורה, אשר מייצג את הנאשם, אך עם זאת בהחלט ניתן להגיש בקשה שכזו גם לבד – אך המציאות מלמדת שהסיכויים שבית המשפט ייעתר לה נמוכים יותר.
כמו כן, במידה והנאשם לא מיוצג, יכול הוא לפנות לבית המשפט שבו מתנהל עניינו, ולבקש הנחיות לגבי אפשרות להעברת הדיון לבית משפט אחר.
שאלה הוגש נגדי כתב אישום, נשלחה לי הזמנה לדיון ולא התייצבתי לדיון בבית משפט. מה צפוי לנאשם שלא התייצב לדיון שנקבע לו?
נאשם שלא התייצב לדיון במועד שנקבע לו בבית המשפט, מסתכן בכך שבית המשפט ישפוט אותו בהעדרו, וכך למעשה עלולה להתקבל החלטה של בית המשפט הפוסלת את רישיון הנהיגה. במקרה שאכן רישיונו של הנאשם נפסל, יישלח גזר הדין לנהג בדואר רשום, והנהג יהיה מוחזק כמי שיודע על דבר הפסילה. במידה והנהג לא קיבל את גזר הדין, יצטרך הוא להוכיח כי גזר הדין לא התקבל אצלו מסיבות שאינן תלויות בו.
שאלה הוגש נגדי כתב אישום ואני מעוניין להגיע לעסקת טיעון. איך עושים זאת?
1. עסקת טיעון היא למעשה סוג של "פשרה" בין הנאשם למאשימה (המדינה), ויש לנהל מו"מ ענייני ומקצועי מול התביעה על מנת להגיע להסדר טוב.
2. בגדול, ניתן לומר שעסקת טיעון תהיה טובה יותר ככל שימצאו כשלים חמורים ורבים יותר בחומר הראיות. את חומר הראיות (חומר החקירה) יש לקבל מהתביעה, לרוב הדבר נעשה על ידי עורך דין תעבורה המייצג את הנאשם בעבירה המיוחסת לו.
3. עסקת טיעון מושפעת גם מפרמטרים רבים נוספים, כגון עבר תעבורתי וכו', ודברים אלו הם עבודתו של עורך דין תעבורה המייצג את הנאשם. הוא אשר יודע להציג הדברים בצורה הטובה ביותר, והוא אשר יידע בסופו של יום להשיג עבורכם את עסקת הטיעון הטובה ביותר עבורכם.
4. באופן כללי, ניתן להגיע לעסקת טיעון בכל שלב משלבי ההליך המשפטי. עם זאת, רצוי לעשות זאת בשלבים המוקדמים של ההליך על מנת להימנע מחשיפת ראיות נוספות מצד התביעה (עדויות וכו') והיעדר יכולת להתמודד איתן.
5. עסקת טיעון ניתן להשיג גם במועד הדיון בבית המשפט, או שניתן לפנות טלפונית ללשכת התביעות כדי לקבוע פגישה עם הממונה מטעם התביעה.
6. חשוב לזכור, כי אין חובה לתביעה להגיע להעסקת טיעון או להסדר טיעון, והדבר נתון לשיקול דעתה הבלעדי, בהתאם לכשלים שנמצאו בתיק החקירה ואשר הוצגו בפניה.

עשוי לעניין אותך