מחיקת נקודות תעבורה

כיצד למחוק נקודות בצורה היעילה ביותר?

במקרה שבו אתם תרצו לדעת, איך למחוק נקודות? מוטב כי תדעו כי באופן עצמאי המשימה הזאת יכולה להיות מאוד קשה. בשונה מאלמנטים אחרים שהם קצת יותר פשוטים, מחיקת רישום נקודות במשרד הרישוי ללא עזרתו של עורך דין זוהי משימה בלתי אפשרית. הסיכוי היחידי שתוכלו להסיר את הנקודות ולפתוח דף חדש עם משרד הרישוי תהיה רק כאשר עורך הדין יהיה מעורב בתמונה.

 

אולי זה יפתיע אתכם לשמוע אך עורך דין מנוסה יכול גם לבצע מחיקת נקודות של דוח מהירות או כל עבירת תנועה אחרת שהסתבכתם איתה. פתאום תוכלו לגלות כי אמנם עבירת התנועה שביצעתם היא מאוד מסוכנת, ואם למדתם את הלקח יהיה ניתן למחוק את הנקודות מבלי שתצטרכו לסחוב עונש גם לעתיד.

היתרונות של מחיקת נקודות בעזרת עורך דין תעבורה?

1.הנקודות עשויות בשלב מסוים לקחת מכם את הרישיון, ולכן מחיקה של נקודה היא חשובה מאוד. ברגע שתמחקו את הנקודות עם עורך דין תעבורה, אתם תוכלו להיות בטוחים כי הסיכויים לטובתכם. מנגד אם תבצעו את הפרוצדורה באופן עצמאי, אתם לא תדעו איך למחוק נקודות והסיכויים לא יהיו ממש בצד שלכם.

 

2.הזמן משחק פה תפקיד מרכזי, שכן מחיקת רישום נקודות במשרד הרישוי חייב להתבצע כאשר הנושא עדיין על הפרק. בכדי שתוכלו לבצע את כל ההליך בצורה מהירה וללא טעויות בדרך, החובה שלכם תהיה לפנות לעורך דין מנוסה. אם תבצעו את ההליך בעצמכם הוא עשוי להתארך הרבה מעבר למה שציפיתם. פתאום תבינו כי סיפור של מספר שבועות עם עורך דין, יכול לקחת לכם מספר חודשים באופן עצמאי.

 

3.מחיקת נקודות על ידי עורך דין תוריד מכם את הצורך להתעסק עם כל האלמנטים השונים מסביב. אולי אתם עשויים לחשוב כי מדובר על פרוצדורה קלה, אך בפועל מדובר על פרוצדורה עם בירוקרטיה לא פשוטה. כך שאם לא מתחשק לכם להתעסק עם כל האלמנטים הללו, מוטב יהיה שתפנו לעורך דין בכדי שהוא זה שינהל את כל הבירוקרטיה מאחורי הקלעים – ויביא אתכם למצב שבו תוכלו לפתוח דף חדש.

 

שיטת הנקודות הוצגה כדי לייצר פתרון יעיל להענשת נהגים לא רק בהתאם לחומרת העבירה שלהם, אלא בהתאם למצבור העבירות שלהם.

 

שיטת הנקודות פועלת באופן בו נקודות רישיון בהיקפים שונים מתווספות לעבירות שונות באופן שיוצר תחשיב המשקף את אופי הנהיגה שלו.

 

עם הגעה למכסת נקודות מסוימת, סנקציות שונות מתחילות להיות מופעלות על הנהג וזאת במטרה לשפר את תרבות הנהיגה שלו וכדי לשמור על בטיחותו ובטיחות הנוסעים האחרים.

 

מבחינת הנהג עצמו, הנקודות הופכות למעמסה שגוררת אילוצים והגבלים לא נעימים, לעיתים אף יותר מתשלומי קנסות.

כך, יש מוטיבציה גבוהה לניסיונות המחיקה של נקודות תעבורה שכאלה, אשר עשויות להקל משמעותית על הנהג לטווח הקצר ולטווח הארוך גם יחד.

הגשת ערר - עו

לקבלת ייעוץ משפטי ללא התחייבות השאירו פרטים

מחיקת נקודות תעבורה באמצעות עורך דין

ההגבלים, הסנקציות והאילוצים של שיטת הנקודות גוררת רצון גדול מצד הנהגים למחוק אותן.

ראשית יצוין, כי אין דבר כזה “מחיקת נקודות תעבורה”. ברגע שנהג ביצע עבירת תנועה מסוימת, שלצידה מטיל החוק גם נקודות – אין דרך למחוק את הנקודות.
אולם חשוב לדעת, כי כאשר נהג ביצע עבירת תנועה ונתפס ע”י שוטר – בשלב זה הוא עדיין בגדר “חשוד”. כלומר, כל עוד אותו נהג לא שילם את הדו”ח, או הודה בביצוע העבירה שיוחסה לו במהלך דיון בבית משפט – הרי שלא יקבל את הנקודות שבדו”ח.
באמצעות פנייה לעורך דין ניתן לגבש אסטרטגיות שונות כדי להימנע מן הנקודות, והשיטות רבות מספור:

 • ביטול עונשים: באמצעות בקשה לביטול או באמצעות בקשה להישפט ניתן לנהל דיון ולנסות לבטל את העונש בכללותו, וכך את הנקודות הנלוות אליו.
 • הפחתת נקודות: כתוצאה מן עבירות דומות שחלות עליהן מספר נקודות שונה, ניתן להיעזר בעורך דין כדי לטעון שהעבירה שבוצעה היא הפחותה מבין השתיים וכך לחסוך נקודות יקרות.
 • עיגול פינות: במקרים בהם נמצאים על הגבול שבין תקופות שונות או בין סך נקודות שונות, ניתן לנסות ולבקש להתחשב במצב המיוחד ולפעול לטובתו של הנאשם – כך לדוגמא, אם נקודות נרשמות בטווח של כמה ימים לפני שאחרות אמורות להימחק, או באם פסילת רישיון עומדת על חודן של שתי נקודות במקרים בעלי עמימות מסוימת.
 • הסדר טיעון: הסדר טיעון נעשה בין הנאשם בביצוע העבירה (בדרך כלל בין עורך דינו של הנאשם המייצג אותו), לבין המאשימה (התביעה) – מדינת ישראל.
  עורך דין מיומן ומנוסה המכיר היטב את החוק הפלילי, ואת פקודת התעבורה על כל תקנותיה, ידע לזהות כשלים הטמונים בדו”ח שהתקבל, ועל ידי כך להגיע עם התביעה להסדר טיעון מקל שיטיב עם הנאשם.

שיטת הנקודות החדשה – עקרונות היסוד

שיטת הנקודות החדשה מפורטת בין תקנות התעבורה, גם ניתן למצוא את החלוקה של העבירות השונות על פי מספר הנקודות שהן מוסיפות לרישיון הנהיגה, וכן את הסנקציות השונות שמופעלות כתוצאה מצבירה של נקודות.
הפרטים אודות אופן פעולתה של השיטה החדשה מצויים בתקנות 544 עד 551, ואלו עיקרי הדברים:

 1. רישום הנקודות:
  הנקודות נרשמות במאגר ממוחשב של משרד התחבורה, והן מתקבלות על פי עבירות שונות כפי שמפורט בתקנות התעבורה.
  כדי שהנקודות ירשמו, המידע לגביהן צריך להתקבל עד שנה ממועד ביצוע העבירה, ואז יישארו שם עד אשר ימחקו לפי הסעיפים הבאים.
  יש לציין שמניין הנקודות לא ישתנה, מעלה או מטה, אם שיטת הניקוד תשתנה לאחר שהנקודות כבר נרשמו.
  מן הצד השני, ערעור על הרשעה כלשהי ידחה את רשימת הנקודות עד קבלת פסק הדין, וביטול הרשעה יגרור את ביטול הנקודות.
 2. הנקודות נרשמות על פי העבירה הכבדה ביותר:
  במקרה והנהג נאשם במספר עבירות שונות אשר מחייבות נקודות רישיון, הנקודות לא יצטברו.
  במקום, על רישיונו של הנהג יירשם מניין הנקודות הגבוה ביותר מבין העבירות שביצע.
 3. מחיקת הנקודות כאשר מניין פחות מ-22:
  באם לנהג 21 נקודות רישיון או פחות, תוקף הנקודות הוא שנתיים.
  כלומר, באם התווספו לרישיון הנהג נקודות על עבירה כלשהי, ובמשך שנתיים סך כל הנקודות שצבר לא הגיע ל-22 נקודות, אז בתום השנתיים הנקודות עבור אותה העבירה ימחקו.
 4. מחיקת הנקודות כאשר מניין עולה על 22:
  באם לנהל 22 נקודות רישיון או יותר, תוקף הנקודות הוא ארבע שנים.
  כלומר, באם צבר הנהג 22 נקודות רישיון, התוקף של כל הנקודות שצבר נמתח לארבע שנים וכך יהיה עבור כל נקודות חדשות עד שדי נקודות ימחקו כדי שסך הנקודות ירד מתחת ל-22.
  באופן זה, אם הנהג ביצע עבירה כלשהי, ובזמן ביצוע העבירה, כתוצאה ממנה, או בזמן כלשהו במהלך שנתיים לאחר הביצוע שלה, סך הנקודות שלו תפח ל-22 נקודות, הנקודות עבור העבירה הזו ימחקו רק כאשר יעברו ארבע שנים מיום ביצוע העבירה.
 5. תנאי למחיקת 12 עד 22 נקודות:
  על אף האמור להלן, אם לנהג 12 עד 22 נקודות הוא יחויב בקורס בסיסי של נהיגה נכונה.
  בתום הקורס ייערך מבחן, והנקודות לא ימחקו מרישיון הנהיגה של הנהג עד שיסיים בהצלחה את המבחן.
 6. תנאי למחיקת 24 עד 34 נקודות:
  בנוסף לכך, אם לנהג 24 עד 34 נקודות, הוא יחויב בקורס נוסף של נהיגה נכונה.
  בתום הקורס ייערך מבחן, והנקודות לא ימחקו מרישיון הנהיגה של הנהג עד שיסיים בהצלחה את המבחן.
 7. עמידה באמצעי התיקון – קורס נהיגה מונעת:
  הנהג ייחשב כמי שביצע את התנאים למחיקת הנקודות רק אם השתתף בקורסים הנדרשים להלן, לא החסיר יותר מ-20% מן השיעורים ולא נכשל במבחן הסופי 3 פעמים.
  בכל מקרה אחר, הוא ייחשב שמי שלא עמד בתנאי ויהיה עליו לבצע את הקורס מחדש.
 8. פסילת רישיון לאחר 36 נקודות:
  באם הנהג צבר 36 נקודות רישיון, הרישיון שלו ייפסל לתקופה של שלושה חודשים באופן אוטומטי על ידי משרד הרישוי
  באם הנהג ירצה לחדש את הרישיון שלו בתום שלושת החודשים הללו, יהיה עליו לעבור אמצעי תיקון רבים כגון: שני קורסי נהיגה (בסיסי + מתקדם), מבחן עיוני (תאוריה), ומבחן מעשי (טסט).
 9. פסילת רישיון שנייה:
  באם הנהג צבר 36 נקודות רישיון נוספות, לאחר שרישיונו כבר לפסל, הרישיון שלו ייפסל לתקופה של תשעה חודשים.
  הרישיון ייפסל ללא תלות במניין הנקודות – אם הנהג צבר 36 נקודות נוספות בתוך פחות משש שנים מביצוע העבירה האחרונה, רישיונו ייפסל.
  באם הנהג ירצה לחדש את הרישיון שלו בתום תשעת החודשים הללו, יהיה עליו לעבור את המבחן המעשי שוב.

עבירות ונקודות

התוספת השישית לתקנות התעבורה מפרטות באופן מורחב את אוסף העבירות המתאים לכל מניין נקודות, וכך ניתן לקבוע בדיוק כמה נקודות יוטלו בעקבות כל עבירה.
הפירוט הרב של התוספות אינו מאפשר להביא סיכום ממצה של כל העבירות השונות, אך ניתן בהחלט לתת מספר דוגמאות לעבירות שונות אשר גוררות מכסת נקודות מסוימת.
כך, ניתן לראות את הדוגמאות הנפוצות הבאות:
2 נקודות: נוסע לא חגור ברכב, נסיעה בלי הפעלת אורות, אי לבישת אפוד זוהר.
4 נקודות: אי עצירה בתמרור עצור, הובלת מטען באופן לא בטיחותי, נהיגה על מדרכה.
6 נקודות: חציית קו הפרדה רצוף, עקיפה לפני מעבר חצייה, כניסה לצומת לא פנויה.
8 נקודות: שימוש בטלפון בלי דיבורית, הובלת מטען חורג, נהיגה ברשלנות.
10 נקודות: אי מתן זכות קדימה, נסיעה ברמזור אדום, סירוב לבדיקת שכרות.

שאלות ותשובות

שאלה איך אפשר לדעת כמה נקודות יש לי? איך בודקים כמה נקודות תעבורה נצברו לי?
התחום של נקודות תעבורה אינו מצוי תחת הטיפול והאחריות של משטרת ישראל. בנושא זה יש לפנות למשרד התחבורה, דרך מוקד המידע שלהם בטלפון 5678*, ולברר את המידע הזה. כמו כן, ניתן גם לפנות למשטרת ישראל ולהוציא גיליון הרשעות, אך המידע שיתקבל ממנו לאו דווקא מעיד על מספר הנקודות שרשומות לחובתך ושבתוקף במועד בדיקתך.
שאלה מהי תקופת צבירת נקודות חובה או נקודות רישיון?
נקודות צבירה או נקודות רישיון, הן הנקודות שמוטלות לחובת הנהג בשל עבירות תנועה שונות, וכאשר הנקודות מצטברות לכדי כמות מסוימת, מוטלות עליו סנקציות שונות.
הנקודות נצברות עבור הנהג כאשר יש להן תוקף מסוים על פי זמן ביצוע העבירה (וצירוף הנקודות).
שאלה מהו התוקף של צבירת הנקודות עבור כל כמות נקודות?
נקודות הרישיון לרוב מגיעות במספרים זוגיים, בין 2 ל-12, על פי חומרת העבירה.
לכל כמות נקודות כזו שמצטרפת למצבור הנקודות של הנהג יש תוקף מסוים, כאשר התוקף נקבע על פי כלל הנקודות שיש לנהג:
תוקף של שנתיים: כל מכסת נקודות שמתקבלת לרישיונו של הנהג היא בעלת תוקף של שנתיים מיום ביצוע העבירה, כל עוד לנהג יש פחות מ-22 נקודות רישיון בסך הכל.
תוקף של ארבע שנים: באם הנהג צבר 22 נקודות רישיון או יותר, כל מכסת נקודות הופכת לבעלת תוקף של ארבע שנים מיום ביצוע העבירה.
יש לשים לב, אם לנהג פחות מ-22 נקודות, והוא ביצע עבירה כלשהי שבשלה הוא קיבל נקודות רישיון, יש להן תוקף של שנתיים – אך אם במהלך השנתיים הללו הוא ביצע עבירות נוספות ומניין הנקודות שלו עלה למעל ל-22 נקודות, אז גם התוקף של הנקודות הללו מתארך לכדי ארבע שנים.

עוד שאלות ותשובות
שאלה מהם התנאים למחיקת נקודות הרישיון?
בנוסף לתקופת התוקף עצמה אשר מצוינת על פי מספר הנקודות, על הנהג מוטלות סנקציות שונות שהמילוי שלהן מהווה תנאי למחיקת הנקודות.
מחיקת עד 12 נקודות: אם לנהג יש פחות מ-12 נקודות רישיון, אין תנאי למחיקה שלהן פרט לתקופת השנתיים.
מחיקת 12 עד 22 נקודות: אם לנהג בין 12 ל-22 נקודות, עליו להשתתף בקורס בסיסי לנהיגה נכונה, והשלמת הקורס מהווה תנאי למחיקת הנקודות.
מחיקת 22 עד 34 נקודות: אם לנהג בין 22 ל-34 נקודות, עליו להשתתף בקורס נוסף לנהיגה נכונה, והשלמת הקורס מהווה תנאי למחיקת הנקודות.
הנהג ייחשב כמי שעמד בתנאים רק אם השתתף בקורסים שהוא מחויב להם, לא החסיר יותר מ-20% מן השיעורים ולא נכשל במבחן הסופי יותר מ-3 פעמים.

שאלה בגין כמה נקודות רישיון ניתן לשלול את הרישיון?
מי שצבר לחובו 36 נקודות, רישיונו נשלל באופן מיידי לתקופה של 3 חודשים, שלאחריה יוכל לקבל שוב את רישיונו רק לאחר מבחן עיוני.
באם במשך שש שנים לאחר תקופת השלילה צבר לחובו 36 נקודות נוספות, רישיונו ייפסל לתקופה של 9 חודשים, שלאחריה יוכל לקבל שוב את רישיונו רק לאחר מבחן עיוני ומבחן מעשי.
שאלה האם כל העבירות גוררות צבירה של נקודות רישיון?
לא, ישנן עבירות שאין בהן נקודות רישיון כלל.
בהן, בעיקר עבירות חניה, והן עבירות מהירות מופרזת קלות.
שאלה כמה נקודות יצבור אדם שביצע מספר עבירות תנועה בתקרית אחת?
מי שביצע מספר עבירות תנועה יצבור את כמות הנקודות של העבירה החמורה ביותר מבין אלו שביצע.
שאלה מה קורה לאדם שאינו משלם קנסות בגין עבירות תנועה – הן מבחינת התשלומים, הן מבחינת הנקודות?
כל נהג רשאי לכפור באשמה ולבקש להישפט – הקנס יתבטל, יוחלף או יישאר כשהיה על פי החלטת בית הדין לתעבורה, ואילו הנהג יצבור את הנקודות באם נמצא אשם בלבד.
מנגד, באם הנהג לא שילם מבלי לכפור באשמה, אז הנקודות יצטברו כאילו ושילם, ואילו הקנס יישלח מחדש בתוספת תשלום.

מידע מקצועי