האם כל עבירת תנועה היא עבירה פלילית?

שתף מאמר
author-photo
עו"ד אלון סער img-dot
05/05/21

רבים מאיתנו נתמודד בשלב כזה או אחר בחיינו עם השלכותיה של עבירת תנועה. מדובר בעבירות נפוצות למדי ומעטים מאיתנו חפים מהן למשך כל חייהם. ייתכן ושאלת את עצמך, האם מדובר בעבירה פלילית. התשובה הקצרה לשאלה זו היא – כן, אכן עבירת תנועה נחשבת לעבירה פלילית. עם זאת, כאשר נכנסים לעובי הקורה, הדברים נעשים מורכבים יותר.

מעמדן של עבירות התנועה

על אף שעבירת תנועה מהווה עבירה פלילית לכל דבר ועניין, לרוב מדובר בעבירה שאין עמה קלון. מעמד זה של עבירת תנועה מגיע מתוך הבנתו של המחוקק כי במידה וכל עבירת תנועה תהווה עבירה פלילית על כל השלכותיה, המונח "אזרח שומר חוק" עשוי להפוך ליקר המציאות, שכן רבים מאיתנו צפויים לבצע עבירת תנועה ביום מן הימים. עבירות מסוג זה אינן מושתתות על יסודן של כוונה פלילית, אלא על אחריות קפידה ומהוות לרוב עבירות מסוג חטא אשר דינן קנס.

עבירות תנועה הגוררות פתיחת תיק

בעוד שלרוב עבירות תנועה שגרתיות ינוהלו באמצעות שיטת הנקודות על רישיון הנהיגה או יוסדרו באמצעות קנס, קיימות עבירות תנועה חמורות יותר אשר בגינן עשויה להיפתח חקירה פלילית ולהותיר רישום פלילי על כל השלכותיו.

small-contact-img
לקבלת ייעוץ משפטי ללא התחייבות השאירו פרטים

  s2-arrow

  גרימת מוות ברשלנות

  עבירות תעבורה אשר בגינן נגרמה פגיעה חמורה בהולכי רגל נחשבות לעבירות חמורות ביותר ויהוו במקרים רבים עילה להליך פלילי. במקרה של מות הנפגע כתוצאה מנהיגה פוחזת, עשוי הנהג להיות מואשם בגרימת מוות ברשלנות. במקרים של תאונת "פגע וברח" בהם הנהג אינו נוטל אחריות על הפגיעה ונמלט מהמקום, עשוי הדבר להגיע עד ל-9 שנות מאסר בפועל.

  עבירות תנועה בנסיבות מחמירות

  עבירות תנועה אשר נחשבות כ"שגרתיות", עשויות לגרור בגינן הליכים פליליים במידה והנסיבות בהן נעשו חורגות אל התחום הפלילי. כך למשל, התנהגות תוקפנית או מזלזלת של הנהג לאור אזהרות חוזרות ונשנות אודות נהיגתו עשויות לגרור הליך פלילי. נהיגה ברכב בשלילה מהווה זלזול מופגן ברשויות החוק וכן הלאה.

  נהיגה בשכרות או תחת השפעת סמים מסוכנים

  מדובר באחת מעבירות התנועה החמורות ביותר, שכן השימוש בחומרים מערפלי תודעה עשויים להשפיע באופן משמעותי על שיקול הדעת וזמן התגובה של הנהג ולהוות סיכון משמעותי על עוברי אורח. במידה ובמהלך בדיקה שגרתית יימצא כי הנהג הינו תחת השפעת אלכוהול או סמים, עשוי הדבר לגרור את שלילת רישיונו ופתיחה בהליך פלילי. במידה ויהיו מעורבים נפגעים בשל עבירה זו, ההלכות עשויות להיות חמורות מאוד.

  ההשלכות עשויות להיות מרחיקות לכת

  לרישום פלילי עשויות להיות השלכות רבות. בהליכים רשמיים רבים כמו קבלת אזרחות זרה, הליכי אימוץ, בוועדות קבלה ליישובים מסוימים ועל מנת להתקבל לטווח רחב של משרות, עשוי הרישום הפלילי להיות לך לרועץ. לכן, בכל מקרה בו עבירת תנועה עשויה לגרור הליך פלילי, חשוב להיעזר בשירותיו של עורך דין פלילי שיספק לך את הייצוג הטוב ביותר ויסייע לך במידת הצורך למחוק את הרישום.

  [brb_collection id="1513"]