נהיגה במהירות מופרזת

נהיגה במהירות מופרזת – כל מה שחשוב לדעת

שתף מאמר
author-photo
עו"ד אלון סער img-dot
28/02/23

במשך יותר משני עשורים, נהיגה במהירות מופרזת הייתה מעורבת כשליש מכלל ההרוגים ברכב מנועי. בשנת 2022, מהירות מופרזת הייתה גורם תורם ל-עשרים ותשעה אחוזים מכלל ההרוגים בתנועה. המהירות משפיעה גם על בטיחותכם גם כאשר אתם נוהגים במהירות המותרת אבל מהר מדי עבור תנאי הדרך, כמו למשל – במזג אוויר גרוע, כאשר הכביש נמצא בתיקון, או באזור בלילה שאינו מואר היטב. נהיגה במהירות מופרזת מסכנת לא רק את חייו של הדוהר, כי אם גם את כל האנשים שנמצאים בכביש סביבם, כולל שוטרי אכיפת החוק. זו בעיה שכולנו צריכים לעזור לפתור.

למה נהיגה במהירות מופרזת מסוכנת?

נהיגה במהירות מופרזת לא מתייחסת רק לנהיגה מעל המהירות המותרת. נהיגה במהירות מופרזת יכולה לכלול גם התנהגות אחרת, מו לדוגמה – נהיגה מהירה מדי לתנאי הדרך כדוגמת – גשם או קרח, או נהיגה רשלנית באזורי בנייה. הסכנות הנפוצות ביותר הנגרמות כתוצאה ממהירות מופרזת כוללות בין היתר –

 • עלייה בשיעור תאונות התהפכות
 • פוטנציאל מוגבר לאובדן שליטה כנהג
 • חומרה גבוהה יותר של התרסקות אם אכן מתרחשת תאונה
 • נדרש מרחק מוגדל כדי לעצור בבטחה רכב
 • זמן תגובה מופחת
 • אי כניעה אפשרית, וכתוצאה מכך תאונה

בנוסף לסכנות של נהיגה במהירות מופרזת הגורמת לתאונות, נהיגה במהירות מופרזת עלולה להוביל גם לנקודות מהירות ונקודות תכופות ברישיון, להגדלת תעריפי הביטוח, לשחיקה מוגברת של הרכב ולהגדלת עלויות הדלק.

למה קיים המושג של נהיגה במהירות מופרזת?

מגבלות המהירות קיימות מסיבה כלשהי, לעתים קרובות להאט את התנועה באזורים שבהם יש צמתים, באזורי מגורים או אזורי כביש שבהם כלי רכב עשויים לצאת או להיכנס. אין תירוצים לנהיגה במהירות מופרזת. חשוב ביותר, לא רק כרוכב אופניים, לשמור על ערנות ולהאט את המהירויות שלך במעבר באזורים שבהם כלי רכב עשויים להאט או לצאת מצמתים.

 

אם יתגלה שאתם נוהגים במהירות מופרזת, ותתרחש התנגשות, אתם עשויים לשאת באחריות פלילית לתאונה ולשלול מכל זכות לתבוע פיצויים בגין כל פציעות שנגרמו לכם. אתם עלולים גם לסיים עם עונש מאסר, איסור נהיגה וקנסות. בעולם אידיאלי, כולם ייצמדו למגבלות המהירות והדבר ימחק חלק גדול מתביעות הפגיעה בגזרת תאונות הדרכים. תמיד יהיו כאלה שירגישו שהם מעל החוק או שפשוט לא יחשבו או לא אכפת להם מהן ההשלכות של נהיגה במהירות מופרזת על עצמם ועל משתמשי הדרך האחרים.

אם אתם קורבן של תאונה שנגרמה על ידי נהג במהירות מופרזת, רשלני, עליכם לעשות את הפעולות הבאות –

צלמו תמונות של הרכב שהתנגש בכם, כל נזק שנגרם ואת לוחית הרישוי ובמידת האפשר את מספר זיהוי הרכב על שלדת הרכב (אותו ניתן למצוא אם תביטו בלוח המחוונים של הרכב מהשמשה הקדמית).

קבלו את השם, הכתובת ומספר הטלפון של הנהג.

אם אתם יכולים, קבלו את פרטי המבטח שלהם. אם הם מסרבים לספק אותם, ניתן לאתר אותם דרך מאגר המידע של לשכת ביטוח רכב, על ידי הזנת פרטי לוחית הרישוי שלהם.

אם התאונה היא חמורה, מי שגרם לתאונה מתעלל או לא משתף פעולה, או לא הצליח לעצור, התקשרו למשטרה ודווחו על התאונה מיד.

אם נפצעתם בתאונה, או שאתם מתחילים להרגיש כאילו נפצעתם בימים הבאים, פסיכולוגית או פיזית, וודאו שאתם רואים את רופא המשפחה שלכם כדי שיוכל לעזור לכם בגישה לטיפול שיקומי.

להגיש תביעה זו זכותכם – בשביל זה יש ביטוח אז נצלו את זכותכם לגשת לפיצויים ולכל טיפול שיקום פרטי שאתם צריכים. תביעות פגיעה אינן הכוח המניע לעליית מחירי ביטוח הרכב. אמונה מזיקה זו מרתיעה לעתים קרובות אנשים פצועים מלתבוע תביעה שהם זכאים לה.

מה הם ההבדלים בין נהיגת פעלולים, מרוץ ובין נהיגה במהירות מופרזת?

כאשר הואשמתם, ייתכן שהשוטר ציין שאתם נוהגים בפעלולים, מרוץ או משתמש במונח נהיגה במהירות מופרזת. למרות שהם נראים כמו אישומים שונים, כולם זהים, מכיוון שלכולם יש את אותם עונשים בדיוק. חלק מהשוטרים מציינים את השיטה המדויקת לחייב אתכם, וחלק לא. אך הכול שווה את האשמות של נהיגת פעלולים בבית המשפט. בואו נחקור.

נהיגת פעלולים – לנהיגת פעלולים, יש יותר מ-8 דרכים שונות שבהן ניתן לחייב אותך, כולל, אך לא רק, נהיגה ברכב מנועי באופן המעיד על כוונה לגרום לחלק מהצמיגים שלו או לכולם לאבד אחיזה על פני הכביש המהיר בעת הפנייה. נהיגה ברכב מנועי באופן המעיד על כוונה לסובב אותו או לגרום לו להסתובב, מבלי לשמור עליו. זו תהיה ההגדרה המילולית של רוב האנשים לנהיגת פעלולים. עם זאת, ב-8 הדרכים השונות הללו בהן ניתן לחייב אותך באונטריו, אחת מהן היא מהירות העולה על 50 ק"מ על מהירות מוגבלת של 80 ק"מ או יותר. או, 40 ק"מ או יותר במהירות מוגבלת של פחות מ-80 ק"מ.

מרוץ – נהיגה בשני כלי רכב מנועי או יותר בקצב מהירות המהווה סטייה ניכרת מקצב המהירות החוקי ובאופן המעיד על השתתפות נהגי הרכבים בתחרות. נהיגה ברכב מנועי באופן המעיד על כוונה לרדוף אחרי רכב אחר. נהיגה ברכב מנועי ללא זהירות ותשומת לב ראויה, ללא התחשבות סבירה באנשים אחרים המשתמשים בכביש המהיר או באופן העלול לסכן כל אדם…

נהיגה במהירות מופרזת – נהיגה ברכב מנועי בקצב מהירות המהווה סטייה ניכרת מקצב המהירות החוקי, התרחקות או ניסיון להרחיק רכב מנועי אחד או יותר בזמן נהיגה בקצב מהירות המהווה סטייה ניכרת מקצב המהירות החוקי, או החלפת נתיבים שוב ושוב בסמיכות לכלי רכב אחרים כדי להתקדם בזרימת התנועה הרגילה תוך נסיעה בקצב מהירות המהווה סטייה ניכרת מקצב המהירות החוקי.

שורה תחתונה. אתם נלחמים באותו האשמה ובאותם עונשים.

מה הן שבעת הסיבות לכך שנהיגה במהירות מופרזת כל כך מסוכנת?

כיום, זה נפוץ שאנשים ממהרים מאחורי ההגה. לכולנו יש חיים עמוסים, אז קל להיתקע קצת מדי פעם. יחד עם זאת, לא משנה כמה אתם מאחרים, חשוב להימנע מחריגה מהמהירות המותרת. יותר חשוב שתגיעו ליעד שלכם מאשר שתנסו להגיע בזמן. אחרי הכול, נהיגה במהירות מופרזת ממילא לעתים רחוקות מגלחת יותר מדקה או שתיים מרוב הנסיעות היומיות.

 • מס' 1 – נהיגה במהירות מופרזת היא אחד הגורמים המובילים לתאונות דרכים, לצד נהיגה בשכרות והסחת דעת. למעשה, מהירות מופרזת הייתה גורם בכשליש מכלל ההרוגים בתאונות דרכים במשך יותר מ-20 שנה.
 • מס' 2 – סבירות גבוהה יותר לפציעות חמורות במקרה של תאונה. כניסה לתאונת דרכים תוך כדי נהיגה במהירות מופרזת מגדילה משמעותית את הסיכון להיפצע קשה או להרוג.
 • מס' 3 – נהיגה במהירות מופרזת מגבירה את הסיכון שלכם לאבד שליטה על הרכב שלכם. כאשר אתם נוסעים מהר מדי, הטיפול במכונית שלכם מופחת באופן משמעותי. אם אינכם יכולים להתמודד ביעילות עם הרכב שלכם, הסיכון שלכם להיכנס לתאונה עולה בהרבה.
 • מס' 4 – אם מופיעה סכנה בלתי צפויה, ייתכן שלא יהיה לכם מספיק זמן להגיב. אם אתם נוסעים במהירות מופרזת ברחוב מגורים, ולדוגמה, ילד רץ החוצה לכביש כדי לחלץ כדור יד נוכל, ייתכן שלא תוכלו לעצור מהר מספיק כדי למנוע התנגשות.
 • מס' 5 – נהיגה במהירות מופרזת היא יותר מסתם חריגה מהמגבלות המהירות. למרות שחרגתם המהירות המותרת היא אחת הדרכים למהירות מהירות, אם אתם בטווח המהירות המותרת אבל נוהגים מהר מדי עבור תנאי הדרך הנוכחיים, ייתכן שגם אתם נוהגים במהירות מופרזת. כמה מקרים שעשויים לדרוש ממכם להפחית את המהירות כוללים כאשר אתם נוהגים פנימה:

תנאי מזג אוויר קשים

סלילת כבישים

אזורים מוארים גרועים

בשנת 2019, מהירות מופרזת הייתה מרכיב בתאונות קטלניות עבור:

16% מהנהגים בכבישים יבשים

19% בכבישים רטובים

39% בכבישים עם שלג או רפש

40% בכבישים עם מים נעים או עומדים

41% בכבישים עם בוץ, עפר או חצץ

43% בכבישים עם קרח או כפור

 • מס' 6 – פגיעה באלכוהול ומהירות מופרזת קשורים לעתים קרובות. עבור אלה מתחת לגיל 21, כ-25% מהנהגים הדוהרים היו סובלים מאלכוהול כשהיו מעורבים בתאונות קטלניות. שיעור זה יורד ל-32% בקרב נהגים בני 55 עד 64 וממשיך לרדת ככל שגיל הנהג עולה.
 • מס' 7 – נהיגה אגרסיבית ומהירות מופרזת לרוב הולכים יד ביד. אתם נוהגים באגרסיביות כשאתם מבצעים מספר עבירות תנועה בתנועה שמעמידות אנשים אחרים או רכוש בסכנה. נהיגה במהירות מופרזת היא בדרך כלל אחת מהפרות התנועה שתבצעו כשאתם נוהגים באגרסיביות.

למה נהגים נוהגים בנהיגה במהירות מופרזת?

מחקר על נהיגה במהירות מופרזת מראה כי נהגים נוטים לנהוג במהירות מהסיבות הבאות:

 • ממהרים להגיע ליעדם
 • לא שמים לב לאיזה מהירות הם הולכים
 • לא חושבים שמהירות מופרזת מסוכנת
 • לא חושבים שהם יתפסו
 • נהנים מנסיעה מהירה

מה שאתם אולי לא יודעים הוא שמהירות מופרזת יכולה לכלול יותר מסתם נהיגה מעל המהירות המותרת. אם אתם נוהגים מהר מדי עבור התנועה, מזג האוויר או תנאי הדרך הקיימים, אתם נוהגים במהירות מופרזת.

האם נהיגה במהירות מופרזת גורמת לתאונות?

נהיגה במהירות מופרזת לא כוללת רק נהיגה מעל המהירות המותרת. זה כולל גם התנהגות אחרת, כמו נהיגה מהירה מדי לתנאי הדרך הנוכחיים. לדוגמה, תאונות מזג אוויר גרועות עלולות להתרחש אם הנהגים ממהרים כשיורד גשם או אם יש קרח על הכביש. נהיגה מהירה מדי לתנאים כוללת גם מהירות מופרזת בתנועה כבדה ובאזורי בנייה. צורות מסוכנות אחרות של מהירות מופרזת כוללות מרוץ ותצוגות מהירות אחרות. מלבד כרטיסים פוטנציאליים והשלכות פליליות, מהירות מופרזת עלולה ליצור סכנות וסכנות עבור נוסעים, נהגים אחרים והולכי רגל, כולל:

מרחק עצירה מוגדל (ייקח יותר זמן לעצור את המכונית ברגע שהנהג הדוהר יבחין בסכנה בכביש).

התרחשות מוגברת של התהפכות (במיוחד עבור כלי רכב בעלי פרופיל גבוה יותר כמו משאיות ורכבי שטח).

פוטנציאל גדול יותר לאובדן שליטה והיגוי.

דרגת חומרת תאונה גבוהה יותר אם אכן מתרחשת תאונה (תאונה במהירות גבוהה נוטה יותר לגרום לפציעות חמורות או מוות מאשר התנגשות במהירות נמוכה).

התנהגויות מסוכנות נוספות מאחורי ההגה עלולות להחמיר את סיכוני התאונה הכרוכים בנהיגה במהירות מופרזת. לדוגמה, התנגשויות מאחור מתרחשות בדרך כלל כאשר נהג עוקב אחרי רכב אחר מקרוב מדי בזמן מהירות. בנוסף, תאונות הולכי רגל הן בסבירות גבוהה יותר כאשר נהגים ממהרים באזורים עם נפח גבוה של תנועה רגלית. דוגמאות קיצוניות אחרות לנהיגה במהירות מופרזת כוללות זעם בכביש ותאונות נהיגה אגרסיביות. במצבים אלו, הנהג משתמש במהירות ככלי נשק כדי להפחיד או להטריד נהגים אחרים. רגשות חזקים דוחפים לעתים קרובות נהגים תוקפניים מעבר לנקודת הזהירות.

ככזה, תאונות זעם דרכים טומנות בחובן סבירות גבוהה לפציעה חמורה. למרבה הצער, למרות הסכנות הרבות של מהירות מופרזת, הנהגים עדיין בוחרים לנסוע מהר מדי. זאת, הן על אף הסיכון לתאונה והן על אף הסיבות המעשיות הרבות לא להאיץ במהירות, כגון תעריפי ביטוח גבוהים יותר, בלאי רב יותר של המכונית, צריכת דלק מוגברת ונקודות ברשומות הנהיגה. למרות שהסיכונים לא שווים את זה, הסטטיסטיקה מראה שיותר מדי נהגים מוכנים לקחת את הסיכון.

מה הן ההשפעות של נהיגה במהירות מופרזת?

יותר מסתם עבירה על החוק, למהירות מופרזת יש השלכות נרחבות, החל מצריכת דלק מוגברת ועד תאונות קשות יותר. ככל שאתם נוהגים מהר יותר, כך אתם עוברים מרחק גדול יותר בין איתור מקרה חירום, כדוגמת – ילד מזנק לרחוב או התנגשות קדימה, לבין התגובה אליו. בנוסף לכך, הוכח כי מהירויות גבוהות יותר מפחיתות את המודעות ההיקפית של הנהגים, מה שאומר שאתם פחות סביר לראות או לחזות אנשים חוצים רחוב או רוכב אופניים בנתיב האופניים. וברגע שתגיב, יהיה לכם קשה יותר לעצור במהירות.  כל קילומטר לשעה מהר יותר שנהג הולך, כך גדלים יותר הכוחות אם מתרחשת התנגשות.

מהירויות גבוהות מגדילות את הסיכוי לפציעה או ל מוות עבור נהגים ומשתמשי כביש פגיעים כגון הולכי רגל, רוכבי אופניים וכוחות חירום.  לעליות מהירות קטנות יכולות להיות גם השפעות עצומות על תוצאות התאונות עבור נהגים ונוסעים. כאשר מהירות ההתרסקות עלתה מ-40 קמ"ש ל-50 ו-56 קמ"ש, לרכב המבחן היה נזק מבני רב יותר וכוחות גדולים יותר נרשמו על כל גופה של בובת הבדיקה. החוקרים הגיעו למסקנה שאפילו עליות קטנות יחסית במהירויות של 5 או 10 קמ"ש מגדילות את הפציעה והסיכון למוות של נהג.

מה הן ההשלכות של נהיגה במהירות מופרזת?

נהיגה במהירות מופרזת היא יותר מסתם עבירה על החוק. ההשלכות הן מרחיקות טווח:

 • פוטנציאל גדול יותר לאובדן שליטה ברכב;
 • יעילות מופחתת של ציוד הגנת הנוסעים;
 • מרחק עצירה מוגדל לאחר שהנהג תופס סכנה;
 • דרגה מוגברת של חומרת ההתרסקות המובילה לפציעות חמורות יותר;
 • השלכות כלכליות של תאונה הקשורה למהירות; ו
 • צריכת דלק מוגברת/עלות.

נהיגה במהירות מופרזת היא סוג של התנהגות נהיגה אגרסיבית. מספר גורמים תרמו לעלייה כוללת בנהיגה אגרסיבית:

 • תנועה – עומסי תנועה הם אחד הגורמים התורמים לרוב לנהיגה אגרסיבית, כמו מהירות מופרזת. נהגים עשויים להגיב על ידי שימוש בהתנהגויות נהיגה אגרסיביות, כולל מהירות מופרזת, החלפת נתיב לעתים קרובות או לכעוס על כל מי שלדעתם מונע את התקדמותם.
 • איחור – יש אנשים שנוהגים באגרסיביות כי יש להם יותר מדי מה לעשות והם מאחרים לעבודה, ללימודים, לפגישה הבאה שלהם, לשיעור, למשחק כדורגל או לפגישה אחרת.
 • רכב מנועי מבודד את הנהג מהעולם. מוגן מהסביבה החיצונית, נהג יכול לפתח תחושת ניתוק, כאילו צופה בסביבתו, ולא משתתף. זה יכול להוביל לכך שאנשים מסוימים ירגישו פחות מוגבלים בהתנהגותם כאשר אחרים אינם יכולים לראות אותם ו/או כאשר אין זה סביר שהם יראו שוב את אלה אשר עדים להתנהגותם.
 • זלזול באחרים ובחוק – רוב הנהגים ממעטים לנהוג באגרסיביות, וחלקם אף פעם לא נוהגים. עבור אחרים, פרקים של נהיגה אגרסיבית הם תכופים, ועבור חלק קטן מהנהגים זוהי התנהגות הנהיגה הרגילה שלהם. פרקים מזדמנים של נהיגה אגרסיבית – כמו מהירות מופרזת והחלפת נתיב בפתאומיות – עלולים להתרחש בתגובה למצבים ספציפיים, כמו כאשר הנהג מאחר לפגישה חשובה, אך איננה התנהגות נורמלית של הנהג.

 

אם נראה שיש יותר מקרים של התנהגות גסה ומקוממת על הכביש כעת מאשר בעבר, התצפית נכונה – אם לא מסיבה אחרת מאשר יש יותר נהגים שנוסעים יותר קילומטרים באותם כבישים מאי פעם.

מה הסיבות שמביאות לנהיגה במהירות מופרזת?

אנשים רבים נוהגים במהירות, לעתים קרובות מסיבות שאינן קשורות להתנהגות תוקפנית. כמה סיבות למה נהגים במהירות כוללות עומסי תנועה, איחור, כמו גם התעלמות פשוטה מהחוק. תסכול בזמן נסיעה בתנועה כבדה עלול להגביר את האגרסיביות של הנהג ולגרום למהירות מופרזת. נהגים מתוסכלים מהתנועה נוטים להחליף נתיבים לעתים קרובות או להביע זעם כבישים כלפי נהגים אחרים.

זה אף פעם לא טוב כשאתם מסתכלים על השעון ומבין שעבר 15 דקות כשהייתם אמורים לעזוב במקור. זה קורה לטובים שבינינו, ולעיתים קרובות גורם לאנשים לרצות לנהוג מהר יותר כדי לנסות לפצות על הכביש.

איחור לעבודה, פגישות, בית ספר, פגישות או פעילויות אחרות הוא נפוץ ויכול להוות גורם גדול למה נהגים במהירות.

בנוסף, כאשר חוששים מאיחור, נהג יכול להיות מוסחת ביתר קלות מכיוון שדעתו נמצאת במקומות אחרים מלבד הכביש שלפניו. נהגים רבים ממהרים מבלי להראות סימני אגרסיביות או זעם כבישים.

נהיגה במהירות מופרזת יכולה פשוט להיות תוצאה של אי רצון לנהוג על פי החוק בגלל האג'נדה האישית של האדם או הרצון להגיע למקום מהר יותר. חוסר מודעות בוטה למהירות שבה אנשים נוהגים הוא גורם גדול בנהיגה במהירות מופרזת. בין אם מדובר בחשיבה לאן הם הולכים, לדבר עם נוסע במכונית, או כל צורה אחרת של נהיגה מוסחת, ייתכן שנהג אפילו לא יבין כמה מהר הוא נוסע עד שיהיה מאוחר מדי.

סיבות אחרות מדוע אנשים מזרזים

גם אם לא כולם יודעים את הסכנות הספציפיות של נהיגה במהירות מופרזת, כולם יודעים לא להאיץ. אז למה אנשים עדיין עושים את זה? ישנן סיבות רבות לכך, וזיהוי הסיבה למהירות מופרזת ברגע זה הוא הצעד הראשון להפסקת ההתנהגות המסוכנת –

 • חוסר מודעות למהירות המותרת
 • הרצון לנהוג מהר בסוג מסוים של מכונית (תחשוב על מוסטנג או פרארי)
 • נהגים אחרים סביבם נוסעים במהירות מופרזת
 • ביטחון יתר בנהיגה ו/או זמן התגובה שלהם
 • לחץ מצד הנוסעים
 • לא יודע את המהירות המותרת באזור עבודה באינדיאנה.

כמה זמן חוסכים באמצעות נהיגה במהירות מופרזת?

הזמן שנחסך עם נהיגה במהירות מופרזת הוא מינימלי, ללא קשר לתדירות הנסיעה או כמה רחוק אתם נוסעים. למעשה, הזמן הדרוש להתמודדות עם עצירת שוטר בגלל נהיגה במהירות מופרזת או תשלום או מחלוקת על כרטיס מהירות יכול להצטבר, הרבה אחרי שנענשת על התקרית. בסופו של דבר, נהיגה במהירות מופרזת עלולה להיות בעייתית עבור נהגים והולכי רגל. אם אתם מתפתים לנהוג במהירות מופרזת, אולי תרצו לשקול מחדש מדוע נהיגה במהירות מופרזת מסוכנת.

מה בדבר נהיגה במהירות מופרזת בקרב הנוער?

נהגים בני נוער הם דמוגרפיה נוספת שמהירות מופרזת היא דאגה עבורו. נתונים סטטיסטיים משנת 2022 מראים כי 35 נהגים בגילאי 16 עד 20 נהרגו בתאונות דרכים. מחקרים מצביעים על כך שהתנהגות במהירות מופרזת של בני נוער עולה עם הזמן, אולי בגלל שהם צוברים יותר ביטחון עצמי ככל שהם מבלים יותר זמן מאחורי ההגה. נהגים בני נוער צריכים להיות מודעים במיוחד למהירות הנהיגה שלהם במזג אוויר גרוע, בכבישים מפותלים ובתנאי נהיגה קשים אחרים.

איך אפשר לטפל בנהיגה במהירות מופרזת?

כך בדיוק אפשר לטפל בבעיה של נהיגה במהירות מופרזת –

 • סעו תמיד במהירות המותרת, או מתחת אם התנאים דורשים זאת, כמו לדוגמה – מזג אוויר מאתגר, כבישים מוארים גרועים או אזורי בנייה.
 • התרחקו מהנהגים הדוהרים ותן להם כמה שיותר מקום. אם מחזיקים אתכם באחור, זז מעלה כדי לאפשר לנהג האגרסיבי לעבור.
 • זוזו תמיד מעל או האטו את המהירות עבור גורמי חירום וכלי רכב על הכתף. זה החוק, והוא חיוני להגנה על אנשים העובדים בצד הדרך מפני תאונות קטלניות.
 • למדו נהגים בני נוער את החשיבות של הקפדה על המהירות המותרת וההשלכות האפשריות של נהיגה במהירות מופרזת.

איך מתמודדים עם נהגים שנוהגים נהיגה במהירות מופרזת?

נהיגה במהירות מופרזת ונהגים אגרסיביים עשויים לא רק להשפיע על הדוהר – הם יכולים להשפיע גם על נהגים אחרים, הולכי רגל ורוכבי אופניים. להלן כמה טיפים להתקלות במהירות מופרזת על הכביש:

 • אם אתם בנתיב השמאלי ומישהו רוצה לעבור, עברו ותנו לו לעבור.
 • תנו לנהגים הדוהרים הרבה מקום. נהגים דוהרים עלולים לאבד שליטה על רכבם ביתר קלות.
 • התאימו את הנהיגה שלכם בהתאם. נהיגה במהירות מופרזת קשורה לנהיגה אגרסיבית. אם נהג במהירות מופרזת אוחז בכם או מנסה להפעיל אתכם בנהיגה מסוכנת, השתמשו בשיקול דעת כדי לנהוג בבטחה את רכבכם מהדרך.
 • התקשרו למשטרה אם אתם מאמינים שנהג עוקב אחריכם או מטריד אתכם.

מה בדבר תאונות שנגרמות עקב נהיגה במהירות מופרזת?

כמעט שליש מכל תאונות הדרכים הן תוצאה של נהיגה במהירות מופרזת. בעת נהיגה במהירות מופרזת, לנהג יש פחות זמן להגיב לנהגים אחרים בכביש או לתנאי הדרך. ישנן תאונות נפוצות רבות הקשורות למהירות, כולל:

 • התנגשויות חזיתיות
 • לא מצליח להיכנע
 • אי עצירה
 • התנגשויות צד
 • התנגשויות מאחור
 • צומת מתרסק
 • תאונות שבהן מעורבים הולכי רגל או רוכבי אופניים

נהיגה במהירות מופרזת יכולה להיות גורם לכל תאונה. מהירויות גבוהות גם מגבירות את חומרת הפציעות ושיעורי ההרוגים ועלולות לגרום לנזק מופרז לרכוש בהשוואה לתאונות שבהן ייתכן שהמהירות הגבוהה לא הייתה גורם לכך.

מה מוביל לנהיגה במהירות מופרזת?

ללא קשר לסיבה, נהיגה במהירות מופרזת עלולה לסכן את כולם על הכביש. הסיבות מדוע נהיגה במהירות מופרזת מסוכנת כוללות:

 • נהיגה במהירות מופרזת היא גורם מוביל להרוגים בתנועה. הסטטיסטיקה מראה שמהירות מופרזת היא הגורם העיקרי ב-33% מכל תאונות הרכב הקטלניות. זה גם הגורם התורם השלישי המוביל בכל תאונות הרכב. ו-39% מהנהגים הגברים בגילאי 15 עד 20 נהגו במהירות מופרזת בזמן תאונות הרכב הקטלניות שלהם.
 • נהיגה במהירות מופרזת מגבירה את הסיכון להיקלע לתאונה. מהירות מופרזת מגדילה את הסיכוי להיות מעורב בתאונת דרכים במובנים רבים:

זה דורש זמן תגובה מהיר יותר של הנהג, שכן מכוניות דוהרות מכסות יותר קרקע מאשר מכונית שנוסעת בקצב איטי יותר.

זה דורש מרחק בלימה ארוך יותר, מאותה סיבה.

מהירות מופרזת גם מגבירה את הסיכון לאובדן שליטה על הרכב.

חברו את כל הגורמים הללו יחד והסיכויים להיות בהתרסקות גדלים משמעותית.

 • נהיגה במהירות מופרזת משפיעה על חומרת ההתרסקות. זה חוק פשוט של פיזיקה. למכוניות שנוסעות מהר יותר יש יותר אנרגיה קינטית, כך שכשהן מתנגשות במשהו, הנזק לכלי הרכב ולאנשים בהם חמור יותר.
 • מהירות מופרזת עלולה להוביל להרגלי נהיגה לא בטוחים אחרים. מחקרים מראים כי נוהגים במהירות גבוהה נוטים יותר לעסוק בהתנהגויות נהיגה מסוכנות אחרות, כגון נסיעה לאחור, החלפת נתיב לא בטוח והפעלת אורות אדומים.
 • נהיגה במהירות מופרזת גורמת לנזק כלכלי לחברה.
 • נהיגה במהירות מופרזת עלולה לרוקן את חשבון הבנק שלכם. אם תיתפסו נוהגים במהירות מופרזת, הקנסות הכספיים עלולים להכניס שקע אמיתי בארנק. תלוי כמה מהר אתם עוברים את המהירות המותרת, עבירות בפעם הראשונה מתחילות בכמה מאות ₪ ויכולות לעלות הרבה יותר. עבירות מהירות חוזרות יובילו לעונשים חמורים יותר, לרבות אובדן רישיון.
 • נהיגה במהירות מופרזת עלולה לפגוע בסביבה – נהיגה במהירות מופרזת מזיקה לאיכות הסביבה, בשל העובדה שנסיעה במהירויות גבוהות מחייבת אותך להשתמש יותר בדלק, מה שמכניס יותר פליטת פחמן לאטמוספירה.

איזה צעדים אפשר לנקוט נגד נהיגה במהירות מופרזת?

בדרך כלל נמצא כי נהגים החורגים מהמהירות המותרת וגורמים לתאונות הם אשמים בתאונה. יחד עם זאת, הנהג האשם עשוי לנסות לטעון ששגיאה מצדכם גרמה להתנגשות. הצעדים הבאים יכולים לעזור לכם להימנע מנהיגים במהירות מופרזת ולהפחית את הסיכון לתאונות –

 • תנו לאחרים לעבור אם הם עוקבים מקרוב מדי.
 • תנו לנהגים הדוהרים יותר מקום משני הצדדים כאשר אתם חולקים איתם את הכביש. כאמור לעיל, הנהגים נוטים יותר לאבד שליטה במהירויות גבוהות יותר.
 • התריעו בפני הרשויות המקומיות כאשר אתם בטוחים אם אתם צופים במכונית נוסעת בפזיזות או מהווה סכנה לנהגים או להולכי רגל.
 • אין להחמיר בכוונה נהגים שנוהגים במהירות מופרזת או לנסות לתקשר איתם בזמן שהם נמצאים על הכביש.

חשוב גם לנקוט בצעדים כדי לנהל את המהירות שלכם כשאתם מאחורי ההגה. להבין למה פי ple speed יכולה לעזור לכם להימנע מכך באופן אישי –

 • איחור – זוהי אחת הסיבות הנפוצות ביותר לנהיגה במהירות מופרזת. תכננו את הטיול שלכם מבעוד מועד וצאו מוקדם כדי להימנע ממהר.
 • תנועה – תחושה של "תקוע" תורמת לרוב למהירות מופרזת. אנשים עשויים להיות מועדים במיוחד לנהוג במהירות מופרזת מיד לאחר התבהרות התאונה או ברגע שהם עוברים זירת תאונה, מה שעלול להוביל לתאונה נוספת. זו הסיבה שאתם רואים לעתים קרובות זירת תאונה נוספת מיד לאחר שאתה חולף על פני תאונה. שימו לב במיוחד הן לפני ואחרי כל דוכני תנועה.
 • זעם כבישים/תוקפנות – נהגים עשויים לפעמים להביע את הכעס או התסכול שלהם (על איחור, על תקוע בפקק או על כל מספר בעיות רגשיות) באמצעות נהיגה במהירות מופרזת, פנייה פרועה או תמרונים מסוכנים אחרים.

מקרי תאונות דרכים מחייבים בחינה מעמיקה של אחריות, קשר סיבתי, נזקים ומושגים משפטיים מורכבים נוספים. אם נפצעתם או איבדתם אדם אהוב בתאונה, חיוני לפנות לעורך דין תאונות דרכים בהקדם האפשרי.

איזה עצות בטיחות יש כדי להימנע מתאונה כתוצאה מנהיגה במהירות מופרזת?

אחת הבעיות העיקריות בנהיגה במהירות מופרזת היא שקל לשכוח בלי דעת את המהירות המותרת, למהר או להיות מתוסכל ותוקפני בזמן על הכביש. כדי למנוע תאונות או סכנות אחרות הנגרמות כתוצאה ממהירות מופרזת, זכור את העצות הבאות –

 • תנו לעצמכם הרבה זמן להגיע ליעד שלכם – עדיף להקדים מאשר מאוחר וזמן נוסף על מנת להשיג מקומות עשוי להפחית את הנטייה או הצורך להאיץ.
 • להיות סבלניים – בעוד שנהגים אחרים בדרכים עשויים לתסכל או אפילו להכעיס אתכם, התמקדו באופן פעיל בשמירה על קור רוח כך שאתם ואחרים תגיעו ליעדם בבטחה.
 • שימו לב לנהגים אחרים סביבכם – היזהרות מאנשים שנוסעים במהירות מופרזת תעזור למנוע תאונה. אם אתם מבחינים במישהו דוהר במהירות, תנו לו לעבור אתכם אם אתם נמצאים במקום בטוח לעשות זאת.
 • דעו את המהירות המותרת 0 כאשר שלט הגבלת מהירות אינו מוצב או שאתם לא בטוחים, חזרו אל חוקי הגבלת המהירות במדינת ישראל. ברובע עירוני, המהירות המותרת היא 30 קמ"ש; בכל הרחובות למעט חלוקות משנה, המהירות המותרת היא 55 קמ"ש; בכביש מהיר או בכביש בינעירוני, המהירות המרבית המותרת היא 70 קמ"ש. שימו לב שהגבלות אלו מיועדות למכוניות בלבד, לא לאוטובוסים או משאיות למחצה.
 • היו מודעים למה שקורה בתוך ומחוץ לרכב שלכם – לדוגמה, אם מתנגנת מוזיקה רועשת בזמן שאתם נוהגים דרך עיר שמתרחשת בה הרבה בחוץ, קל להסיח את דעתו ולחרוג מהמהירות המותרת.
 • היו מודעים למזג האוויר – נהיגה במהירות מופרזת היא שמירה על בטיחות, לא בהכרח עמידה במהירות המותרת. אם כבישי מדינת ישראל קפואים, הסכנות של מהירות גדלות הרבה יותר. היו מודעים לתנאי מזג האוויר האקלימיים כדי להישאר בטוחים בכבישים גשומים וקפואים.

בנוסף לנקודות אלו, חשוב להכיר גם את חוקי "העבר מעבר" של מדינת ישראל. כאשר יש רכב חירום, אתם צריכים לזוז כדי לתת לו לעבור. אם רכב עצור ויש לו אורות מהבהבים, התמזגו באופן הזה שיהיה נתיב פתוח בינו לבין הרכב שלכם.

כיצד להימנע מנהיגה במהירות מופרזת?

עצות למהירות מופרזת – טיפים שיעזרו לכם לעמוד במגבלת המהירות – אם אתם רוצים להימנע ממהירות מופרזת, אתם יכולים –

 • השתמשו בבקרת שיוט – אם לרכב שלכם יש בקרת שיוט, נצלו את היתרון. בקרת שיוט מאפשרת לכם להגדיר כמה מהר נוסעת המכונית שלכם, כך שהיא יכולה לעזור להפחית את הסיכון לנהיגה במהירות מופרזת. כמובן, אם אתם עושים שימוש בבקרת שיוט, אתם עדיין צריכים להשגיח על הכביש מקרוב תוך כדי נסיעה. אם אתם צריכים לבטל את בקרת השיוט שלכם, לחצו על דוושת הבלם, ואתם תמיד מאפסים את בקרת השיוט לפי הצורך.
 • יציאה מוקדם – אם אתם מוצאים את עצמכם ממהרים כל הזמן להגיע מנקודה א' לנקודה ב', תנו לעצמכם זמן נוסף לנסיעות. זה עשוי לעזור לכם להרגיש פחות לחץ בזמן שאתם נוהגים – ויכול לעזור לכם לעמוד בפני הדחף למהירות.
 • זה יכול להיות מועיל לבדוק גם את דוחות מזג האוויר והתנועה המקומיים לפני היציאה ליעד. בעזרת דוחות אלה, תוכלו לגלות כיצד מזג האוויר ותנאי התנועה עשויים להשפיע על היכולת שלכם להגיע ליעד הסופי שלכם בזמן. לאחר מכן תוכלו להשתמש בתובנות מזג אוויר ותעבורה על מנת לקבוע כמה זמן תצטרכו להגיע ליעד הסופי שלכם לפי לוח הזמנים.
 • סעו במהירות מתחת למגבלה – אם אתם חוששים שתחרגו בטעות מהמהירות המותרת, נסו לנסוע מתחתיה. אתם יכולים לנסוע בערך 5 קמ"ש פחות מהמהירות המותרת כדי לשמור על זרימת התנועה. יחד עם זאת, אתם יכולים למנוע את הסיכון של עצירה בגלל נהיגה במהירות מופרזת. בנהיגה מתחת למהירות המותרת, עדיין יש להמשיך לציית לתמרורים ואותות אזהרה. זאת ועוד, נסו לשמור על תנועת המכונית שלכם קרוב למהירות המותרת, מכיוון שנסיעה איטית מדי עלולה לגרום לכם נהגים אחרים בסכנה.

זכרו את ההשלכות של נהיגה במהירות מופרזת – זה לוקח רק שנייה כדי לגרום לתאונת דרכים קטלנית, במיוחד אם אתם נוהגים במהירות מופרזת. אם אתם מבינים את ההשלכות של נהיגה במהירות מופרזת, אתם יכולים לעשות את הדבר הנכון עבור עצמכם ואחרים – פעלו לפי כללי הדרך ותיעדוף את הבטיחות בכל פעם שאתם נוהגים.

ייעוץ בוואטסאפ ייעוץ בוואטסאפ
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 246 ביקורות
js_loader